GłównaModernizacja działkiEfektowne wejścia na działkę

Modernizujmy ogrody

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Efektowne wejścia na działkę

 • środa, 18 lipiec 2012 10:10
 • Tekst:  "Działkowiec"

Nie na próżno mówi się "jak Cię widzą, tak Cię piszą". To staropolskie przysłowie ma zastosowanie również do działki. Wejście na działkę czy posesję jest niewątpliwie elementem najbardziej rzucającym się w oczy. Ponieważ zwykle jest widoczne z alejki ogrodowej lub ulicy, stanowi niejako wizytówkę właścicieli. Atrakcyjne wejście na działkę zawsze będzie zauważone. Warto zatem tak je zaaranżować, aby nie pozostawało obojętne dla żadnego widza.

Przedogródek 
W zależności od tego ile jest miejsca przed budynkiem, możemy założyć tzw. przedogródek, czyli ogród przed altaną - domem. Przedogródki były najbardziej popularne przed domami wiejskimi. Składały się głównie z rabat bylinowych i kwietników. Obsadzano je roślinami uprawianymi zwykle na kwiat cięty lub obficie kwitnącymi w gruncie. Nieodłączne były malwy, floksy czy rudbekie. Każda gospodyni dbała, aby nasadzenia były zadbane i aby znajdowały się tu ciekawe okazy. Często ustawiano tu drewnianą ławeczkę. Przedogródek stanowił miejsce reprezentacyjne, a jednocześnie wypoczynkowe. Z czasem zaczęto budować przed domami ganki i tarasy, przykrywając je pergolami, na których rosły pnącza. Sadzono powojniki, winorośl lub wisterię. Taki cienisty zakątek był bardzo atrakcyjnym i miłym miejscem wypoczynkową a również niewątpliwą ozdobą domu. Od furtki do drzwi wejściowych prowadziła ścieżka obsadzona niskimi bylinami. Dzisiejsze przedogródki na działkach i w ogrodach mają nieco odmienny charakter lecz ich funkcja pozostaje ta sama. Podstawowe zasady kreowania przestrzeni przed domem warto zachować, gdyż sprawdzają się od lat, natomiast trzeba dopasować formę, kształt nasadzeń i dobór roślinności do konkretnego miejsca i obiektu. Podstawową sprawą jest określenie charakteru miejsca, a następnie zaprojektowanie elementów, jakie składają się na efektowne wejście.

Mała architektura 
Na rynku możemy obecnie do woli wybierać w szerokiej ofercie gotowych elementów małej architektury. Najczęściej stosowane są drewniane trejaże, małe pergole z donicami lub bez nich, bramki, kratki, płoty. Ploty i kratki można zastosować jako osłonę od ulicy lub sąsiedniej działki. Zapewnią nam wtedy więcej prywatności i uchronią od ciekawskich spojrzeń. Stanowią też doskonałe podpory dla pnączy, szczególnie jeśli są ażurowe. Nieduże pergole warto połączyć z ławkami, aby można było usiąść i odpocząć. Jeśli przy pergoli są donice, najlepiej przeznaczyć je pod nasadzenia sezonowe lub tzw. balkonowe. Ładnie będą tu wyglądały pelargonie, surfinie, starzec i zielne pnącza. Dodatkowym atutem będzie ich zapach. Rośliny wieloletnie i krzewy lepiej posadzić w gruncie, gdyż w donicach mogą przemarzać. Bramki i lukowe pergole doskonale podkreślą przejścia z jednej części ogrodu do drugiej. Dzięki temu części te mogą różnić się aranżacją. Dodatkowo wprowadzimy tym sposobem odrobinę tajemniczości i wyeksponujemy ciekawe widoki. Do obsadzenia bramek i pergoli można użyć np.: winobluszczy, powojników czy pnących róż. Na działce, gdzie nie ma dużych drzew, bramka porośnięta roślinami będzie stanowić wysoki akcent zieleni. Może mieć zastosowanie praktyczne jako podpora dla pnączy owocowych, jak winorośl lub aktinidia. Bramka może być również dekoracyjnym elementem sama w sobie. Obecnie na rynku dostępne są różne wzory bramek i z pewnością uda się dobrać coś odpowiedniego. Jeśli przed altaną - domem jest sporo miejsca, można wprowadzić dekoracyjne akcenty, np. donice, rzeźby itp. Należy przy tym pamiętać, aby miejsce takie otoczone było dobrze zaprojektowaną roślinnością, która będzie stanowić tło i otulinę. Jest to bardzo ważne, gdyż właśnie tam będzie skupiać się uwaga widzów. W tym celu można wykorzystać cisy, jałowce, krzewy liściaste, np. tawuły, i kwitnące byliny. Akcentem może być oczywiście sama roślina. Odpowiednim doborem gatunkowym można zaaranżować bardzo ciekawe wejście. Bardzo dekoracyjnym elementem może być również ścieżka. Ciekawa nawierzchnia zwróci uwagę każdego, a rodzaj użytego materiału nada charakter ogrodowi. Najbardziej efektowne są ścieżki kamienne. Do ich ułożenia można wykorzystać kostkę granitową, łamane płyty piaskowca lub łupków kwarcytowych. Ścieżki z piaskowca dobrze jest po ułożeniu zaimpregnować, utrzymają wówczas dłużej swój kolor. Efektowne są też nawierzchnie wykonane z klinkieru. Można również łączyć ze sobą różne materiały, tworząc wzór w nawierzchni. Na leśnych działkach najlepiej będzie wyglądała nawierzchnia z okrągłego bruku drewnianego. Drewno nadaje bowiem bardzo naturalny i ciepły charakter Cennym materiałem jest także żwir. Wejście dodatkowo można zaakcentować oświetleniem. Przy furtce najodpowiedniejsze będą niskie lub średnio wysokie latarnie akcentujące drogę.

Elementy roślinne 
Odpowiednio dobrane gatunki roślin mogą stanowić zarówno dominantę w terenie jak i osłonę, tło lub zieloną ścianę. Najodpowiedniejsze gatunki na dominanty to te szczepione na pniu (np. migdałki, karagany, wierzby) lub o charakterystycznym pokroju (np. świerki białe, płaczące cyprysiki nutkajskie, brzozy, zwisające graby i wiązy. Zawsze będą się wyróżniać i zwracać naszą uwagę. Należy jednak pamiętać, że architektoniczne, regularne kształty koron lub całej rośliny (np. u kulistych klonów, surmii i robinii), nie będą pasować do każdego ogrodu, trzeba więc starannie przemyśleć ich dobór. Akcentem mogą być też rośliny o ciekawym zabarwieniu liści (np. żółte i czerwone klony, czerwone buki i berberysy czy niebieskie odmiany świerków). Kwitnące rośliny najlepiej posadzić przy budynku lub ścieżce prowadzącej do drzwi wejściowych, tak aby wchodząc można je z bliska podziwiać. Warto dobrze zaplanować kształty rabat, gdyż sama ich forma może być atrakcyjna i jednocześnie podkreślać charakter miejsca. Regularne, geometryczne linie wprowadzą formalny charakter, miękkie i nieregularne – swobodę i naturalność.

Artykuły powiązane

 • Źródełka w ogrodzie
  W gorące, letnie dni często myślimy o tym, by jak najszybciej znaleźć się w pobliżu wody, w cienistym, chłodnym otoczeniu. Woda w ogrodzie kojarzy się zwykle z tradycyjnym oczkiem wodnym, które bywa trudne do wykonania i kłopotliwe w utrzymaniu. Problemy…
  Czytaj dalej...
 • Ławeczki w ogrodzie
  Drewniana ławka świetnie wkomponuje się w każde ogrodowe wnętrze. Ławka to nieodzowny element każdej działki. Ustawiana jest zwykle przed budynkiem, z widokiem na przedogródek i alejką. Może znaleźć się jednak w każdym, dowolnym miejscu ogrodu, być częścią altany, pergoli, innej…
  Czytaj dalej...