GłównaKwiatySadzimy cebulowe

Kwiaty na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Sadzimy cebulowe

 • środa, 07 wrzesień 2016 16:44
 • Tekst:  "Działkowiec"

We wrześniu kontynuujemy sadzenie cebul kwiatowych, gatunków które będą kwitły od wiosny. W tym czasie należy posadzić m.in. hiacynty, lilie i niemal wszystkie rośliny drobnocebulowe, takie jak śnieżniki, śnieżyce i przebiśniegi. Lilie są tu wyjątkiem, bo kwitną latem, ale sadzić je możemy w dwóch terminach - jesiennym lub wiosennym.

Miejsce
Roślin cebulowych nie należy uprawiać wciąż na tym samym miejscu, niewskazane są też stanowiska po niektórych warzywach, np. ogórkach, pomidorach i kapustnych oraz po truskawkach i poziomkach. Do uprawy tych roślin najlepsza jest gleba niezbyt ciężka, piaszczysto-gliniasta, zasobna w próchnicę i dobrze przepuszczalna, o pH 6,8 - 7,2. Na glebach lekkich i piaszczystych sadzi się cebule o 2 - 3 cm głębiej, a na glebach cięższych - o 2 - 3 cm płycej.

Sadzenie
Można to robić tzw. metodą holenderską, polegającą na zdjęciu warstwy gleby na odpowiednią głębokość, spulchnieniu dna grządki, ułożeniu na nim cebul lub bulw i przykryciu ziemią.  Jest to sposób szczególnie przydatny, gdy chcemy posadzić większą ilość cebul odmian lub gatunków wymagających tej samej głębokości sadzenia. Innym sposobem jest sadzenie „pod szpadel" lub przy użyciu specjalnych ręcznych sadzarek.

Cebule zawsze należy układać piętką do dołu. Sadzić można do różnego rodzaju i kształtu plastikowych lub drucianych koszyczków co zabezpiecza cebule przed gryzoniami oraz ułatwia ich późniejsze wykopanie.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...