Modernizujmy ogrody

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Kompostowniki

 • środa, 18 lipiec 2012 10:10
 • Tekst:  "Działkowiec"

Kompost jest najtańszym nawozem organicznym, znakomicie wzbogacającym glebę w próchnicę i składniki pokarmowe. Jest też najlepszym sposobem zagospodarowania organicznych odpadów.

Murowane i betonowe 
Bardzo rozpowszechnionym typem kompostownia jest dwukomorowy zbiornik zbudowany z cegieł lub odlany z betonu, z rozbieralnymi przednimi ściankami. Jego zaletami jest stabilność, trwałość i możliwość odrębnego wykorzystania każdej komory na przemian jako bioreaktora i zbiornika dojrzałego kompostu. Częstą wadą tych zbiorników jest betonowe dno z progiem uniemożliwiających odpływ nadmiaru odcieków. Ponadto ściany lite utrudniają dostęp powietrza, dlatego odpady muszą być co jakiś czas mieszane. Wielu działkowcom betonowe kompostowniki wydają się dzisiaj toporne i rażące. Można jednak poddać je renowacji np. stary tynk zastąpić kolorowym tynkiem szlachetnym albo obudową z cegieł klinkierowych lub kamienia naturalnego.

Drewniane 
Jest to najbardziej naturalny typ kompostownia i najłatwiejszy do wkomponowania w ogrodzie. W handlu dostępne są estetyczne, drewniane skrzynie kompostowe, niestety bardzo kosztowne. Dlatego warto spróbować samodzielnego skonstruowania i wykonania zbiornika dopasowanego do własnych potrzeb. Można go zbudować z grubych bali, ze zwykłych desek, a nawet z żerdzi. Najprostszy drewniany nie posiada podłogi, a jego ścianki zbudowane są z desek zachodzących na zakładkę. Taka zagroda może być rozbierana i przestawiana w inne miejsce pozostawiając po sobie użyźnione stanowisko. Bardziej stabilna konstrukcja wymaga zastosowania 4 belek (6x6 cm) do których wkrętami przymocowane zostaną deski obudowy o grubości około 25 mm. Ważne jest pozostawienie szczelin między deskami (około 10 mm), dzięki którym kompost jest odpowiednio napowietrzany. Dolne połowy dwóch przeciwległych ścian mogą być uchylne (na zawiasach) lub rozbieralne, co umożliwi odbieranie świeżego kompostu bez konieczności wyjmowania całego wsadu. Kompostownik należy przykryć ażurową pokrywą podzielona na dwie części, które można połączyć zawiasami. Pokrywa jednoczęściowa, nawet ażurowa będzie zbyt ciężka. O ile szerokość i długość możemy kształtować dowolnie, o tyle wysokość nie powinna przekraczać 70-80 cm. Naturalnie kompostownik nie musi być w przekroju prostokątny. Może być np. sześcioboczny, zależnie od fantazji.

Z tworzyw sztucznych 
Bioreaktory o zwartej zabudowie zwane są termokompostownikami, gdyż utrzymują wewnątrz stale wysoką wilgotność wilgotność temperaturę, co wspomaga duże tempo rozkładu odpadów organicznych, nawet zimą. Materiał z którego są wykonywane jest bardzo trwały i nie wymaga renowacji. Zbiorniki takie znajdują licznych zwolenników, choć innym przeszkadza nienaturalność plastiku oraz dość wysoka cena.

Jak dobierać wielkość 
kompostownika Na działkach o powierzchni 300 - 500 m2 z reguły wystarcza termokompostownik o pojemności 350 - 400 litrów. Objętość samodzielnie przygotowanych zbiorników drewnianych lub murowanych powinna być większa, w granicach 500 - 750 litrów. Przy podejmowaniu decyzji uwzględniamy wielkość działki oraz przede wszystkim powierzchnię trawników i liczbę dużych drzew.

Umiejscowienie i aranżacja 
Kompostownik powinien być ustawiony w miejscu osłoniętym od wiatrów i częściowo ocienionym. Kompostowniki drewniane i murowane dość łatwo zintegrować z altaną oraz drewnianą małą architekturą - płotkami, kratami, pergolami. Szczególnie zbiorniki zdrewniane, którym można nadawać wymyślne kształty (imitujące np. studnię, wiejski wóz itp. Są wdzięcznym tematem dla ogrodników majsterkowiczów. Znakomicie sprawdza się osłonięcie kompostownia ażurową konstrukcją z pnączami lub miniżywopłotem.

Artykuły powiązane

 • Produkujmy kompost
  By wyprodukować dobry kompost, trzeba go pielęgnować przez cały sezon. Zadbajmy o odpowiedni pojemnik oraz przyspieszenie procesów rozkładu, zwłaszcza gdy przybywa odpadów organicznych.
  Czytaj dalej...
 • Problem śmieci w ogrodzie
  Od kilku lat nasz ogród zmaga się z ogromnymi kosztami wywozu śmieci. Ten koszt to lwia część naszego budżetu. Jak na ironię działkowcy wyrzucają do pojemników setki worków z opadami organicznymi co…
  Czytaj dalej...