Kwiaty na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Dalie

 • niedziela, 21 sierpień 2016 16:09
 • Tekst:  "Działkowiec"

Dalia pochodzi z górzystych terenów Meksyku i Gwatemali, gdzie rośnie jako bylina. Do Europy została sprowadzona w końcu XVIII wieku. Nadano jej nazwę na cześć szwedzkiego podróżnika A. Dala.

Dalia zaliczana jest do bylin nie zimujących w gruncie, czyli takich których część podziemna zimuje w chłodnych pomieszczeniach. Dalie w zależności oddmiany osiągają od 30 do nawet 150 cm, pędy ich są w dolnej części zdrewniałe, a w górnej zielne. Występują w bogatej gamie kolorów. Obecnie brakuje jedynie dali o barwie niebieskiej. Średnica jednego pojedynczego koszyczka kwiatowego kształtuje się między 4 a 20 cm. U niektórych odmian może sięgać do 30 cm.

Co lubią najbardziej
Dalie powinny być uprawiane na stanowisku słonecznym, ciepłym, osłoniętym od wiatru, gleba powinna być przepuszczalna i przygotowana bardzo starannie. Jesienią nawozi się je obornikiem lub kompostem, a wiosną rozsypuje i miesza z glebą nawozy wieloskładnikowe. Karpy korzeniowe po podziale sadzi się około 10 maja i przykrywa 3-5 cm warstwą ziemi. Odmiany karłowe sadzi się co 25 cm, a wysokie co 50-60 cm. Odmiany wysokie dobrze jest palikować. W końcu lata i na początku jesieni dalie tworzą karpy, które należy wykopać po pierwszych przymrozkach razem z kilkucentymetrową częścią łodygi.

Rozmnażanie
Podstawowym sposobem rozmnażania dalii jest podział na wiosnę bulwy tworzącej karpę. Podziału dokonuje się ostrym nożem na kilka części tak, aby każda była z dwoma lub trzema pąkami odnawiającymi. Innym sposobem rozmnażania wegetatywnego dalii jest sporządzanie sadzonek. W tym celu karpy korzeniowe sadzimy w marcu do doniczek, a wyrastające pędy długości około 12 - 15 cm wycinamy ostrym nożem i ukorzeniamy w mieszaninie torfu i piasku. Pojedyncza sadzonka powinna posiadać fragment bulwy. Ukorzenienie trwa około 4 tygodnie. Następnie młode rośliny przesadza się do doniczek i uprawia w ciepłym pomieszczeniu, a na miejsce stałe sadzimy po 15 maja. Rozmnażanie z nasion polega na wysiewaniu w marcu do skrzynek lub doniczek i przykryciu przesianym piaskiem. Po skiełkowaniu siewki pikuje się do doniczek i uprawia w ogrzewanej szklarni lub na parapecie okiennym. Na miejsce stałe sadzi się po 15 maja.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...