GłównaOgród, a zdrowieZioła na reumatyzm

Ogród, a zdrowie

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Zioła na reumatyzm

 • czwartek, 08 grudzień 2016 05:30
 • Tekst:  "Działkowiec"

Schorzenia reumatyczne mogą przebiegać w różny sposób, mogą dotyczyć stawów, tkanek okołostawowych, kości, a także mięśni. Charakterystyczną cechą wspólną tych dolegliwości jest we wszystkich przypadkach przewlekły ból wywołany ruchem.

W konwencjonalnej medycynie najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a w niektórych przypadkach konieczne jest nawet leczenie operacyjne. W ziołolecznictwie natomiast zaleca się stosowanie ziół oczyszczających (celem usunięcia z tkanek wszelkich substancji toksycznych), również środków moczopędnych, pobudzających trawienie i stymulujących krążenie, a także przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Zewnętrznie natomiast zaleca się używanie specyfików rozgrzewających, które pobudzają krążenie krwi. Choroby reumatyczne dosięgają już co drugą osobę w podeszłym wieku. Często stosowanie syntetycznych preparatów może dawać wiele niepożądanych skutków, zaś leki roślinne mogą stanowić dobrą i bezpieczną formę terapii wspomagającej.

Jak przygotować specyfiki wspomagające leczenie reumatyzmu?


Napar z kory wierzby
Łyżeczka kory wierzby, pół szklanki wody. Drobno posiekaną korę zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na 20 minut, a następnie przecedzamy. Przy ostrych bólach przyjmujemy od 2 1 do 4 1 szklanki, w dawkach podzielonych na cały dzień.

Napar z kwiatów wiązówki błotnej
2 łyżki kwiatów wiązówki, 2 szklanki wody. Surowiec zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na 15 minut, a następnie przecedzamy. Pijemy 1 szklanki 3 razy dziennie.

Kompresy z traw
Kwiatostany traw stosujemy w postaci wilgotnych i gorących kompresów 1 - 2 razy dziennie bezpośrednio na bolące miejsca. Zamiast kwiatostanów można użyć siana, wówczas woreczek z sianem ogrzany do temp. 40°C przykładamy na bolące miejsca na 40 - 50 minut.

Okład z gorczycy
4 łyżki utartych nasion gorczycy, 1 szklanka wody. Utarte nasiona wymieszać z letnią wodą na jednolitą papkę i rozsmarować na płóciennej ściereczce. Przykładać na bolące miejsca na 10 - 15 minut.

Kołderka" z gorczycy
Cienkie płócienne woreczki wypełnić nasionami (100 - 240 g gorczycy) i przeszyć w kilku miejscach, by zapobiec ich przesuwaniu się. Taką pikowaną „kołderką" owija się na noc bolące miejsca.

Kataplazmy z gorczycy
6 łyżek glinki leczniczej, 4 łyżki ziaren gorczycy, odrobina oleju roślinnego, po 10 kropel olejku aromatycznego - rozmarynowy, imbirowy i majerankowy. Wszystkie składniki wymieszać - w porcelanowej misce, stopniowo dodając tyle oleju, by otrzymać jednolitą, papkowatą i niezbyt gęstą masę. Kataplazm nakłada się na bolące okolice, przykrywa płótnem i termoforem na 15 - 20 minut.

Dobroczynna dieta
W chorobach reumatycznych duże znaczenie ma dieta, warto zatem ograniczyć pewne produkty lub całkiem wyeliminować je z diety. Do pokarmów, które w znaczny sposób mogą zaostrzyć dolegliwości reumatyczne, zaliczamy: kukurydzę, pszenicę, mleko, mięso (szczególnie tłuste oraz wędzone i przetworzone), oleje: kukurydziany, słonecznikowy. Przy chorobach i dolegliwościach reumatycznych warto natomiast spożywać tłuste ryby oraz przyprawy, jak: imbir, kurkuma i goździki. Również dieta wegetariańska ma dobroczynne działanie w leczeniu chorób reumatycznych.

Warto wiedzieć
Przy zapaleniu stawów lepiej unikać czerwonego mięsa, cukru, produktów mlecznych oraz kwaśnych owoców i warzyw. Nasilenie bólów reumatycznych pojawia się, gdy jest wilgotno i zimno, wówczas warto stosować leki ziołowe o właściwościach rozgrzewających i osuszających. Masaże olejkami leczniczymi, zwłaszcza rozgrzewającymi, poprawiają ruchomość stawów oraz działają przeciwbólowe

mgr inż. Katarzyna Bychowiec, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – „Działkowiec”

Artykuły powiązane

 • Dziurawiec
  To bardzo ważna roślina lecznicza i miododajna. Warto się nią zainteresować.Dziurawiec zwyczajny znany również pod nazwami świętojańskie ziele, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, przestrzelon, jest ważną rośliną leczniczą, barwierską i miododajną. Występuje powszechnie w strefie klimatu umiarkowanego całej…
  Czytaj dalej...
 • Nalewki ziołowe
  Efekt naszych wysiłków w ogrodzie to bogate zbiory warzyw i owoców, a także ziół. Warto je wykorzystywać w różny sposób, także w postaci nalewek.
  Czytaj dalej...
Więcej w tej kategorii: «Zioła dla alergików