Modernizujmy ogrody

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Pszczoła murarka

  • środa, 18 lipiec 2012 10:17
  • Tekst:  "Działkowiec"

Murarka ogrodowa to jeden z gatunków pszczół samotnych. Ich samice budują w gnieździe ścianki z gliny i stąd ich nazwa. Jest idealna do małych ogrodów. Murarka zbiera nektar i pyłek z wielu gatunków roślin. Ponieważ są wśród nich drzewa owocowe i inne rośliny uprawne, murarka często wykorzystywana jest do zapylania. Pod wieloma względami jest ona zdecydowanie lepszym zapylaczem od pszczoły miodnej. Jej zaletą jest łagodność, zdolność do zapylania w szklarniach i odwiedzanie kwiatów produkujących nawet niewielkie ilości nektaru. Murarki równomiernie penetrują otoczenie gniazda i skutecznie zapylają większość znajdujących się tam roślin. Pszczoły miodne są wybredne i odwiedzają przede wszystkim rośliny silnie nektarujące, mogą unikać wodnistego nektaru grusz z naszego sadu, jeśli kilkaset metrów dalej znajdą dużo słodszy nektar jabłoni. Murarka ogrodowa jest więc idealnym zapylaczem do małych ogrodów, należy ją chronić i zapewnić odpowiednie warunki do życia.

Jak wyglądają?
Ciało murarki ogrodowej, jak u większości pszczół, pokryte jest gęstymi włoskami. Rdzawy odwłok kontrastuje z ciemno ubarwioną głową i tułowiem. Na głowie samców występuje charakterystyczny pęczek białych włosków. Samica mierzy 10 - 12 mm, natomiast samiec 8 - 10 mm.

Kiedy i gdzie je spotkamy?
Loty murarki można obserwować od IV do VI, kiedy temperatura powietrza przekracza 15°C. Najwcześniej pojawiają się samce. Patrolują okolice gniazd, z których wkrótce wychodzą także samice. Po odbyciu lotu godowego samica rozpoczyna budowę nowego gniazda.

Budowa gniazda.
Murarki zakładają gniazda w pustych łodygach roślin, kanałach wydrążonych w drewnie przez larwy chrząszczy lub innych zakamarkach. Budowa rozpoczyna się od poprzecznej ścianki wykonanej z cząstek gleby połączonych śliną. Następnie samica gromadzi pokarm składający się z pyłku.

Jak im pomóc?
Obecnie trudno w ogrodach o dogodne miejsca do budowy gniazda (np. strzechy, ściany drewniane zaatakowane przez korniki), może także brakować takich miejsc, jeśli ogród jest dokładnie wysprzątany z zeszłorocznych, suchych łodyg roślin. Aby pomóc murarkom w budowie gniazda, wystarczy pociąć łodygi trzciny na mniej więcej 15 cm odcinki i związać je w wiązkę. Można także w kawałkach drewna wywiercić otwory średnicy 6 - 8 mm. Tak przygotowane miejsca na gniazda należy umieścić w suchym i słonecznym miejscu, na przykład na południowej ścianie budynku, pod okapem. Jest duża szansa, że żyjące w pobliżu pszczoły samotne odnajdą je i zasiedlą.

Hodowla większej liczby pszczoły murarki Jeśli planujemy hodowlę większej liczby osobników, powinniśmy zakupić kokony murarki ze sprawdzonego źródła. Powinny być one wolne od pasożytów, które w przyszłości mogą zagrażać hodowli. Miejsca gniazdowania umieszcza się najczęściej w skrzyniach gniazdowych zabezpieczających przed opadami atmosferycznymi. Ochronę przed ptakami zapewnia siatka o dużych oczkach. W przypadku hodowli zalecana jest coroczna segregacja kokonów - w zimie otwiera się gniazda, wyjmuje kokony, wybiera się tylko zdrowe, a pozostałe niszczy. Segregacja kokonów pozwala na eliminację roztoczy i owadów odżywiających się kosztem murarki.

Warto wiedzieć.
Murarka ogrodowa jest pszczołą samotną. Oznacza to, że samica buduje gniazdo bez pomocy innych osobników i nie ma ona kontaktu i własnym potomstwem. Mimo to murarki chętnie zakładają gniazda w jednym miejscu tworząc zgrupowania gniazd. Murarki to owady ciepłolubne. Gniazdują w suchych i nasłonecznionych miejscach, gdzie łatwiej zabezpieczyć przed pleśnieniem pokarm zgromadzony w komórkach. Pomimo że ślina murarek ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, w przypadku wysokiej wilgotności powietrza pyłek w gnieździe może ulec zepsuciu. Późna, mokra i chłodna wiosna może powodować znaczne spadki liczebności tego gatunku.

Artykuły powiązane

Więcej w tej kategorii: «Kącik wypoczynkowy