GłównaModernizacja działkiŹródełka w ogrodzie

Modernizujmy ogrody

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Źródełka w ogrodzie

 • środa, 18 lipiec 2012 10:17
 • Tekst:  "Działkowiec"

W gorące, letnie dni często myślimy o tym, by jak najszybciej znaleźć się w pobliżu wody, w cienistym, chłodnym otoczeniu. Woda w ogrodzie kojarzy się zwykle z tradycyjnym oczkiem wodnym, które bywa trudne do wykonania i kłopotliwe w utrzymaniu. Problemy związane z pielęgnowaniem ogrodowego stawu odstraszają wielu chętnych. Tymczasem wcale nie trzeba dużego i skomplikowanego założenia wodnego, aby „zaprosić" do naszego ogrodu szum strumyka, pluskanie chłodnych kropli, radosne glosy cieszących się ochłodą ptaków.

Jak naturalne źródło 
Budowa źródełka na działce nie wymaga wielu nakładów finansowych. Przyda się do tego trochę naturalnych kamieni, wzmocnionych zaprawą oraz pompa, która będzie imitowała naturalne wywierzysko. Źródła, podobnie jak tradycyjne zbiorniki wodne, mogą być elementem ogrodów skalnych, ale świetnie wyglądają również w otoczeniu drzew. Szczególny urok mają źródełka zlokalizowane wśród paproci i traw, w pobliżu malutkich, porośniętych mchem polanek. Woda, która tryska ze źródła może być w obiegu ciągłym. Trzeba wówczas wbudować pod pompą niewielki zbiornik (np. miskę z tworzywa) w taki sposób, aby nie był widoczny i uzupełniać wodę, kiedy ta częściowo wyparuje.

Poidełka
Dobrym rozwiązaniem do niewielkiego ogrodu są też wszelkiego rodzaju poidełka, przypominające trochę te, które znamy z ogrodów Orientu. Konstrukcja z kilku bambusowych rurek, zręcznie kryjąca umieszczony w nich wąż ogrodniczy świetnie komponuje się z wieloma, nawet minimalistycznymi założeniami. Decydując się na rozwiązanie w stylu japońskim, powinniśmy jednak zadbać także o bezpośrednie otoczenie urządzenia. Bambusowa „waga", w której woda przelewa się z jednej do drugiej rurki, poruszając je i wprawiając w ruch wahadłowy będzie dobrze wyglądała w sąsiedztwie naturalnego drewna, naturalnych kamieni lub nawierzchni żwirowej. Jeśli w pobliżu znajdzie się miejsce także dla niewysokiej magnolii, karłowatej sosny lub cyprysika, całość założenia będzie wyglądała autentycznie. Dodatkowo można je upiększyć, stosując kamienne japońskie lampiony, w których wieczorem umieszcza się świece. Drgające światło żywego płomienia sprawi, że poidełko „ożyje" i będzie wyglądało wspaniale także wieczorem.

A może, co innego?
Najważniejsze w projektowaniu nietypowych urządzeń wodnych są pomysły oraz umiar. Nagromadzenie zbyt wielu, nawet najlepszej jakości detali w jednym miejscu nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem dla ogrodu. Szczególnie niebezpieczna jest niezamierzona mieszanina stylów, którą tak często oglądamy w naszym bezpośrednim otoczeniu. Jeśli nie podobają nam się rozwiązania z wodą płynącą, możemy zdecydować się na miniaturowy zbiornik wodny wykonany w drewnianej beczce lub kamiennym korycie. Takie rozwiązania są zwykle niedrogie, gdyż wykorzystuje się do nich przedmioty zgromadzone np. na strychu. Aby woda zachowała czystość, konieczne jest jednak jej napowietrzanie. Można też zastosować lampę ze specjalnym filtrem.

Punkt wodny przy ścianie 
Gotowym pomysłem dla małego założenia wodnego może być również dawne ujęcie wody, jakie spotyka się jeszcze niekiedy przy starych budynkach. Rozmaitość stylów i rzeźb, które zdobiły te codzienne źródełka jest ogromna. Wskrzeszenie do życia ujęcia wody w odnowionej formie spełnia najczęściej rolę przyściennej fontanny i działa, podobnie jak poprzednio opisywane źródełko, w zamkniętym obiegu wody. Minifontanna przy ścianie musi być oczywiście bardzo dobrze odizolowana od ściany budynku, a spływająca woda nie może podciekać ani wylewać się z koryta tego urządzenia. Aby całość wyglądała bardziej naturalnie, można zastosować pnącza, które zamaskują urządzenia hydrauliczne i przydadzą jej tajemniczego uroku. W otoczeniu przyściennej fontanny bardzo dobrze sprawi się bluszcz, który pozostanie zielony przez cały sezon, winobluszcz, który dla odmiany pięknie przebarwi się jesienią, milin o pomarańczowych kwiatach lub aktinidia o smacznych, aromatycznych owocach.

Artykuły powiązane

 • Ławeczki w ogrodzie
  Drewniana ławka świetnie wkomponuje się w każde ogrodowe wnętrze. Ławka to nieodzowny element każdej działki. Ustawiana jest zwykle przed budynkiem, z widokiem na przedogródek i alejką. Może znaleźć się jednak w każdym, dowolnym miejscu ogrodu, być częścią altany, pergoli, innej…
  Czytaj dalej...
 • Efektowne wejścia na działkę
  Nie na próżno mówi się "jak Cię widzą, tak Cię piszą". To staropolskie przysłowie ma zastosowanie również do działki. Wejście na działkę czy posesję jest niewątpliwie elementem najbardziej rzucającym się w oczy. Ponieważ zwykle jest widoczne z alejki ogrodowej lub…
  Czytaj dalej...