Kalendarium ogrodowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

W kwietniu

 • Tekst:  "Działkowiec"

Rośliny ozdobne

Czas na sadzenie
Początek miesiąca to ostatni moment na sadzenie drzew i krzewów z ,,gołym korzeniem" - póki te nie rozpoczną wegetacji. Posadzone rośliny przycina się nie tylko w celu formowania, ale też ze względu na zachowanie równowagi pomiędzy wielkością systemu korzeniowego i części nadziemnej. Kopczyków już nie robimy, natomiast formujemy misę ułatwiającą podawanie wody, której teraz roślina będzie szczególnie potrzebować.

Do gruntu
W kwietniu można wysiewać bezpośrednio do gruntu liczne gatunki kwiatów jednorocznych, przede wszystkim te, które przesadzania nie lubią, a przymrozki im niestraszne, m.in. czarnuszkę damasceńską, eszolcję kalifornijską, groszek pachnący, maciejkę, łubin letni oraz smagliczkę nadmorską, ślazówkę, kosmos. Na rabatach i w pojemnikach można też sadzić rozsadę wcześnie kwitnących gatunków, takich jak bratki, stokrotki, pierwiosnki, niezapominajki, pełniki.

Odkłady
Rozmnażanie przez odkłady krzewów i pnączy to prosty sposób na uzyskanie nowych roślin. Stosując np. odkłady powtarzane, pędy pnączy (młode, ubiegłoroczne) przyginamy do poziomu gruntu, ich fragmenty umieszczamy w dołkach i stabilizujemy w miejscu, np. zagiętym mocnym drutem, okrywamy żyznym, próchnicznym, wilgotnym podłożem, i tak czekamy, aż się zakorzenią i wypuszczą młode pędy.

Na trawniku
Zniszczone fragmenty o rzadkiej darni warto podsiać mieszankami do regeneracji trawnika. Nasiona traw powinny przylegać do gleby. Szybko rosnąca trawa wymaga już koszenia i nawożenia. Pogoda o tej porze sprzyja także zakładaniu nowego trawnika.


W warzywniku

Siejemy, sadzimy
Kwiecień to czas intensywnych prac ogrodniczych. Jeżeli w marcu nie została przygotowana gleba pod wysiewy i nasadzenia, to trzeba to zrobić jak najszybciej. Na początku kwietnia wysiewamy rzodkiewkę, szpinak, pietruszkę korzeniową i naciową, wczesne i średnio wczesne odmiany marchwi, cebulę, bób, groch i koper. W drugiej połowie maja siejemy buraki, które mają trochę większe wymagania cieplne. Rzodkiewkę siejemy co 7-10 dni aż do pierwszych dni maja, w ten sposób wydłużymy okres jej zbiorów. Podobną metodę można zastosować do kopru.
W razie konieczności dosadzamy czosnek, ?sadzimy cebulę z dymki, a także rozsadę wczesnych odmian kalarepy, kapusty i sałaty, a w drugiej połowie kwietnia - rozsadę kalafiora. Pamiętajmy, że przed sadzeniem do gruntu rozsadę trzeba zahartować.
Na początku kwietnia wysiewamy do skrzynek w domu nasiona pomidora. Gdy pojawi się pierwszy liść właściwy, pikujemy siewki do pojedynczych pojemników.

Przydatne osłony
Możemy nasze uprawy przykryć włókniną. Już najwyższy czas, by założyć niskie tunele foliowe, w których będzie można uzyskać nieco wcześniejsze zbiory. W tunelu czy w szklarni można produkować rozsadę.

Nawozimy
Zasilamy nawozami, jeżeli do tej pory tego nie zrobiliśmy, warzywa wieloletnie, a pod koniec kwietnia posadzoną na początku miesiąca rozsadę. Pamiętajmy o systematycznym odchwaszczaniu i podlewaniu upraw, szczególnie zasiewów.


W sadzie

Zakupy
Wczesna wiosna to odpowiedni czas na sadzenie roślin z odkrytym systemem korzeniowym. Sadzimy głównie gatunki wrażliwe na mróz (brzoskwinie, czereśnie, morele), rośliny w pojemnikach oraz truskawki. Stanowisko dla roślin powinno być odchwaszczone, nawiezione, mieć właściwe pH (5,6-6,7). Odczynu kwaśne-go gleby (pH 3,5-4,5) wymagają borówki wysokie. Drzewka i krzewy owocowe kupujemy wyłącznie w renomowanych punktach szkółkarskich.

Sadzenie
Zakupione rośliny jak najszybciej zawozimy na działkę i sadzimy do dołków, których wielkość powinna być dostosowana do rozmiarów systemu korzeniowego. Sadząc drzewka miejsce okulizacji umieszczamy nad ziemią. Krzewy sadzimy 5-10 cm głębiej, niż rosły w szkółce. Dla prawidłowego formowania drzewek oraz piennych form agrestu i porzeczek, do dołka wbijamy palik, do którego przywiązujemy sadzone rośliny. Posadzone rośliny podlewamy i ściółkujemy korą sosnową lub obornikiem.

Cięcie po posadzeniu
Po posadzeniu przycinamy nierozgałęzione drzewka na 70-90 cm nad ziemią, a rozgałęzione 20-40 cm nad ostatnim rozgałęzieniem. Wycinamy wszystkie pędy boczne do wysokości 50-60 cm nad ziemią. Wyżej położone pędy skracamy tylko u brzoskwini i wiśni na 2-3 oczka od nasady pędu. Posadzone krzewy agrestu i porzeczek skracamy na 2-3 oczka nad ziemią, a formy pienne na 1-2 oczka u nasady korony.

Kontynuujemy prześwietlanie
Przez cały miesiąc prześwietlamy drzewa, a w drugiej połowie kwietnia - w fazie różowego pąka - wykonujemy intensywne cięcie brzoskwiń. Pozostawiamy najsilniejsze, najgrubsze pędy owocujące pokryte potrójnymi pąkami (dwa kwiatowe i środkowy liściowy) i skracamy je nad 8. "trójką"'. Cienkie pędy skracamy nad 2-3 oczkiem.


Ochrona roślin

Prowadzimy lustrację drzew i krzewów
Jest ona konieczna dla stwierdzenia występowania uszkodzeń i szkodników (kwieciak jabłkowiec, przędziorki, mszyce, krzywik maliniaczek i porzeczkowiaczek). W przypadku przekroczenia progów zagrożenia należy rozpocząć ich zwalczanie.

Zwalczanie raka bakteryjnego
Kontynuujemy zwalczanie raka bakteryjnego drzew owocowych na wiśni, czereśni, moreli i brzoskwini. W tym celu drzewa opryskujemy preparatami miedziowymi.

Zwalczanie parcha
Rozpoczynamy zwalczanie parcha jabłoni (od fazy nabrzmiewania pąków). Do pierwszych zabiegów należy stosować preparaty miedziowe (od fazy zielonego pąka kwiatowego) oraz preparaty kontaktowe.

Zwalczanie brunatnej zgnilizny
W rejonach dużego nasilenia brunatnej zgnilizny drzew pestkowych należy rozpocząć jej zwalczanie chemiczne (od fazy białego pąka). Polecane preparaty chemiczne to: Miedzian 50 WP, Topsin M 500 SC.

Ochrona owadów zapylających
Stosując chemiczną ochronę roślin, zawsze na-leży wybierać preparaty bezpieczne dla pszczół i innych owadów zapylających; stosować je zgodnie z etykietą (instrukcją stosowania), przestrzegać okresów prewencji, opryskiwać rośliny w godzinach wieczornych, po zakończeniu oblotu pszczół.

Artykuły powiązane

 • W styczniu
  Rośliny ozdobne Dodatkowe okrycia W przypadku spodziewanych większych mrozów, zwłaszcza przy małej ilości śniegu, może być wskazane dodatkowe okrycie najwrażliwszych gatunków bylin i krzewów. Nakłada się wówczas np. kolejną warstwę stroiszu, kory, torfu lub narzuca…
  Czytaj dalej...
 • W lutym
  Rośliny ozdobne Rośliny przechowywane w pojemnikachEgzemplarze, które zachowały części zielone (pelargonie, fuksje, oleandry, róże miniaturowe, lantany, datury, heliotropy itp.), trzeba podlewać skąpo, nie dopuszczając do całkowitego przesuszenia podłoża. Zbyt mała ilość światła i wysoka temperatura…
  Czytaj dalej...
Więcej w tej kategorii: «W maju w marcu»