Kalendarium ogrodowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

W lutym

 • Tekst:  "Działkowiec"

Rośliny ozdobne

Rośliny przechowywane w pojemnikach
Egzemplarze, które zachowały części zielone (pelargonie, fuksje, oleandry, róże miniaturowe, lantany, datury, heliotropy itp.), trzeba podlewać skąpo, nie dopuszczając do całkowitego przesuszenia podłoża. Zbyt mała ilość światła i wysoka temperatura powodują nadmierne wydłużanie się pędów, co osłabia roślinę. Obumarłe pędy i liście usuwa się, a te z objawami chorób (mączniak prawdziwy, szara pleśń) i szkodników (przędziorki, mączliki, wciornastki) opryskuje zwalczającymi je preparatami.

Pierwsze cięcie
Podczas bezmroźnej pogody w czasie dnia można przystępować do cięcia odmładzającego i prześwietlającego licznych krzewów o liściach sezonowych (niezimozielonych). Teraz także usuwa się pozostawione odrosty i rozłogi korzeniowe. Podczas takiego cięcia przeważnie usuwa się zupełnie ok. 1/3 wszystkich pędów (m.in. stare, chore, uszkodzone, nadmiernie zagęszczające), umożliwiając dostęp światła do całej korony i równomierne rozkrzewienie. Pędy wycina się przy samej ziemi, a te, które zostają dobrze jest skrócić o 1/3-1/2.

Na trawniku
Jeżeli na trawniku utworzyła się zlodowaciała skorupa ze śniegu, należy ją rozbijać, ponieważ może to prowadzić do powstania pleśni śniegowej.

Okrycia zimowe
Sprawdzamy stan okryć zimowych i konstrukcji ocieniających rośliny. Uszkodzenia trzeba jak najszybciej naprawiać.

Nadmiar śniegu
Po długotrwałych opadach należy na bieżąco strząsać z roślin nadmiar śniegu. Jest to szczególnie ważne np. u kolumnowych form iglaków, które mogłyby ulec trwałym uszkodzeniom. Nadłamane gałęzie trzeba docinać i usuwać od razu, co ogranicza dalsze szkody.


W warzywniku

Produkcja najwcześniejszych rozsad
W lutym przygotowujemy się do produkcji rozsady. Przeglądamy skrzynki i pojemniki, kupujemy podłoże. W połowie lutego zaczynamy produkcję wczesnych warzyw kapustnych (kalarepa, kalafior, kapusta) do nasadzeń pod osłonami. Robimy przegląd nasion z poprzedniego roku, sprawdzamy datę ważności. Gdy chcemy wysiewać nasiona przeterminowane, musimy liczyć się z tym, że w najlepszym przypadku wzejdzie nam nie więcej niż 10-20% nasion.

Wybieramy odmiany warzyw
Przed nabyciem nasion na tegoroczny sezon, warto się zastanowić, jakie odmiany chcemy kupić, albo chociaż na jakie cechy chcemy w szczególności zwracać uwagę, szukając konkretnych odmian (np. wczesność, przydatność do przetwórstwa, odporność na choroby).

Przed zakupami
Należy przejrzeć narzędzia ogrodnicze, naprawić uszkodzone, zakupić brakujące. Zaopatrujemy się w potrzebne nawozy i inne środki produkcji. Może warto pomyśleć o niskim tunelu foliowym lub szklarence. Uprawa pod osłonami wydłuża okres wegetacji, w którym możemy uprawiać warzywa oraz zapewnia obfite plony warzyw ciepłolubnych.

Na działce
Nawet przy słonecznej pogodzie nie odsłaniajmy przykrytych jesienią warzyw, ponieważ jest jeszcze dość niska temperatura. Robimy dokładny przegląd po zimie osłon wysokich. Jeśli zostawiliśmy folię na konstrukcji, sprawdźmy, czy nie została ona uszkodzona i w jakim stopniu. Małe pęknięcia czy rozdarcia można naprawić. Zabrudzone ściany szklarni i pokrycie dachowe w cieplejsze dni trzeba umyć, aby zwiększyć dostępność i intensywność światła dla najwcześniej posadzonych roślin.


W sadzie

Zimowa ochrona
Sprawdzamy czy deszcz nie zmył warstwy wapna z pni drzew i w razie konieczności ponawiamy zabieg bielenia. Poprawiamy osłonki przeciwko zwierzynie łownej. Przeprowadzamy ocenę uszkodzeń spowodowanych przez gryzonie. Uszkodzoną korę wyrównujemy nożem, a rany smarujemy preparatem ochronnym, np. Funabenem Plus 03 PA.

Początek cięcia krzewów i drzew
Wykonujemy cięcie prześwietlające starych jabłoni, śliw i grusz, ale tylko odmian mało wrażliwych na mrozy. Wycinamy pędy chore, uszkodzone, stare, rosnące do środka, krzyżujące się. Tworzymy luźne odstępy między konarami i gałęziami. Wycinamy wilki i pędy w górnej części korony. Po takim cięciu korona powinna być luźna, przejrzysta i nasłoneczniona. Prześwietlamy korony porzeczek i agrestu wycinając najstarsze, pokładające się pędy. U winorośli wybieramy najbardziej wartościowe łozy i skracamy je na 6-8 oczek. Stare "ramię" tniemy na 2-3 oczka, na pęd zastępczy.

Sztuczne zapylanie leszczyny
W celu pobrania pyłku należy ściąć gałązki leszczyny z baziami i umieścić je w wodzie w pomieszczeniu. Pyłek wysypany z bazi należy zebrać do słoika i przechować w lodówce. W okresie kwitnienia kwiatów żeńskich należy opryskać krzewy leszczyny zawiesiną 10 ml pyłku na 10 l wody.

Pobieranie zrazów
Dodatnie temperatury w lutym, to ostatni moment na pobieranie zrazów do przeszczepiania.


Ochrona roślin

Cięcie sanitarne
W cieplejsze dni możemy ciąć drzewa i krzewy owocowe. W czasie cięcia kontynuujemy usuwanie pędów i gałęzi z objawami chorób kory, gniazda zimowe szkodników oraz zmumifikowane owoce. Cięcie zapewnia lepszy dostęp światła w poszczególnych partiach korony drzew, a także szybsze obsychanie liści i zawiązków owoców po deszczu. Luźne korony drzew zmniejszają ryzyko porażenia przez patogeniczne grzyby i bakterie.

Artykuły powiązane

 • W styczniu
  Rośliny ozdobne Dodatkowe okrycia W przypadku spodziewanych większych mrozów, zwłaszcza przy małej ilości śniegu, może być wskazane dodatkowe okrycie najwrażliwszych gatunków bylin i krzewów. Nakłada się wówczas np. kolejną warstwę stroiszu, kory, torfu lub narzuca…
  Czytaj dalej...
 • w marcu
  Rośliny ozdobne Awaryjne okrycia W marcu usuwamy zwykle większość zimowych zabezpieczeń, zwłaszcza z gatunków wcześniej kwitnących i rozwijających się. Jednak ze względu na niestabilność pogody, dla wrażliwych, odsłoniętych wcześniej roślin które rozpoczęły już wzrost, warto…
  Czytaj dalej...
Więcej w tej kategorii: «w marcu W styczniu»