GłównaModernizacja działkiDekoracyjna furtka

Modernizujmy ogrody

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Dekoracyjna furtka

 • środa, 18 lipiec 2012 10:05
 • Tekst:  "Działkowiec"

Estetyczna furtka jest wizytówką i zaprasza do wkroczenia w gościnne progi.

Krok 1
Furtka prezentowana w tym przykładzie ma wysokość 100 cm i szerokość 90 cm. Najpierw przygotowujemy wszystkie elementy drewniane. Na sucho sprawdźmy, czy wszystkie dobrze do siebie pasują. Jeżeli chcemy, aby rama furtki była bardziej dekoracyjna, za pomocą wyrzynarki formujemy jej górną i dolną część w odpowiedni kształt. Potem łączymy ze sobą trzy belki, które będą stanowiły dolną część i boki ramy furtki. W belkach o długości 100 cm ukośnie nawiercamy otwory kieszeniowe (po 3 albo 4 sztuki) na każde połączenie - po jednym na każdym końcu belki. Wykorzystujemy do tego szablon wiercenia wraz z przytrzymującym go zaciskiem śrubowym. Następnie przykręcamy dolną belkę wkrętami. Belka powinna znaleźć się w odległości 4 cm od dolnej krawędzi belek bocznych. Dodatkowo możemy wzmocnić to połączenie specjalistycznym klejem do drewna.

 

Krok 2
W tym kroku zamocujemy poprzeczne deski łączące belki ramy na skos. Jedną z tych desek przecinamy na pół i skracamy o połowę szerokości drugiej. Odpowiednio przycinamy końce desek, aby pasowały do ramy. Następnie nawiercamy w nich otwory ukośne - na obu końcach. Dłuższą deskę przykręcamy do ramy, a krótszą - do ramy i do dłuższej deski. Deski wraz z ramą muszą tworzyć jedną płaszczyznę, która będzie stanowiła „frontową" część furtki.

Krok 3
Teraz dopasowujemy do ramy i poprzecznej deski drugą część deski poprzecznej. Jak poprzednio, nawiercamy w niej otwory i przykręcamy do ramy i do deski poprzecznej. Potem przykręcamy górną belkę zamykającą ramę furtki, używając do tego otworów wykonanych w pierwszym kroku.

Krok 4
Ostatni etap to przymocowanie deseczek pionowych stanowiących „tylną" część furtki i wykończenie jej. Deski należy odpowiednio przyciąć, dopasowując do belki w kształcie łuku. Pierwszą deskę mocujemy na środku, a kolejne umieszczamy symetrycznie po bokach co siedem cm (mierząc w osiach). Do furtki przykręcamy zawiasy - teraz można ją zamocować w docelowym miejscu. Sprawdźmy poziomicą, czy ustawiona jest poziomo. Dolna część furtki powinna znajdować się przynajmniej 3 cm nad ziemią - dzięki temu nie będzie zawilgocona. Malujemy furtkę w wybranym kolorze - jest to łatwiejsze, gdy jest już ona zamocowana.

Potrzebne materiały:
- 1 belka drewniana o przekroju 5 x 10 cm, dł. 70 cm
- 2 belki drewniane o przekroju 5 x 10 cm, dł. 100 cm
- 1 belka o przekroju 5 x 10 cm, w formie łuku o długości 74 cm i promieniu wewnętrznym równym 62 cm
- 2 deski drewniane o przekroju 2 x 5 cm, dł. 95 cm
- 9 desek o przekroju 2 x 4 cm, dł. 65 cm
- 2 zawiasy
- zasuwka do furtki (lub inny rodzaj zamknięcia)
- farba do zabezpieczenia drewna
- wkręty i śruby do drewna
- klej do drewna

Artykuły powiązane

 • Ogródki działkowe w przestrzeni miejskiej Szczecina
  „Ogródki działkowe w przestrzeni miejskiej Szczecina” to temat debaty jaka miała miejsce na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego w ramach cyklu „Urban Day”. Wziął w niej udział między innymi szczeciński dziennikarz…
  Czytaj dalej...
 • Dlaczego nas atakują
  Z końcem roku 2016 i początkiem obecnego rozpoczęto kampanię oszczerstw pod adresem PZD ze szczególnym naciskiem na zmianę obecnej ustawy o ogrodach działkowych. Rozpoczęło się od kontrowersyjnej inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich, który…
  Czytaj dalej...
Więcej w tej kategorii: Karmik dla ptaków»