GłównaKwiatyGrudnik (Schlumbergera)

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Grudnik (Schlumbergera)

 • niedziela, 21 sierpień 2016 16:07
 • Tekst:  "Działkowiec"

Gdy za oknem jest mroźno, a w domach przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia i powitania Nowego Roku, na naszych parapetach zakwitają kaktusy. Nasze babcie i prababcie znały je i uprawiały pod nazwą "kaktus Bożego Narodzenia", „kaktus bożonarodzeniowy” lub grudnik, grudzień, grudniówka. Inne polskie nazwy to filokaktus, epifylum zimowe czy bierwion zimowy. Według najnowszej nomenklatury jest to Schlumbergera truncata - synonim Zygocactus truncatus- po polsku szlumbergera ucięta (u gatunku występuje tylko ciemnoróżowa barwa kwiatów). Uprawiane i dostępne w handlu "kaktusy Bożego Narodzenia" to przede wszystkim Schlumbergera x beckleyi (będąca mieszańcem Schlumbergera truncata i Schlumbergera russelliana) o kwiatach w różnych odcieniach bieli, różu czy czerwieni.

Jak wygląda
Rodzaj schlumbergera (Schlumbergera) należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Przedstawiciele tego rodzaju są kaktusami o spłaszczonych podłużnych członach pędowych, z brzegami karbowanymi lub ząbkowanymi. Nie posiadają cierni, ale na szczycie liściokształtnych odcinków mogą występować delikatne włoski lub szczecinki. Kwiaty tworzą się na wierzchotkach pędów a różnej długości płatki osadzone są w 2 rzędach.

Pochodzenie
Schlumbergera pochodzi z lasów tropikalnych południowo-wschodniej Brazylii. W naturze rośliny te są epifitami (poroślami, które wykorzystują inne rośliny tylko jako miejsce zaczepu, nie pasożytując na nich) lub czasem litofitami (roślinami naskalnymi).

Wymagania i pielęgnacja
W uprawie domowej preferują stanowiska jasne, ale nie słoneczne, o stałej, dość wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza. Rośliny w okresie wzrostu regularnie podlewamy i nawozimy raz na miesiąc nawozami mineralnymi dla sukulentów. Jesienią, we wrześniu lub październiku, kiedy temperatura na dworze zaczyna się obniżać (do 10-12°C), doniczki na kilka dni możemy wystawić za okno, aby pobudzić roślinę do zawiązania pąków kwiatowych. Od momentu pojawienia się pąków rośliny regularnie zraszamy i podlewamy obficiej, nie dopuszczając jednak do zalania bryły korzeniowej. Przelane rośliny należy przesuszyć, a w przypadku, kiedy nie można ich już uratować, należy spróbować zrobić z nich sadzonki pędowe. Postawionych na parapecie okiennym roślin nie przekręcamy i nie przenosimy, gdyż na zmianę położenia reagują zrzucaniem pąków kwiatowych, co znacznie obniża ich dekoracyjność. Tuż przed kwitnieniem przestajemy rośliny nawozić. Rośliny przesadzamy tylko wtedy, gdy bardzo się rozkrzewią, co 3-4 lata, do świeżej przepuszczalnej ziemi dla kaktusów z większą zawartością próchnicy, w doniczki większe o 1 cm. Aby rośliny zakwitły ponownie, zapewniamy im dwukrotny odpoczynek w ciągu roku. Pierwszy, na przełomie lutego i marca, drugi - od sierpnia do października. Po przekwitnięciu rośliny podlewamy skąpo, nie nawozimy przez 2 miesiące, przenosimy w chłodniejsze miejsce (temp. około 16°C). Pędy liściowe tracą wtedy połysk, zaczynają się kurczyć, co jest pierwszą oznaką wchodzenia roślin w okres spoczynku. Rośliny rozmnażamy latem przez sadzonki liściowe ukorzeniane w piasku.

Polecane odmiany
W okresie świąt, kiedy szlumbergery są najbardziej efektowne, nie będziemy mieli większych problemów z ich kupnem. W sprzedaży mogą być dostępne odmiany: o kwiatach białych - Sanne, czerwonych - Frida, o kwiatach początkowo żółtych, później różowopomarańczowych - Gold Charm czy czerwonofioletowych ze srebrzystobiałymi rurkami - Bristol Beauty.

Artykuły powiązane

 • Lista prac na działce w grudniu
  Jeśli pojawiły się już pierwsze opady śniegu, strzepujemy biały puch z krzewów iglastych. Odmiany kolumnowe warto obwiązać sznurkiem, aby ich pędy się nie odkształciły i nie wyłamywały. Usuwamy śnieg ze szklarni i…
  Czytaj dalej...
 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...