GłównaOgród, a zdrowieZioła dla alergików

Ogród, a zdrowie

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Zioła dla alergików

 • niedziela, 14 sierpień 2016 13:56
 • Tekst:  "Działkowiec"

Z jednej strony zioła, tak samo jak inne rośliny, mogą nas uczulać, a z drugiej strony - ich stosowanie może łagodzić objawy alergii. Napary z ziół mogą leczyć, jeśli między innymi zawierają w składzie kwercetynę. Jest to związek, który hamuje wydzielanie histaminy - mediatora procesów zapalnych. Poniżej przykłady kilku ziół, które mogą być pomocne w dolegliwościach alergicznych.

 • Lepiężnik
  Godne polecenia są również napary i wyciągi alkoholowe z liści i kłączy lepiężnika. Hamują wiązanie histaminy, przez co wygłuszają reakcje alergiczne, a zewnętrznie stosuje się je do przemywania zmian skórnych w przebiegu atopowego zapalenia skóry.
 • Aminek egipski
  W leczeniu stanów alergicznych dróg oddechowych (głównie oskrzeli) stosuje się od dawna aminek egipski (owoc keli), który działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli.
 • Rumianek pospolity
  Wykazuje silne działanie polegające na hamowaniu wyzwalania endogennej histaminy. Picie naparu zalecane jest w przypadku astmy oskrzelowej, kataru siennego, czy alergicznego zapalenia skóry. Należy jednak uważać, bo dużo osób jest niestety, uczulonych na tę roślinę.
 • Tarczyca bajkalska
  Roślina ta wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, w tym przeciwastmatyczne. Hamuje świąd skóry, również na tle alergicznym.
 • Inne rośliny
  Duże znaczenie w łagodzeniu reakcji alergicznych mają zioła zawierające flawonoidy lub antocyjany. Należą do nich: ziele fiołka trójbarwnego, liść brzozy, ziele nawłoci, ziele skrzypu, ziele rdestu ptasiego, kwiaty bławatka (w alergiach ocznych, wraz z zielem świetlika), liście i owoce czarnej porzeczki, owoce bzu czarnego, owoce aronii. Pomocne w alergii jest również ziele dziurawca i kwiat krwawnika. Warto jednak pamiętać, że przy stosowaniu dziurawca mogą dodatkowo wystąpić objawy fotoalergii.
  Duże znaczenie, szczególnie w atopowym zapaleniu skóry mają oleje roślinne, w tym olej z wiesiołka i z ogórecznika, zawierające kwas gammalino-lenowy (GLA), do stosowania wewnętrznego. Z kolei olej z czarnuszki pomaga w walce z uporczywym katarem siennym, a zewnętrznie możemy go stosować na stany zapalne skóry.
  Zioła nie powodują skutków ubocznych, jednak nie powinno się zastępować nimi tradycyjnej terapii opartej na przyjmowaniu leków antyhistaminowych. To tylko wsparcie konwencjonalnych metod leczenia.

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i miododajną. Występuje powszechnie w strefie klimatu umiarkowanego całej…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...