GłównaOgród, a zdrowieMniszek z dobrej strony

Ogród, a zdrowie

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Mniszek z dobrej strony

 • niedziela, 14 sierpień 2016 13:55
 • Tekst:  "Działkowiec"

Warto bliżej poznać tę roślinę, aby przekonać się, że jest ona dla organizmu dużym dobrodziejstwem. Zamiast niszczyć lub wyrzucać na kompost lepiej poznać jej liczne właściwości lecznicze i odżywcze.

Cenne liście
Wczesną wiosną zbieramy młode liście, które zawierają witaminy B, C, beta-karoten i minerały, w tym dużą ilość potasu. Charakteryzują się silnymi właściwościami moczopędnymi, co sprzyja oczyszczaniu organizmu. Wiosną warto przejść kurację oczyszczająco-wzmacniającą z wykorzystaniem liści mniszka. Można je jeść w ilości 3 łyżek codziennie przez 2 tygodnie na kolację. Jemy je same lub dodajemy do różnego rodzaju surówek lub sałatek. Zamiast spożywania świeżych liści można przygotować i pić sok. Jako zioło moczopędne można pić napar z suszonych liści lub z całej rośliny (liście i korzeń).
Mniszek, a szczególnie liście charakteryzują się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi i są zalecane w prewencji nowotworowej. Mniszek zwiększa odporność organizmu, pobudza wytwarzanie interferonu, substancji o właściwościach przeciwwirusowych.

Kwiaty i korzeń
Kwiaty mniszka mają takie same właściwości co korzeń i liście, lecz są zalecane głównie w nieżycie jamy ustnej, gardła i oskrzeli z uporczywym kaszlem. W tym celu przygotowuje się z nich syrop.
Korzeń mniszka najlepiej wykopywać i suszyć późną jesienią, ale można również wczesną wiosną. Specyfiki z korzenia mniszka zwiększają wytwarzanie żółci przez wątrobę oraz ułatwiają jej przepływ przez drogi żółciowe do dwunastnicy. Jako jedne z niewielu ziół mają też wpływ na czynność wydzielniczą trzustki. Korzeń ma ponadto silne właściwości oczyszczające. Działając głównie na wątrobę oraz pęcherzyk żółciowy pomaga w wydalaniu zbędnych produktów przemiany materii. Wyciągi z korzenia pobudzają także wydzielanie soku żołądkowego, korzystnie wpływając na trawienie. Przetwory zalecane są w schorzeniach powodujących uszkodzenie wątroby, w niestrawnościach oraz przy braku apetytu.
Rośliny stosuje się też zewnętrznie w problemach skórnych do kąpieli kosmetycznych, a świeży sok mleczny do okładów na brodawki, kurzajki i kłykciny. Wyciągi z mniszka działają regenerująco na skórę, przyspieszają bliznowacenie i zanikanie uszkodzeń skóry.

Warto wiedzieć...
Przetwory z mniszka generalnie są dobrze tolerowane przez organizm. W przypadku wrzodów żołądka oraz zapalenia żołądka mniszek lekarski, a szczególnie jego korzeń, powinien być używany z ostrożnością, ponieważ może on spowodować nadprodukcję kwasu żołądkowego. Istnieje również możliwość reakcji alergicznej u szczególnie wrażliwych osób. Potencjalnym alergenem są pyłki mniszka mogące wywołać nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne.

 • Sok z liści
  5 szklanek soku zalać 1/4 litra spirytusu, wymieszać, zostawić na tydzień, przecedzić, wlać do ciemnych butelek i zakorkować, przechowywać w chłodnym miejscu. Zażywać 2 razy dziennie po łyżce soku rozcieńczonego w pół szklanki wody. Można też pić świeży sok z mniszka 3 razy dziennie, najlepiej przed jedzeniem po około 50 g. Świeży sok można przechowywać w lodówce przez 3 dni. Jak zrobić sok z liści - najlepiej przepuścić liście mniszka przez sokowirówkę, można też zemleć i odcisnąć sok, ale jest to mniej efektywne. 1 szklankę soku uzyskuje się po przemieleniu około 0,5 kg liści.
 • Syrop z kwiatów
  Syrop przygotowujemy ze świeżych kwiatów, zerwanych na początku kwitnienia. Około 250 kwiatów zalewamy litrem wody i gotujemy przez 5 minut. Odstawiamy na godzinę, po czym odcedzamy odwar. Odwar gotujemy na lekkim ogniu przez 3-5 godzin, mieszając i nie doprowadzając do wrzenia. Dodaje my 1 kg cukru i sok z wyciśniętej cytryny i dokładnie mieszamy. Gorący syrop przelewamy do słoików. Tak przygotowany syrop jest doskonałym lekarstwem na kaszel i inne nieżyty dróg oddechowych.

Artykuły powiązane

 • Mniszek
  Mniszek pospolity jest byliną osiągającą wysokość do 30 cm. Rośnie prawie w każdym środowisku - na nieużytkach, miedzach, jako uciążliwy chwast na trawnikach i w ogrodach. Wczesną wiosną wyrastają duże, bezogonkowe, głęboko powcinane liście tworzące rozetę. Kwitnie od kwietnia aż…
  Czytaj dalej...
 • Apteka z ogródka
  Na działce rośnie wiele roślin o właściwościach leczniczych, które można jeszcze zebrać, aby wykorzystać zimą na różne dolegliwości. Podstawowym warunkiem przygotowania dobrego leku jest użycie zdrowych roślin lub ich części, pochodzących z czystego środowiska, nieuszkodzonych i nietraktowanych substancjami chemicznymi. Preparaty…
  Czytaj dalej...