GłównaKwiatyMieczyki

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Mieczyki

 • niedziela, 21 sierpień 2016 15:44
 • Tekst:  "Działkowiec"

W naszych warunkach klimatycznych mieczyki nie są zimotrwałe, oznacza to konieczność wykopania ich bulw jesienią. Jeszcze podczas kwitnienia warto oznaczyć nazwę lub przynajmniej kolor wykopywanej rośliny. Optymalny termin wykopywania bulw mieczyków przypada na czwarty lub piąty tydzień po kwitnieniu. Z reguły jest to wrzesień, ale różne odmiany mieczyków kwitną w różnych terminach, a dodatkowo kwitnienie można opóźnić poprzez późniejsze sadzenie bulw.

Wykopywanie 
Przed wykopaniem należy przygotować ażurowe skrzyneczki i etykiety, aby oznaczyć odmiany. Jeśli nie znamy ich nazw, to warto określić przynajmniej barwę kwiatów. Zabiegu wykopywania nie należy opóźniać. Istotne jest to zwłaszcza w późniejszych terminach kwitnienia, kiedy ziemia jest wilgotna i stosunkowo zimna. Pozostawienie roślin dłużej w takich warunkach sprzyja infekcjom chorobowym bulw, które również gorzej będą się przechowywać.

Zabiegi po wykopaniu 
Wykopane bulwy mieczyków razem z pędami przyciętymi do wysokości 10 cm podsusza się najpierw w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu (w temperaturze 22 – 24 stopnie C). Po kilku dniach usuwa się resztki pędów poprzez ich „wykręcenie”, a dopiero po 3 – 4 tygodniach przystępuje do ich oczyszczenia. Usuwa się wtedy resztki korzeni, ziemi i łatwo odpadające suche łuski okrywające. Oddziela się także bulwki przybyszowe.

Rozmnażanie 
Bulwy mieczyków są jednoroczne. Bulwa mateczna, którą posadziliśmy wiosną, ginie podczas wegetacji, a na jej miejsce tworzy jedną, czasem dwie bulwy zastępcze i liczne bulwki przybyszowe. Bulwa zastępcza jest z reguły większa od matecznej lub przynajmniej tych samych rozmiarów. Z dużych, dorodnych bulw matecznych w sprzyjających warunkach uprawy powstaje nawet kilkaset bulwek przybyszowych. Rośliny kwitnące z takich bulwek uzyskuje się po 2 – 3 latach uprawy. Łatwo zatem można rozmnożyć mieczyki na własnej działce. Pamiętać jednak należy o bardzo starannej selekcji roślin podczas wegetacji, a więc usuwaniu nietypowych i chorych, a zwłaszcza zawirusowanych roślin, tak aby rozmnażane mieczyki wydały piękne, dorodne kwiaty.

Przechowywanie 
Oczyszczone bulwy układa się cienką warstwą w ażurowych skrzynkach lub koszyczkach. Bulwki przybyszowe można umieścić w otwartych papierowych torebkach. Przez całą zimę bulwy mieczyków przechowujemy w suchym i przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze 5 - 8 stopni C. Tak jak i inne rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, mieczyki nie powinny być przechowywane w tym samym pomieszczeniu co warzywa lub owoce. Etylen wydzielany w czasie ich dojrzewania może prowadzić do różnych zaburzeń fizjologicznych w bulwach, a w konsekwencji później podczas kwitnienia.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...