W związku z powtarzającymi się pytaniami działkowców oraz członków zarządów ROD co do możliwości fotografowania materiałów sprawozdawczych, które są wykładane przed walnym zebraniem sprawozdawczym w ogrodach
Zakaz fotografowania dokumentów
Maj/02/2018 Opłaty za wodę według nowego prawa wodnego
1 stycznia 2018 roku obecny rząd zmienił przepisy o poborze wody. Weszła w życie ustawa o nazwie Prawo wodne, która zmieniła dotychczasowe zasady gospodarowania wodami.
Opłaty za wodę według nowego prawa wodnego
Kwi/27/2018 Palisz na działce? Dostaniesz mandat
W ogrodach działkowych w wielu miastach trwają kontrole straży miejskiej, a także interwencje straży pożarnej. Powodem są skargi mieszkańców na trujące kłęby dymu, które są efektem spalania odpadów przez działkowców nie szanujących prawa i swoich sąsiadów.
Palisz na działce? Dostaniesz mandat
Lip/01/2017 Z ostatnich prac Zarządu Komisarycznego...
Dawno minęły już czasy kiedy członkowie zarządu komisarycznego obecni byli w ogrodzie tylko w dni urzędowania biura. Obecnie jest tak ogromna ilość zadań do wykonania, że pracują już niemal każdego dnia.
Z ostatnich prac Zarządu Komisarycznego...
Lut/10/2018 Remontujemy...
Jak informowaliśmy wcześniej Zarząd Komisaryczny zlecił prace przy renowacji i odtworzeniu rowów melioracyjnych naszego Ogrodu. Jak Państwo wiecie część rowów odwadniających została przez działkowców bezmyślnie zasypana
Remontujemy...
Lut/05/2018 Zakaz fotografowania dokumentów

Co to jest PZD

Polski Związek Działkowców (PZD) jest ogólnopolskim stowarzyszeniem ogrodowym kontynuującym ponad stu 120-letnią tradycję ruchu działkowego w Polsce. Związek prowadzi 4695 ROD. Czytaj całość...

O naszym ogrodzie

Ogród położony jest w dzielnicy miasta o nazwie Krzekowo. Stanowi jeden z największych terenów zajmowanych przez ogrody w Szczecinie. "Krzekowo" zrzesza ponad tysiąc działkowców. Czytaj całość...

Jak zostać działkowcem

Polski Związek Działkowców jest to organizacja społeczna, której celem, a zarazem zadaniem jest zapewnienie jej członkom możliwości aktywnego wypoczynku i prowadzenia upraw ogrodniczych. Czytaj całość...

 

Pomidory na szóstkę

Uprawa pomidorów jest popularna, chociaż pracochłonna i dość trudna. Wielu działkowców lubi mieć własne pomidory, a smak ich owoców jest znacznie lepszy od kupionych.

 

Gdy pogoda sprzyja uprawie (ciepłe lato, umiarkowana ilość opadów), można się spodziewać udanych zbiorów owoców pomidorów posadzonych w otwartym gruncie. Rośliny należy jednak odpowiednio pielęgnować od początku produkcji rozsady. W czerwcu nasze pomidory już rosną. Posadziliśmy rozsadę dobrej jakości (krępa, dobrze odżywiona, zahartowana) i w odpowiedniej rozstawie. Dla odmian wysokich rozstawa powinna wynosić 80 x 50 cm, niskich i samo kończących 40 - 60 x 30 - 50 cm.

 

Czytaj całość

 

Uprawa selera

Uzyskiwane plony selera czasami bywają niewielkie, ale to sami działkowcy często popełniają wiele błędów agrotechnicznych. Seler korzeniowy jest rośliną klimatu umiarkowanego, wymaga do wzrostu temperatur w zakresie od 15°C do 18°C. Niekorzystne są dłuższe majowe chłody, zaraz po posadzeniu rozsady bo prowadzą do jarowizacji roślin i przedwczesnego tworzenia pośpiechów, czyli pędów kwiatostanowych. 

Pod uprawę selera na działce starajmy się przeznaczać glebę jak najlepszą, żyzną, dobrze utrzymującą wodę, próchniczną i zasobną w składniki pokarmowe. Odczyn gleby powinien wynosić pH 6,5-7,5. Seler ma duże wymagania wodne.

 

Tabliczki lepowe występują w różnych kolorach w zależności od tego czy wykorzystujemy je do prognozowania występowania szkodników czy też do odławiania. Najbardziej popularne są żółte tablice lepowe do wyłapywania mączlika szklarniowego, mszyc, wciornastków oraz innych owadów. Duże znaczenie praktyczne ma wykorzystanie żółtych tablic lepowych przy odławianiu nasionnicy trześniówki.
Tabliczki lepowe są doskonałą formą walki ze szkodnikami, gdyż nie są środkami chemicznymi i nie są szkodliwe dla otoczenia. Wyłapywanie szkodników można przeprowadzać także opaskami lepowymi opasującymi pnie drzew.

Wieści ogrodowe PZD