GłównaModernizacja działkiKarmik dla ptaków

Modernizujmy ogrody

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Karmik dla ptaków

Foto: ROD Krzekowo, JotO Foto: ROD Krzekowo, JotO
  • środa, 18 lipiec 2012 10:05
  • Tekst:  "Działkowiec"

Oryginalny, drewniany karmnik warto zrobić samemu, zanim przyjdą mrozy i śnieg, aby móc dokarmiać naszych skrzydlatych, pożytecznych przyjaciół.
Karmnik będzie składał się z następujących elementów:

- podstawa karmnika z obrzeżem uniemożliwiającym wysypywanie się ziaren;
- trzon karmnika wykonany ze skrzynki na butelkę wina pełniący funkcję magazynu z pokarmem. Przednia ściana skrzynki zostanie zastąpiona kawałkiem przezroczystej pleksi, co umożliwi monitorowanie poziomu pokarmu;
- daszek karmnika na zawiasach, chroniący pokarm przed zamoknięciem.

 

 

Krok 1
Najpierw wyjmujemy wysuwaną ściankę skrzynki i w całości obcinamy górną jej część. Tylną ściankę obcinamy w odległości 6 cm licząc od górnej krawędzi, a przednią w odległości 8 cm. Dzięki temu, gdy będziemy mocować na niej daszek, będzie on odpowiednio nachylony nad karmnikiem. Następnie w skrzynce (w bocznych ściankach) wywiercamy otwory na drążek, w połowie wysokości skrzynki.

Krok2

Przygotowujemy podstawę karmnika. Na sklejce (po zewnętrznej stronie przyszłej podstawy) zaznaczamy ołówkiem usytuowanie skrzynki. Potem drewnianą listwę tniemy na 3 kawałki: dwa o długości 25 cm (będą umieszczone po bokach podstawy) i jeden o długości odpowiadającej całkowitej szerokości podstawy. Ta listwa będzie zamocowana z przodu. Listewki przybijamy gwoźdźmi. Pamiętajmy, żeby wysokość listew była dobrana tak, by po zamocowaniu wystawały 1 cm nad płaszczyzną podstawy. Takie obrzeże zapobiegnie wysypywaniu się ziarna z podstawy karmnika. Na tym etapie należy zabezpieczyć wszystkie elementy drewniane, np. za pomocą lazury. W prezentowanym przykładzie użyto lazury
o dwóch kolorach - białej do pomalowania skrzynki karmnika oraz obrzeża podstawy i brązowej do pomalowania pozostałej części podstawy i daszku. Gdy minie czas potrzebny do całkowitego wyschnięcia lazury, możemy przykręcić śrubami skrzynkę do podstawy.

Krok3

Kolejny krok to wykonanie daszku. Najpierw docinamy papę dostosowując ją do wymiarów sklejki. Papa powinna z trzech stron (od przodu i po bokach karmnika) wystawać na około
1 cm poza jej krawędź. Natomiast od strony mocowania, papa powinna być zagięta i gwoźdźmi przybita do bocznej płaszczyzny sklejki. Do tylnej ścianki karmnika przykręcamy zawiasy, a następnie mocujemy do nich daszek.

Krok 4

Do tylnej ściany karmnika przykręcamy dwa wieszaki do jego powieszenia. Teraz montujemy wspornik dystansowy, który zrobimy z naturalnego korka o wysokości około 3 cm (np. od wina). Wykonujemy w nim płytkie nacięcie o szerokości odpowiadającej szerokości pleksi. Korek będzie blokował pleksi na odpowiedniej wysokości, co pozwoli na swobodne wysypywanie się ziarna w miarę jego ubywania.

Krok 5

Gotowy karmnik mocujemy w wybranym miejscu (np. na drzewie). Pamiętajmy, że miejsce to nie powinno być łatwo dostępne dla kotów, a także nie może znajdować się blisko ruchliwej ulicy. Z drugiej strony karmnik powinien być tak usytuowany, aby napełnianie go i czyszczenie nie było utrudnione.

Artykuły powiązane

  • Budki lęgowe dla ptaków
    Wykonanie budki lęgowej, w której osiedlą się ptaki, tylko na pozór wydaje się proste. Ludzie nie martwych drzew, bo ich gałęzie spadaj na auta i przechodniów, a martwe pnie mogą być poważnym zagrożeniem. Dlatego takie drzewa i konary są usuwane.…
    Czytaj dalej...