GłównaKwiatyPsizęby - rarytas ogrodowy

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Psizęby - rarytas ogrodowy

 • środa, 20 czerwiec 2012 04:16
 • Tekst:  "Działkowiec"

Psizęby (Erythronium) to mało znane rośliny z rodziny liliowatych. Nazwa łącińska pochodzi od greckiego słowa erythros oznaczającego kolor czerwony. Istotnie, wiele gatunków psi zębów ma kolor tej barwy. W stanie naturalnym występują w Ameryce Północnej, ale nieliczne także w Europie i w Azji - aż po Japonię.

Gatunki
Liczbę gatunków ocenia się na 20 - 25, ale w naszych ogrodach uprawia się przede wszystkim psiząb liliowy. W dużych skupiskach występują w Portugalii i Hiszpanii, a także w Rumunii, Bułgarii i w Turcji. Rośliny osiągają wysokość 20 cm. Częścią podziemną jest wydłużona cebula w kształcie kła, stąd polska nazwa „psiząb". Cebule są pozbawione suchej łuski okrywającej i po wykopaniu łatwo wysychają. Płatki kwiatów są u nasady zrośnięte w krótką rurkę, a wyżej odgięte w górę jak u cyklamenów. Mają barwę różową, lila, brudnoczerwoną lub białą.

Spośród gatunków amerykańskich większość nie nadaje się do sadzenia w naszych ogrodach. Do łatwiejszych w uprawie można zaliczyć psiząb amerykański (E. americanum) o wysokości 25 cm, dużych jajowatych cebulach i okazałych, żółtych, białych i purpurowych kwiatach. Żółto kwitnie także psiząb wielkokwiatowy (E. grandiflorum) z północnej Kalifornii, osiągający wysokość 30 - 60 cm. Szerszy zasięg, od Kanady aż po Teksas, ma psiząb białawy (E. albidum) o wysokości tylko 20 cm i kwiatach białych lub jasnofioletowych, rozwijających się w maju i czerwcu. W naszych ogrodach spotyka się mieszańce wywodzące się od gatunków amerykańskich, a szczególnie od psizębu tolumnyjskiego (E. tuolumnense) dziko rosnącego w Kalifornii. Do najbardziej cenionych należą odmiany żółto kwitnące „Pagoda” i „Citronella”.

Rozmnażanie
Zabieg ten nie jest trudny i polega na oddzielaniu cebul przybyszowych. Co kilka lat wykopuje się rośliny w końcu lata i po oczyszczeniu z resztek pędów, liści i korzeni od razu sadzi na nowym miejscu albo przechowuje do jesieni przykryte lekko wilgotnym torfem lub trocinami. Psizęby dość łatwo tworzą nasiona. Wysiewa się je na wiosnę, a kwitnące rośliny otrzymuje dopiero po 3-4 latach uprawy.

Uprawa
Cebule sadzi się we wrześniu, co 10-15 cm, a największe - co 20 cm, aby rośliny mogły się swobodnie rozrastać. Warstwa podłoża nad cebulami powinna mieć grubość 5-8 cm. Rośliny będą rosły przez kilka lat na tym samym miejscu i dlatego warto przed sadzeniem dokładnie obejrzeć cebule i wszystkie uszkodzone, z chorą piętką i gnilnymi plamami - odrzucić. Uniknie się dzięki temu zakażenia podłoża i rozprzestrzeniania się chorób na zdrowe rośliny. Psiząb najlepiej rośnie w miejscach ocienionych, w glebie żyznej, próchnicznej i dostatecznie wilgotnej, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, 6,5-7,2 pH. Gleba dostatecznie zasobna w składniki pokarmowe nie wymaga przed sadzeniem cebul wzbogacenia nawozami mineralnymi. W rejonach o surowym klimacie późną jesienią glebę przykrywa się torfem, słomą lub liśćmi, aby chronić ją przed głębokim przemarzaniem. Wiosną zdejmuje się stopniowo okrywę, torf pozostawiając na zagonie. Podłoże jest wtedy mniej zachwaszczone i wolniej przesycha. Wkrótce można wysiać nawóz wieloskładnikowy, stosując go dwukrotnie, każdorazowo po 30 g mieszanki na 1 m2. Pierwszą dawkę wysiewa się w połowie kwietnia, natomiast drugą w maju, podczas kwitnienia. W zależności od odmiany i przebiegu pogody, kwitnienie przypada od połowy kwietnia do końca maja i trwa kilka tygodni. W tym czasie nie można dopuścić do przesuszenia podłoża i w razie potrzeby podlewa się rośliny dość obficie, 1-2 razy w tygodniu. Po kwitnieniu część nadziemna roślin powoli zamiera. Roślin już się wtedy nie podlewa i jedynie podczas silnych upałów można co 10-14 dni uzupełnić brak wody, aby cebule nie wysychały w silnie nagrzanym podłożu.

Zastosowanie
Psizęby pięknie prezentują się w grupach po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt roślin, posadzone na obrzeżach trawników, na rabatach bylinowych lub w ogrodach skalnych, w cieniu drzew i krzewów.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...