Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Eukomis

 • środa, 20 czerwiec 2012 04:16
 • Tekst:  "Działkowiec"

Nazwa tej rośliny ma źródłosłów grecki: eu oznacza piękny, a kome - chochoł. Eukomis (Eucomis) jest rośliną cebulową o bardzo oryginalnym wyglądzie. Podobnie jak szachownica cesarska tworzy nad kwiatami pióropusz liści. Kwiatostan kojarzy się z czupryną, toteż roślina bywa nazywana lilią grzywiastą. Cebule eukomis okryte są suchą tuniką i osiągają obwód nawet 20 cm. Jednak kwitnienie pojawia się już u roślin o cebulach wielkości 12 cm obwodu. Pęd kwiatostanowy nie jest ulistniony. Liście zebrane są w przyziemną rozetę. Graniasty, strzelisty kwiatostan składa się z bardzo wielu drobnych, zielonkawych lub białokremowych kwiatów.

Polecane gatunki
Rodzaj eukomis liczy 10 gatunków, z czego trzy znajdują się w uprawie i ich cebule są dostępne w sprzedaży w Polsce. Najbardziej popularnym gatunkiem jest eukomis dwubarwna (E. bicolor). Na pędzie długości 45--50 cm wyrastają żółtozielone kwiaty z czerwoną obwódką. Łodyga jest charakterystycznie pokryta brązowymi drobnymi plamkami, tak jak liście po spodniej stronie. Mniej znana jest eukomis nakrapiana (E. comosa, syn. E. punctata). Także u tego gatunku liście po spodniej stronie i łodyga są brązowo kropkowane. Osiąga jednak mniejsze rozmiary niż eukomis dwubarwna. Mniejsza jest też eukomis jesienna (E. autumnalis, syn. E. undulata). U eukomis nakrapianej kwiaty są zielonkawobiałe, a u eukomis jesiennej - kremowe. Kwitnienie opisanych gatunków przypada od końca czerwca do początku sierpnia. Jednak rośliny pozostają dekoracyjne przez kolejne miesiące. Dzieje się tak dzięki pozostającym na roślinie listkom okwiatu, które otaczają żywozielone zalążnie. Najbardziej ozdobne są u eukomis dwubarwnej.

Uprawa i pielęgnacja
Ojczyzną eukomis jest południowa Afryka, dlatego rośliny u nas mogą zimować tylko w zachodnich rejonach kraju, po starannym okryciu i przy łagodnej zimie. Jednak lepiej traktować eukomis jako roślinę trwałą, niezimującą w gruncie. Cebule wtedy sadzimy do gruntu wiosną, pod koniec kwietnia lub na początku maja na głębokość 10-12 cm. Optymalnym miejscem do uprawy jest stanowisko cepłe i nasłonecznione. W miejscu zacienionym pędy kwiatostanowe nadmiernie wydłużają się i wyglądają nieefektownie. A nawet przy braku światła często wręcz łamią się. Cebule powinno się sadzić na głębokość 8-10 cm w odstępach 25-30 cm. Eukomis preferuje gleby piaszczysto-gliniaste, zasobne w składniki pokarmowe i próchnicę oraz dostatecznie wilgotne. Jesienią cebule wykopuje się i oddziela przybyszowe, które jednak nie tworzą się w dużej liczbie. Przez zimę cebule przechowuje się w pomieszczeniu o temperaturze 6-8°C okryte torfem.

Zastosowanie
Eukomis sadzi się na rabatach zarówno z bylinami, jak i roślinami jednorocznymi. Szczególnie efektownie wygląda w zestawieniu z niskimi bylinami o ciemnym zabarwieniu liści oraz z nieekspansywnymi trawami ozdobnymi. Może być także uprawiana w różnego rodzaju pojemnikach służących do aranżacji i dekoracji jasnych mieszkań i werand, a także balkonów i tarasów. W takim przypadku cebule sadzi się od końca marca. Doniczki powinny być stosunkowo wysokie, aby pod cebulą znalazło się miejsce na drenaż oraz kilkucentymetrową warstwę podłoża. Wierzchołek cebuli po posadzeniu powinien być nieco widoczny. Jako podłoże dla eukomis stosuje się ziemię ogrodową zmieszaną z substratem torfowym i małą ilością piasku.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...