Modernizujmy ogrody

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Jesienna rabata

 • środa, 18 lipiec 2012 10:10
 • Tekst:  "Działkowiec"

Wrześniowy ogród nie musi mieć mniej barw i być wyłącznie wspomnieniem letniej świetności. Jest bowiem całkiem dużo gatunków, które pięknie kwitną o tej porze oraz takich, które obok kwiatostanów urzekają pokrojem i kolorystyką liści. Towarzyszące póżnoletnim i jesiennym bylinom trawy co prawda już w pełni łata zachwycają pokrojami, ale dopiero promienie jesiennego słońca wydobywają piękno rudziejących źdźbeł i kwiatostanów. Ich wielką zaletą jest również zdolność przystosowania do najróżniejszych siedlisk.

 

Rabata na tle krzewów 
Niezbyt wysokie krzewy zimozielone i liściaste są doskonałym tłem dla rabaty bylinowo-trawiastej. Trawy w pojedynczych kępach przemieszano w projekcie z bylinami. Aby rośliny wzajemnie się nie zasłaniały, na brzegu rabaty posadzono niższe, a w głębi coraz wyższe gatunki. Uniknięto też monotonii i regularności poszczególnych pięter dzięki zestawieniu wyższych bylin i traw wśród niższych. Różowe odcienie kwiatów mieszają się z barwami złota. Na rabacie posadzono odmianę ogrodową nawłoci Golden Shower . Nie rozrasta i nie rozsiewa się tak silnie jak gatunki dzikie, jest niższa i ma ładny, zwarty pokrój. Niebieską barwę reprezentuje krzaczasta perowskia. Ma szaroniebieskie, ozdobne listki i lawendowo-niebieskie, liczne kwiatki, pojawiające się na roślinach jeszcze latem. Odrobinę barw wprowadza także obecny na pierwszym planie kosaciec żółty Variegata . Jego szablaste, żółto-zielone liście dopełniają kolorystykę późnoletniej kompozycji. Zastosowane na rabacie trawy to średniowysokie gatunki, które nie rozrastają się zbyt intensywnie, a tworzą ładne, zwarte kępy z liści paskowanych i zielonych z przebarwieniami. Warto zwrócić uwagę na turzycę muskegońską. Wyróżnia się gęstym, jasnozielonym, podobnym do palmy ulistnieniem. Rośnie dość wolno, ale radzi sobie w każdych warunkach.

Rabata trawiasta z udziałem jesiennych bylin przy ścieżce?
Jak najbardziej, zwłaszcza że trawy już od maja wytwarzają małe, dekoracyjne kępki, a na jesieni zachwycają kwiatostanami i przebarwionymi źdźbłami. Zaprezentowaną rabatę tworzą grupy wyższych i niższych traw oraz bylin. Te same gatunki występują w różnych układach po obu stronach alejki. Piękny akcent kolorystyczny stanowi imperata cylindryczna Red Baron. Ma ozdobne liście, początkowo czerwone tylko na szczytach, później całkowicie czerwone. Gatunkami godnymi polecenia są także hakonechloa wysmukła Aureola i turzyca rzędowa Variegata , oryginalne trawy z łukowato wygiętymi liśćmi w jasnozielone i ciemnozielone paski. Tworzą zwarte, niskie kępy. Środek rabat wypełniają kwitnące późnym latem i jesienią byliny w kolorze złota, bieli, różu i fioletu. Jesiennym akcentem są także z pewnością zimowity z niezliczoną ilością kwiatów rozwijających się z jednej bulwy.

Artykuły powiązane

 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...
 • Byliny na wiele lat
  Trwałość bylin polega na tym, że mogą one rosnąć nawet kilkadziesiąt lat w jednym miejscu. Nie ma więc konieczności wykopywania ich co kilka sezonów i dzielenia. Ponadto jest to dość spora, liczna grupa roślin zróżnicowana pod względem dekoracyjności i dostosowania.…
  Czytaj dalej...