Kwiaty na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Astry

 • niedziela, 21 sierpień 2016 16:10
 • Tekst:  "Działkowiec"

Różnorodność kolorów i kształtów, a także trwałość po ścięciu sprawia, że astry jednoroczne to nasze ulubione kwiaty do wazonów. Kwiaty astrów chińskich mają barwy białe, kremowe, żółte, czerwone, różowe, niebieskie, w rozmaitych odcieniach. Zróżnicowane są kształty i wypełnienie koszyczków - ze względu na ich budowę wydzielono kilka grup odmian.

Astry różnią się także wysokością, pokrojem, terminem kwitnienia oraz wielkością kwiatów. Rośliny te zajmują pierwsze miejsce pośród kwiatów jednorocznych, jeśli chodzi o liczbę odmian. Wiele z nich wyhodowali Polacy. Do uprawy na kwiat cięty i do sadzenia na rabatach wykorzystuje się przede wszystkim odmiany średnio wysokie i wysokie (od 65 do 90 cm) o sztywnych pędach. Zachowują one świeżość w wazonie przez dziesięć dni. Do sadzenia na kwietnikach, w misach, a nawet skrzynkach balkonowych doskonale nadają się odmiany karłowe (15-30 cm) o rozkrzewionym pokroju i niezbyt dużych, gęstych kwiatostanach.

Światło i temperatura
Astry chińskie to tzw. rośliny długiego dnia - do uformowania pąków potrzebują 14 godzin światła i temperatury powyżej 18 st. C. Dlatego też zakwitają w drugiej połowie lata; najwcześniejsze odmiany - na przełomie lipca i sierpnia, późne - pod koniec sierpnia i we wrześniu. Astry potrzebują miejsc słonecznych i żyznej, średnio zwięzłej oraz dostatecznie wilgotnej gleby. Nie należy ich uprawiać w tym samym miejscu przez kilka kolejnych lat ze względu na możliwość przenoszenia się chorób.

Rozmnażanie
Młode rośliny otrzymamy z nasion. Wysiewamy je na przełomie marca i kwietnia, w ciepłym inspekcie lub na rozsadniku, niezbyt gęsto, aby siewki nie "wybiegały" i nie były porażane przez choroby. W temperaturze około 15 st. C kiełkowanie trwa 7-14 dni. Siewki warto przepikować, by wzmocnić ich system korzeniowy. Jeśli rosną zbyt gęsto, można je przerwać. Zahartowane rośliny przenosimy na miejsce stałe w drugiej dekadzie maja i sadzimy w odpowiedniej rozstawie, zależnie od wysokości i pokroju odmiany.

Choroby
Astry chińskie są dość często porażane przez wirusy przenoszone przez żerujące na nich mszyce. Choroby wirusowe to: Kędzierzawka astrów - choroba ta powoduje zahamowanie wzrostu roślin, marszczenie się i zwijanie liści; Żółtaczka astra chińskiego - objawia się żółknięciem liści wzdłuż nerwów, chlorotycznym zabarwieniem całych roślin i kwiatów, pionowym ustawieniem liści i wyrastaniem w ich kątach cienkich pędów. Rośliny zaatakowane przez choroby wirusowe należy niezwłocznie usunąć z ogrodu i spalić. Zgorzel naczyń (Fusarium) - rośliny żółkną i więdną, a dolne części ich pędów brunatnieją i pokrywają się jasnym nalotem; po usunięciu chorych okazów pozostałe dokładnie opryskujemy preparatem Topsin M 500. Astry można uprawiać w tym samym miejscu dopiero po kilku latach - w przeciwnym razie mogą być łatwo porażone przez choroby. Mączniak - na liściach pojawia się biały nalot pokrywający częściowo lub całkowicie blaszki liściowe, wzrost roślin jest zahamowany, kwiatostany zniekształcone; po wystąpieniu pierwszych objawów opryskujemy rośliny 2-3- krotnie co 7-14 dni, stosując przemiennie fungicydy (np. Dithane NeoTec 75 WG).

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...