Modernizujmy ogrody

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Mostki w ogrodzie

 • środa, 18 lipiec 2012 10:10
 • Tekst:  "Działkowiec"

Przy budowie mostku najważniejszą zasadą powinna być prawidłowa kompozycja elementu z całością otoczenia. Mostek o niewłaściwych proporcjach lub źle dobranych materiałów może oszpecić ogród i zburzyć jego ład. W wielu ogrodach na siłę próbuje się wprowadzić nowe elementy całkowicie zmieniające ich charakter. Nowoczesne, betonowe balustrady ciężkiego mostku położone w środku ogrodu to delikatnie mówiąc nieporozumienie. Z kolei rzeźbione poręcze i przeładowane detalami formy też nie pasują.

O charakterze mostka decyduje jego kształt, użyty materiał oraz rodzaj balustrad lub ich brak.W przypadku łukowato wygiętej formy, często stosuje się poprzeczki ułatwiające przemieszczanie się po powierzchni mostka. Jego odległość od płaszczyzny wody w małych ogrodach nie ma większego znaczenia. Inaczej rzecz się ma w przypadku długości i szerokości i powinna zależeć od funkcji jaką mostek będzie pełnił na działce. Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się stosować do budowy mostków materiałów z elementów śliskich. Konieczne też jest oparcie brzegów mostka na utwardzonym kruszywem gruncie lub na fundamencie betonowym. Niektóre elementy mostków można kupić w formie gotowej. Wiele sklepów oferuje całe mostki do samodzielnego montażu.

W przypadku, gdy zależy nam, aby mostek w naszym ogrodzie był inny niż wszystkie możemy pokusić się o samodzielne wykonanie. Bardzo istotny jest przy tym zakup odpowiedniej jakości materiału (jeżeli ma to być mostek drewniany). Do jego budowy możemy użyć różnego drewna od sosny poprzez modrzew jak i różnorodnych gatunków liściastych np. dębu, grabu, buczyny. Nie wolno nam jednak zapominać, że drewno w kontakcie z wodą powinno być koniecznie zaimpregnowane. Jeśli planujemy budowę mostka z kamienia możemy kupić gotowe bloki granitowe. Bloków kamiennych możemy także użyć na podpory - fundamenty mostków.

 

Balustrady można wykonać z różnych materiałów: drewna, metali, a nawet z grubych lin, które szczególnie ładnie wyglądają w połączeniu z prostą, drewnianą przeprawą np. z podkładów kolejowych. Głównym zdaniem mostka jest nie tylko ułatwienie użytkownikom przejścia na drugi brzeg ale też umożliwienie bliższego kontaktu z wodą, obserwacji roślin i zwierząt wodnych. W niektórych ogrodach zamiast drewnianych tradycyjnych mostków stosuje się przeprawy przez wodę w formie wystających kamieni. Kamienne przeprawy powinny opierać się na słupkach posadowionych na solidnych fundamentach. Przejścia tego typu muszą być bardzo starannie wykonane i wypoziomowane. W zależności od stylu całego ogrodu mostek może potęgować nastrój radości, relaksu lub tajemniczości. Mają na to wpływ nasadzenie roślinne. Mięta i niezapominajki, przetykane żółtymi plamami kaczeńców zwykle kojarzą się nam z beztroskim wakacyjnym wypoczynkiem nad rzeką. Sadzenie jednak okazałych, rozrastających się bylin, gdzie jest niewiele miejsca nie poprawi warunków wypoczynku, a dodatkowo może utrudnić korzystanie z przeprawy przez wodę. Roślinność powinna nawiązywać swym charakterem zarówno do całości założenia, jak i do bliskiego sąsiedztwa wody.

Artykuły powiązane

 • Ogródki działkowe w przestrzeni miejskiej Szczecina
  „Ogródki działkowe w przestrzeni miejskiej Szczecina” to temat debaty jaka miała miejsce na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego w ramach cyklu „Urban Day”. Wziął w niej udział między innymi szczeciński dziennikarz…
  Czytaj dalej...
 • Dlaczego nas atakują
  Z końcem roku 2016 i początkiem obecnego rozpoczęto kampanię oszczerstw pod adresem PZD ze szczególnym naciskiem na zmianę obecnej ustawy o ogrodach działkowych. Rozpoczęło się od kontrowersyjnej inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich, który…
  Czytaj dalej...