GłównaKwiatyJak często wykopywać cebule kwiatów

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Jak często wykopywać cebule kwiatów

 • sobota, 08 lipiec 2017 14:34
 • Tekst:  "Działkowiec"

Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w przyszłym roku? Dlaczego wykopywać?

Mimo że większość gatunków wiosennych roślin cebulowych może z powodzeniem zimować w gruncie i rosnąć na tym samym stanowisku dwa lub więcej sezonów, ich coroczne wykopywanie ważne jest z kilku powodów. Jednym z najważniejszych jest wrażliwość na niesprzyjające warunki glebowe powstające podczas letniego okresu spoczynku. Pozostawienie roślin w nagrzanej i nadmiernie wilgotnej glebie sprzyja porażeniu i rozwojowi chorób grzybowych. Ponadto, zimowanie w gruncie powoduje nadmierne ich zagęszczenie, co w konsekwencji prowadzi do drobnienia kwiatów i osłabienia kwitnienia.

Które najczęściej
Do najbardziej wrażliwych gatunków zaliczamy hiacynty, które należy wykopywać co roku i dopiero jesienią sadzić na nowe miejsce.

Co roku warto również wykopywać cebule tulipanów, których odmiany dają liczne cebule potomne. Nadmierna ilość cebulek przybyszowych przy cebulce macierzystej doprowadzić może do tego, że roślina nie będzie miała wystarczających warunków do prawidłowego wzrostu. W konsekwencji, w następnym sezonie roślina wypuści gęstą rozetę liściową, co pogorszy kwitnienie.

Które rzadziej
Wyjątek wśród tulipanów stanowią gatunki botaniczne, np. tulipan Kaufmanna, późny, turkiestański, które mogą rosnąć na tym samym miejscu przez kolejne 3 - 4 lata, bez obawy o nadmierne drobnienie kwiatów i cebul. Podobnie jest z gatunkami drobnocebulowymi, takimi jak przebiśniegi, krokusy, śnieżniki lub sza-firki, które pozostawione na dobrze przygotowanej rabacie będą kwitły długo i obficie wiele lat do czasu, gdy zrobi się im za ciasno. W tym przypadku pozostawiamy liście do całkowitego obeschnięcia, a potem obcinamy je tuż nad ziemią. Jeśli jednak zauważymy, że cebule nadmiernie się zagęściły i słabiej kwitną, mamy okazję do ich wykopania i podzielenia.

Po wykopaniu
Ostrożnie wykopane z gleby cebulki powinniśmy pozostawić do obeschnięcia na 2 - 3 tygodnie (miejsce cieniste i przewiewne). Następnie oczyszczamy je z resztek ziemi oraz zaschniętych liści, pędów i korzeni. Wyjątek stanowią narcyzy, u których korzeni nie usuwamy. Podczas czyszczenia delikatnie oddzielamy nowo powstałe cebulki przybyszowe.

Kiedy i jak wykopywać
Dobór optymalnego terminu to kluczowa sprawa w prawidłowym przechowywaniu cebul. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne wykopywanie nie jest wskazane. Musimy pamiętać, aby nie kierować się jedynie wyglądem liści. Ciepła i sucha wiosna sprzyja bowiem szybszemu zasychaniu liści, podczas gdy cebulki nie są jeszcze w pełni dojrzałe do wykopywania. Natomiast w trakcie chłodnej i dość wilgotnej wiosny, liście wyrastające na roślinach pozostają dłużej zielone, ale ich cebulki są już gotowe do zbioru.
Dlatego warto wykopać kilka cebulek na próbę. Jeśli łuski okrywające cebule przybyszowe nabierają typowego dla danego gatunku zabarwienia, możemy przystąpić do ich zbioru. Wykopywanie niedojrzałych cebul powoduje ich gorsze przechowywanie, a nawet problem z ukorzenianiem w następnym sezonie. Natomiast zbiór nadmiernie dojrzałych może powodować łatwe rozdzielanie się powstałych cebulek potomnych i pozostawanie ich w glebie.

mgr Agnieszka Tomczyk, Uniwersytet Przyrodnicy w Poznaniu – „Działkowiec”

Artykuły powiązane

 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...
 • Sadzimy cebulowe
  We wrześniu kontynuujemy sadzenie cebul kwiatowych, gatunków które będą kwitły od wiosny. W tym czasie należy posadzić m.in. hiacynty, lilie i niemal wszystkie rośliny drobnocebulowe, takie jak śnieżniki, śnieżyce i przebiśniegi. Lilie…
  Czytaj dalej...