Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Bratki

 • niedziela, 21 sierpień 2016 16:12
 • Tekst:  "Działkowiec"

Ich pojawienie się świadczy o tym, że wiosna już niebawem zadomowi się na stałe. Choć są to rośliny, które można uprawiać aż do jesieni, to właśnie w marcu, kiedy nie mają innej konkurencji, stanowią niezwykły, dekoracyjny barwny akcent ogrodu i balkonu. Wszyscy znają tę towarzyszącą nam wiosną roślinkę. Właściwie trudno mówić o pojedynczej roślinie.

Sympatię bratki zdobywają jako kwiatki doniczkowe w mieszkaniu, na balkonie, tarasie, a przede wszystkim do ozdoby w gruncie. W Holandii sprzedaje się ich rocznie około 70 milionów. W Polsce trudno jest oszacować, ile doniczek trafia na rynek. Poza tym liczba uprawianych corocznie bratków jest powiększona o te, które działkowcy samodzielnie rozmnożą.

Nazwa łacińska fiołka ogrodowego (bratka) - Viola x wittrockiana obejmuje wiele mieszańców i odmian uzyskanych ludzką ręką. Pochodzą one od gatunków dziko rosnących w Europie i Azji. Odmiany bratka różnią się bardzo wieloma cechami. Łodygi mogą się pokładać lub wznosić do góry. Kwiaty osiągają średnicę od 2-3 cm do nawet 10-11 cm. Są one jednobarwne lub wielobarwne. Przy odmianach wielobarwnych zawsze dolny płatek jest największy i najbardziej kolorowy. Żartobliwie mówi się, że jest to macocha. Po bokach znajdują się nieco mniejsze, ale także kolorowe dwa płatki - córki macochy. Najmniej ozdobne są górne płatki określane jako kopciuszek, mimo że wyrastają po dwa. Z tej krótkiej "bajki" wywodzi się potoczna nazwa bratków - macoszki. Oprócz niezwykłych barwnych kwiatów odmiany bratków różnią się między sobą cechą, którą trudno zauważyć spoglądając na rośliny - mrozoodpornością. Otóż okazuje się, że nie wszystkie bratki dobrze zimują. Zatem przyjrzyjmy się dokładniej charakterystyce odmian. Dzieli się je na tzw. odmiany ustalone i odmiany heterozyjne.

Odmiany ustalone uważane są za bardziej zimotrwałe. Można je posadzić w gruncie już jesienią. W obrębie odmiany nieco się różnią wysokością wzrostu, pokrojem i terminem kwitnienia. Odmiany heterozyjne nazywane także mieszańcowymi mają bardzo wyrównane rośliny jednolite w obrębie odmiany. Odznaczają się zwartym wzrostem nawet w wyższych temperaturach. Są mało wrażliwe na niedobór światła i dlatego rozpoczynają kwitnienie bardzo wcześnie wiosną. W większości są mniej zimotrwałe niż odmiany ustalone, dlatego ich produkcję prowadzi się pod osłonami. W grupie tej wymienia się zdobywające ostatnio uznanie bratki miniaturowe, które jednak pochodzą od fiołka rogatego. Odmiany heterozyjne zawsze mają znak F1 umieszczany na końcu nazwy, dlatego łatwo je poznać. Stosunkową nowością są odmiany heterozyjne o przewieszających pędach, które szczególnie pięknie wyglądają w zawieszanych pojemnikach. Rośliny silnie się rozrastają i są odporne na wysoką temperaturę. Od niedawna uprawiane są także tzw. mieszańce syntetyczne tworzone z kilku linii rodzicielskich. Stanowią one grupę pośrednią pomiędzy odmianami ustalonymi a heterozyjnymi. Szczególnie oryginalnie wyglądają odmiany syntetyczne z grupy Frizzle Sizzle S, oraz Cats S. Te pierwsze mają pofalowane płatki, natomiast grupa Cats S, ma czarne kreseczki na kwiatach.

Zasady uprawy 
Bratek jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku tworzy liście i czasami zakwita, ale główne kwitnienie przypada w drugim roku, po czym rośliny usuwa się. Rośliny uzyskuje się z siewu nasion. Ogrodnicy, którzy nie dysponują tunelem foliowym, muszą wybierać odmiany o dobrej zimotrwałości. Nasiona sieje się od połowy czerwca do połowy lipca na miejscu tylko do tego przeznaczonym, nazywanym rozsadnikiem. Siew wykonuje się rzutowo. Po wzejściu siewek należy je przepikować, czyli posadzić do gruntu w odstępach 15-20 x 20 cm. Bratki przeznaczone do uprawy pojemnikowej dobrze jest posadzić do doniczek. Zagłębione w ziemi pozostają do wiosny i wtedy przesadza się je do większych pojemników. Jesienią bratki posadzone na rabatach lub kwietnikach wzdłuż głównej ścieżki na działce oraz te w doniczkach okrywa się gałązkami świerkowymi lub liśćmi. Niektóre odmiany zakwitają jeszcze w tym samym roku jesienią. Nie jest konieczne usuwanie kwiatów, choć przed zimą warto je zerwać ze względu na możliwość rozwijania się szarej pleśni.

Bratki mogą rosnąć w miejscu słonecznym, ale dłużej kwitną na stanowisku lekko ocienionym. W czasie uprawy należy pamiętać o podlewaniu roślin i nawożeniu, szczególnie tych w pojemnikach. Kwitnienie jest bardzo długie, trwa od wiosny nawet do jesieni. Latem jednak, przy wysokich temperaturach bratki tracą swój zwarty pokrój (w większości odmiany ustalone). Usuwa się je wtedy zastępując roślinami jednorocznymi. Komponują się doskonale z innymi gatunkami dwuletnimi, szczególnie stokrotkami. Posadzone wraz z tulipanami czy narcyzami będą stanowić barwny kobierzec, nawet po przekwitnięciu roślin cebulowych. Łączyć je można także z kwitnącymi wiosną bylinami. Są przecież "braćmi" nie tylko dla innych roślin, ale także i dla nas. Towarzyszą nam na co dzień na balkonie, czy parapecie okiennym. Mimo niezbyt długiej trwałości kwiatów ciętych są także stosowane w małych bukiecikach, aby w mieszkaniu cieszyć oko i roztaczać miodową woń kwiatów. Niektórzy działkowcy pod koniec wegetacji bratków zbierają z roślin nasiona. Pamiętajmy jednak, że tak samo będą wyglądać jedynie rośliny uzyskane z nasion odmian ustalonych. Odmiany heterozyjne, czyli te z oznaczeniem F1 nie powtarzają cech u roślin potomnych.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...