Kalendarium ogrodowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

w marcu

 • Tekst:  "Działkowiec"

Rośliny ozdobne

Awaryjne okrycia
W marcu usuwamy zwykle większość zimowych zabezpieczeń, zwłaszcza z gatunków wcześniej kwitnących i rozwijających się. Jednak ze względu na niestabilność pogody, dla wrażliwych, odsłoniętych wcześniej roślin które rozpoczęły już wzrost, warto trzymać w pogotowiu awaryjne okrycia - np. agrowłókninę, specjalne klosze, aby nałożyć je przy gwałtownej, niekorzystnej zmianie pogody.

Rośliny zimozielone
Nie można zapomnieć o podlewaniu gatunków zimozielonych i iglastych tuż po rozmarznięciu gleby. Po łagodnej zimie, gdy nie było wysokiej warstwy śniegu, a opady były niewielkie, ziemia jest mniej zasobna w wodę. Susza fizjologiczna groźna jest zwłaszcza wówczas, jeśli pogoda wiosenna jest ciepła, słoneczna i sucha.

Dzielenie bylin
Gdy byliny przejawią pierwsze oznaki wiosennego wzrostu, można przystępować do podziału, odnawiania, rozmnażania zbyt rozrośniętych kęp gatunków kwitnących latem i jesienią. Każda z oddzielonych części powinna mieć dobrze rozwinięte korzenie i co najmniej jeden pąk.

Nawożenie cebulowych
Dla wzrostu i kwitnienia wiosennych roślin cebulowych szczególnie ważne jest w tym czasie nawożenie azotem (np. saletrą amonową). Nawozu nie wolno sypać na liście, ale wymieszać ostrożnie z wierzchnią warstwą gleby i najlepiej podlać, zwłaszcza jeśli jest sucho.


W sadzie

Prześwietlamy korony starszych drzew
Zmniejszamy rozpiętość i wysokość koron do 3-3,5 m. Wycinamy pędy chore, uszkodzone, przemarznięte, zagęszczające koronę, pokładające się na siebie, wilki. Rany smarujemy preparatem do zabezpieczania ran.

Przycinamy drzewka posadzone jesienią
U nierozgałęzionych okulantów skracamy przewodnik na wysokości 70-90 cm od ziemi, usuwamy pędy boczne wyrastające do wysokości 50 cm. U drzewek rozgałęzionych, przewodnik skracamy 30-40 cm nad ostatnim rozgałęzieniem, usuwamy pędy konkurujące z nim i odchodzące pod ostrym kątem. Pozostawiamy 3-5 pędów o szerokich kątach rozwidleń.

Tniemy krzewy
Posadzone jesienią agrest, porzeczki i maliny przycinamy tuż nad ziemią. U starszych porzeczek i agrestu wycinamy najstarsze, najgrubsze, najciemniejsze pędy pokładające się na ziemi. U malin pozostawiamy 10 najładniejszych odrostów korzeniowych na 1 mb. Silnie tniemy i przywiązujemy do podpór jeżynę. U winorośli, w zależności od formy prowadzenia, wybieramy 2-3 łozy owocujące i skracamy je na 6-9 oczek, a pozostałe skracamy na 2-3 oczka na pęd zastępczy.


W warzywniku

Czas na rozsadę
Na początku marca produkujemy rozsady sałaty, selera, wczesnych kapust, kalarepy, kalafiora i pomidorów do nasadzeń pod osłonami. W połowie marca siejemy sałatę kruchą, por średnio wczesny, paprykę i oberżynę, a pod koniec miesiąca pomidor.
Pamiętajmy, by dostosować temperaturę pomieszczenia do warunków świetlnych, temperatura nocą powinna być też niższa niż w dzień.

Warzywa ozime
Po tegorocznej (do połowy ciepłej) zimie może być konieczność ponownego wysiewu czy sadzenia warzyw. Siewki marchwi i pietruszki, cebula z dymki i czosnek (jeżeli wypuściły szczypior) mogły łatwo przemarznąć. Trzeba obserwować rośliny. Jeśli wzeszły i jest ich dużo, to wystarczy uprawę zasilić nawozem i spulchnić wokół glebę. Dla polepszenia warunków wzrostu można je przykryć włókniną. Kiedy widzimy, że wschody są mizerne - musimy powtórzyć wysiewy i nasadzenia.

Warzywa wieloletnie
Zasilamy je nawozami wieloskładnikowymi i spulchniamy glebę. Można okryć je włókniną lub niskim tunelem.

Pierwsze uprawki
Gdy gleba nieco obeschnie grabimy ją, aby zmniejszyć parowanie wody. Po kilku dniach, tam gdzie będą uprawiane najwcześniejsze warzywa, wysiewamy nawozy.

Siejemy i sadzimy
Koniec marca to dobry termin na sadzenie czosnku i cebuli z dymki. Wysiewamy groch, cebulę, bób, rzodkiewkę, szpinak, pietruszkę oraz wczesne odmiany marchwi. Można już posadzić rozsadę bobu, ale trzeba ją okryć włókniną lub niskim tunelem foliowym.


Ochrona roślin

Wysiew nasion
Prowadzimy go do odpowiednio przygotowanej gleby i podłoża. Wydłużanie okresu kiełkowania nasion może skutkować porażeniem przez patogeniczne organizmy lub uszkodzeniami przez szkodniki. Należy pamiętać, że odpowiednie gatunki roślin mają różne wymagania, jeśli chodzi o temperaturę w czasie kiełkowania, np. papryka, pomidory, ogórki w tym okresie wymagają temperatury 23-25oC.

Zaprawianie nasion
W zależności od gatunku używamy odpowiednich preparatów chemicznych bądź też zapraw na bazie wyciągów roślinnych. Do zaprawiania nasion, bulw i cebul można użyć także fungicydów o działaniu zapobiegawczym bądź systemicznym.

Usuwamy źródła infekcji
Dotyczy to zwłaszcza sprawcy parcha jabłoni, który zimuje na opadłych, porażonych liściach znajdujących się w sąsiedztwie drzew. W momencie pękania pąków jabłoni, w rejonach o dużym nasileniu objawów chorobowych i na odmianach wrażliwych, wykonujemy opryskiwanie drzew fungicydami miedziowymi, jak np.: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Champion 50 WP.

Choroby trawnika
Po śnieżnej zimie często obserwujemy występowanie pleśni śniegowej bądź innych chorób pochodzenia grzybowego, powodujących obumieranie roślin. Należy usunąć (wygrabić) obumarłe fragmenty traw oraz opadłe, butwiejące liście pochodzące z drzew i krzewów.

Artykuły powiązane

 • W styczniu
  Rośliny ozdobne Dodatkowe okrycia W przypadku spodziewanych większych mrozów, zwłaszcza przy małej ilości śniegu, może być wskazane dodatkowe okrycie najwrażliwszych gatunków bylin i krzewów. Nakłada się wówczas np. kolejną warstwę stroiszu, kory, torfu lub narzuca…
  Czytaj dalej...
 • W lutym
  Rośliny ozdobne Rośliny przechowywane w pojemnikachEgzemplarze, które zachowały części zielone (pelargonie, fuksje, oleandry, róże miniaturowe, lantany, datury, heliotropy itp.), trzeba podlewać skąpo, nie dopuszczając do całkowitego przesuszenia podłoża. Zbyt mała ilość światła i wysoka temperatura…
  Czytaj dalej...
Więcej w tej kategorii: «W kwietniu W lutym»