GłównaModernizacja działkiBudki lęgowe dla ptaków

Modernizujmy ogrody

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Budki lęgowe dla ptaków

  • środa, 18 lipiec 2012 10:17
  • Tekst:  "Działkowiec"

Wykonanie budki lęgowej, w której osiedlą się ptaki, tylko na pozór wydaje się proste. Ludzie nie martwych drzew, bo ich gałęzie spadaj na auta i przechodniów, a martwe pnie mogą być poważnym zagrożeniem. Dlatego takie drzewa i konary są usuwane. W efekcie w miastach rzadkością są dzięcioły, bo nie maja jak i gdzie żerować. A gdy jest mało dzięciołów, nie ma też dziupli, w których mogłyby gniazdować sikory muchołówki, pleszki, szpaki, i wiele innych ptaków. Martwe drzewa maja wypróchniałe dziuple odpowiednie dla puszczyków, pójdziek i kawek. Gdy nie ma takich drzew, to ptaki te nie mają gdzie przystępować do lęgów. Dlatego już od ponad 100 lat przygotowuje się ptakom sztuczne dziuple, rodzaj domków dla ptaków. I dzięki temu wokół nas żyje nadal ich wiele gatunków.

W wykonaniu budki lęgowej sprawa tylko na pozór wydaje się prosta. Niby to wystarczy zbić z kilku deseczek „domek dla ptaków", wywiercić otwór wejściowy i jakoś zawiesić na drzewie... Co prawda prawie każda budka może być zajęta przez ptaki, ale szczęśliwe odchowanie potomstwa wymaga budek bezpiecznych, chroniących przed deszczem, upałem i drapieżnikami. Nie bez znaczenia jest nie tylko sama konstrukcja ale także sposób zawieszenia budki dla ptaków. Skoro chcemy ptakom pomóc, to zróbmy to tak, żeby rzeczywiście miały one z tej pomocy korzyść w postaci licznego i zdrowo odchowanego potomstwa.

Widywałem już budki, do których mógłby wejść kot lub kuna, a głowę mogłaby włożyć nie tylko sójka lub sroka, ale nawet człowiek. Na dodatek przy otworze wejściowym wielu budek montowane są specjalne drążki do siedzenia. W kreskówkach widuje się kolorowe ptaszki siedzące na drążku i śpiewające przed wejściem do budki, w której pisklętami opiekuje się samiczka. Taki drążek to ogromne ułatwienie dla sroki, sójki lub kota. Wręcz zachęta, by do budki zajrzeć i sprawdzić, czy nie ma w niej smakowitego kąska. A więc drążek jest zbędny, wręcz szkodliwy! Ochroną wnętrza budki jest za to daszek schodzący kilka centymetrów nad wejście. To utrudnia drapieżnikom zaglądanie do środka. Otwór wejściowy do budki powinien być jak najwyżej, ukryty pod daszkiem, a budka powinna być na tyle wysoka, by kot lub kuna wkładając doń łapę, nie mogły sięgnąć dna. To zasady podstawowe i najważniejsze. Orientacyjne wymiary budek dla ptaków są podane w tabeli. Należy unikać impregnowania i malowania budek lęgowych. Lepiej niech ich budulcem pozostanie naturalne drewno. Można także wykonać budkę z wydrążonego pnia drzewa. Będzie oryginalna i bardziej estetyczna. Znam też osoby, które wypalają ptakom budki z gliny i fantazyjnie je malują. Dzięki temu ogród nabiera wyjątkowego charakteru.

Lokalizacja i mocowanie
Budki zawiesza się na drzewie lub budynku. Należy unikać strony południowej i tej, z której najczęściej wieją wiatry. Strona północna może dawać zbyt dużo cienia i wilgoci. Pozostaje więc wschód. W praktyce okazuje się, że ptaki mając wybór preferują budki otwarte na południowy wschód. Warto pamiętać, że zwykle gwoździe szkodzą drzewom, podobne jak miedziane ćwieki. Do wbijania w żywe drzewo najodpowiedniejsze są gwoździe aluminiowe. Należy też pamiętać o ich wyjęciu, gdy budka będzie zdejmowana. Jeszcze lepiej, gdy budka jest zawieszona na drucie lub łańcuszku na bocznej gałęzi drzewa. Takie rozwiązanie wydaje się najlepsze w ogrodzie, czy sadzie, gdzie szczególnie zależy nam na zdrowiu drzew.

Termin
Budki można wieszać o dowolnej porze roku. Ptaki chętnie wykorzystują je do nocowania, zwłaszcza zimą. Muchołówki uwielbiają budki ze świeżego drewna, a sikory wolą nieco starsze, po jednym sezonie. W budkach mogą osiedlić się orzesznice lub popielice, nietoperze lub osy. Dlatego po sezonie lęgowym warto do nich zajrzeć i ewentualnie sprzątnąć. Czyszczenie budek powinno się jednak wykonywać tylko w okresie od 16 października do końca lutego. Reguluje to przepis prawny w celu ochrony ptasich lęgów.

Artykuły powiązane

  • Karmik dla ptaków
    Oryginalny, drewniany karmnik warto zrobić samemu, zanim przyjdą mrozy i śnieg, aby móc dokarmiać naszych skrzydlatych, pożytecznych przyjaciół.Karmnik będzie składał się z następujących elementów: - podstawa karmnika z obrzeżem uniemożliwiającym wysypywanie się ziaren; - trzon karmnika wykonany ze skrzynki na…
    Czytaj dalej...