GłównaKwiatyKwitnące jesienią

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kwitnące jesienią

 • niedziela, 21 sierpień 2016 15:48
 • Tekst:  "Działkowiec"

To że ostatnie, to nie znaczy, że mniej atrakcyjne. Poznajmy więc te rośliny, które późną jesienią mają jeszcze coś do zaoferowania. Byliny ogrodowe są grupą bardzo zróżnicowaną, obejmującą wiele gatunków często o dużej liczbie odmian. Ich kwitnienie przypada przede wszystkim na wiosnę i lato, ale są i takie, które kwitną zimą, na przykład ciemiernik biały. Można powiedzieć, że byliny kwitną przez cały rok, co oczywiście nie znaczy, że każda z nich kwitnie przez 12 miesięcy. Naprawdę bardzo długo, przez większą część sezonu wegetacyjnego, od posadzenia lub siewu, do pierwszych mrozów kwitnie większość roślin jednorocznych. Byliny charakteryzują się na ogół o wiele krótszym kwitnieniem.

Szczególnie efektowne rodzaje, o wielkich, barwnych kwiatach, jak kosaćce bródkowe i piwonie, kwitną bardzo krótko, 2-3 tygodnie, inne, o kwiatach drobnych, niepozornych, ale wdzięcznych i przy bliższej obserwacji pięknych, jak serduszka wspaniała, kwitną nawet powyżej dwóch miesięcy, ale z pewnością nie dają silnego efektu barwnego na działce. Jest jednak pora roku - jesień, gdy nie jest najważniejsze, jak okazałe są kwiaty i czy tworzą jaskrawą grupę w kompozycji ogrodowej. Liczy się sam fakt, że jakiekolwiek kwiaty jeszcze się pojawiają.

Co kwitnie jesienią
Najpopularniejsze, wysokie byliny głównie z rodziny astrowatych, jak kilka gatunków astrów, rozchodniki okazałe (Sedum spectabile i Sedum Herbstfreude), rudbekie (Rudbeckia Goldsturm), słoneniczki szorstkie (Heliopsis scabra) i dzielżany (Helenium hybridum), choć kojarzone z jesienią, zwykle zakwitają już latem, ale ich kwitnienie przeciąga się i na jesień wczesną. Jedynie najpóźniejsze gatunki zakwitają dopiero podczas jesieni wczesne czyli w październiku, np. odmiany astra nowobelgijskiego (Aster novi-belgii) - Saturn i Anita Ballard. Nie zawsze warto szukać najpóźniejszych odmian, bo często nie zdążą przed nadejściem mrozów w pełni rozkwitnąć. Lepiej jest wybrać oprócz odmian wczesnych odmiany średnio wczesne, które zakwitną wcześniej, ale osiągną pełnię kwitnienia. Umiejętnie przycinając pędy pod koniec wiosny jeszcze przed pojawieniem się pąków kwiatostanowych, można przedłużyć kwitnienie wielu bylin. Późne kwitnienie bylin cieszy ale tylko w ogrodzie. O tej porze roku noce już są bardzo chłodne, jesienne kwiaty znoszą niską temperaturę, ale po ścięciu i przeniesieniu do wnętrza mieszkalnego, szok temperaturowy jest olbrzymi. Ścięte kwiaty szybko więdną.

Kwitnące niespodzianki
Poza typowymi bylinami jesieni, w październiku możemy czasami spotkać kwiaty kojarzone z wiosną. Zwłaszcza po suchym i upalnym lecie zdarza się, że niektóre byliny zakwitają przedwcześnie. Po wymuszonym brakiem wody i wysoką temperaturą letnim spoczynku kwitną jak na wiosnę. Stąd jesienne kwitnienie fiołków wonnych (Viola odorata), bergenii sercolistnej (Bergenia cordifolia), zdarzają się też kwiaty goździkom (Dianthus gratianopolitanus i Dianthus plumarius), skalnicom (Saxifraga x arendsii) i głodkom (Draba brunifolia). Możemy także sami wywołać kwitnienie bylin letnich. Kilka z gatunków kwitnących na przełomie wiosny i lata, jest w stanie zakwitnąć jeszcze raz jesienią. Jeśli zetniemy im pędy kwiatostanowe przed dojrzeniem nasion. Kwitnienie to nie będzie bardzo obfite. Szczególnie podatne na takie traktowanie są: przymiotno ogrodowe, ostróżki wieloletnie, chabry górskie.

Mniej znane kwiaty jesieni
Oprócz popularnych astrów, późną porą kwitnienia charakteryzuje się kilka innych bylin, może mniej znanych, ale wartych zainteresowania, takich jak: Złocień arktyczny - występuje w strefie północnej. Osiąga wysokość 30-40 cm. Ma podziemne, płożące kłącza, a jego łodygi są wzniesione, rozgałęzione, gęsto ulistnione, nagie, często zaczerwienione. W kątach liści wyrastają ulistnione krótkopędy. Kwitnie na przełomie września i października. Kwiatostany koszyczkowe są duże. Kwiaty języczkowate, białe z czasem różowiejące. Roślina nadaje się do zadarniania. Ceratostigma ołownikowata - pochodzi z Chin. Jest to krzewinka o twardych podziemnych rozłogach. Pędy nadziemne wyrastają do wysokości 12-20 cm. Liście jesienią przebarwiają się na czerwonobrązowo. Na wierzchołkach pędów od sierpnia do października wyrastają gęste kwiatostany lazurowoniebieskich kwiatów. Wymaga ciepłego, osłoniętego stanowiska oraz okrywania na zimę. Nadaje się do ogrodu skalnego, Trojsklepka owłosiona - pochodzi z Japonii. Wyrasta do wysokości 40-80 cm. Ma krótkie, podziemne kłącza, łodygi wyprostowane, nierozgałęzione, przewieszające, liście silnie owłosione, lancetowate. Kwiaty białe lub bladoliliowe pojawiają się we wrześniu – październiku. Lubi gleby kwaśne, miejsca cieniste, wilgotne. Wymaga okrycia na zimę.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...