GłównaModernizacja działkiOgród zawsze zielony

Modernizujmy ogrody

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Ogród zawsze zielony

  • środa, 18 lipiec 2012 10:17
  • Tekst:  "Działkowiec"

Adresatem ogrodów zawsze zielonych są przede wszystkim osoby zapracowane, pragmatyczne, preferujące ład i porządek. Jest to ogród łatwy w utrzymaniu, któremu nie trzeba poświęcać zbyt wiele uwagi. Wybiorą go osoby, które nie mają dużo czasu na prace pielęgnacyjne.
Od roślin zimozielonych spodziewamy się estetycznego trwałego wyglądu przez cały rok. W zawsze zielonym ogrodzie dominują roślinne elementy przestrzenne, określone bryły i kształty jednakowe przez cały rok. Nie musimy się jednak ograniczać w nim do nasadzeń stałych. Na zielonym tle ustawić można donice lub inne pojemniki obsadzone kolorowymi roślinami sezonowymi. Rośliny iglaste wprowadzają do zimozielonych ogrodów różnorodną kolorystykę, zieloną, żółtą i niebieską, oraz regularne, często wręcz geometryczne kształty - stożki, kolumny, kule oraz formy zwisłe i horyzontalne. Zimozielone krzewy liściaste dekorują ogrody także kwiatami (różaneczniki, mahonie, laurowiśnie) i owocami (ostrokrzewy, ogniki, zimozielone irgi).

Na różne stanowiska 
Rośliny zimozielone dobrać można do różnych stanowisk i na różne rodzaje gleb. Sosny, ogniki i irgi sadzić możemy w słońcu, bukszpany, cisy i bluszcz w półcieniu i cieniu. Dla niektórych odpowiednie będą gleby lekkie i przepuszczalne (jałowce, ostrokrzewy, barwinek), dla innych cięższe gliniasto-piaszczyste (laurowiśnia, mahonia, trzmielina Fortune'a). Na podłożu kwaśnym posadzimy zimozielone rośliny wrzosowate i mahonie, a na wapiennym cisy, bukszpan, bluszcz i wawrzynek główkowy. Możliwe jest dopasowanie roślin zawsze zielonych do różnorodnych stanowisk. Na miejsca cieniste i półcieniste: cis pośredni i pospolity, choina kanadyjska, mikrobiota syberyjska, bukszpany, kalina sztywnolistna, laurowiśnia wschodnia, mahonia pospolita i pośrednia, różaneczniki, kiścienie, pierisy, runianka japońska, bluszcz pospolity, ostrokrzewy, trzmielina Fortune'a. Na miejsca słoneczne: jałowce, świerki, cyprysiki, sosny, daglezje, żywotniki, wrzos pospolity, wrzosiec krwisty, ognik szkarłatny, irga Dammera.

Kompozycja z gatunków zimozielonych 
Ponieważ większość roślin zimozielonych (zwłaszcza liściastych) wymaga osłoniętych półcienistych stanowisk o dużej wilgotności powietrza, doskonale warunki wzrostu znajdą przy północno-zachodniej ścianie budynku. Na jej tle zaplanowano interesującą rabatę, którą obsadzono w głównej mierze gatunkami zimozielonymi. Dobrano je ze względu na panujący tu mikroklimat. Jest to miejsce wypoczynku, przyjmowania gości, osłonięte od sąsiednich posesji płotem. Rośliny usytuowane są obok wyjścia z salonu, prowadzącego na tyły domu - zewnętrzna przestrzeń staje się więc dodatkowym zielonym pokojem, gdzie gospodarze chętnie spędzą wolny czas. Łagodny romantyczny nastrój tworzą ściany pokryte doskonale rosnącym w tym miejscu bluszczem pospolitym. Strukturę kompozycji tworzą zimozielone rośliny liściaste w różnych odcieniach zieleni. Kolumnowe wolno rosnące cisy pospolite ”Fastigiata” umieszczone po obu stronach wyjścia tworzą pionowe elementy kompozycji. W maju drobne białe kwiaty zebrane w długie efektowne grona doskonale prezentują się na tle ciemnozielonych błyszczących liści laurowiśni wschodniej. Na przełomie maja i czerwca wspaniale ożywiają rabatę dwubarwne biało-różowe kwiaty różanecznika „Hachmann's Charmant”. Całoroczną dekorację tworzą regularne, soczystozielone cięte kule z bukszpanu, posadzone po obu stronach tarasu. Jesień należy do obsypanego czerwonymi owocami ostrokrzewu oraz przyciągających wzrok jaskrawo-czerwonych pędów derenia białego „Sibirica”. U stóp różanecznika żywozielony dywan tworzy runianka japońska, a przy zachodniej ścianie budynku w otoczeniu derenia płoży się ozdobna z żółtozielonych liści trzmielina Fortune'a „Interbolwi”.