Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Łubiny

 • niedziela, 21 sierpień 2016 15:42
 • Tekst:  "Działkowiec"

Łubiny są piękne i efektowne a jednocześnie niewybredne i łatwe w uprawie. Jest byliną wysokości 100 – 150 cm. Kwiaty zebrane są w długie do 50 cm, kłosowate grona. Kwitną od czerwca do sierpnia, a po przycięciu kwiatostanów, zaraz po ich przekwitnięciu mogą powtórzyć kwitnienie jesienią.

Gdzie rośnie 
Rodzaj łubin obejmuje 250 gatunków roślin jednorocznych, bylin oraz krzewów i półkrzewów występujących w krajach śródziemnomorskich, północnej Afryce oraz w Ameryce. Łubiny zasiedlają zwykle suche, pagórkowate łąki, widne lasy, nadmorskie wydmy, skaliste zbocza, czyli miejsca o dość trudnych warunkach do życia.

Roślina pożyteczna 
Niezwykłą częścią rośliny o cennych właściwościach jest jej korzeń. Bardzo głęboki, palowy korzeń łubinu penetruje glebę na głębokość do 2 metrów. Ciekawą cechą korzeni łubinów jest to, że mogą one wiązać azot z powietrza i gromadzić ten pierwiastek w naroślach na korzeniach. Po obumarciu rośliny azot wydalany jest do gleby.

Dla koneserów 
Wśród wielu pięknych odmian można polecić łubin „Manhattan Lights” – dorasta do wyskości 90 cm, ma zwarty gęsty kwiatostan złożony z łososiowo-pomarańczowych kwiatów i „Masterpiece” – ma 75 cm długości i gęsty kwiatostan z kwiatami purpurowo-pomarańczowymi. Z mieszańców Russela najciekawsze to „Egelknabe” – kwiaty karminowo-czerwone, „Frauenlein” – kwiaty kremowo-różowe, „Kastellan” – kwiaty granatowo-białe, „ Kronleuchter” – kwiaty żółte.

Ważne sąsiedztwo 
Łubiny jako rośliny wysokie i o uporządkowanym pokroju, na rabacie stanowią bardzo wyraźny akcent, Posadzone wśród bodziszków, zachyłków, serduszek okazałych czy gipsówki przydają rabacie elegancji i gracji. W małych ogrodach i na działkach posadzone razem z roślinami okrywowymi rozbudowują rabatę ku górze i w ten sposób zwiększają optycznie jej powierzchnię. Należy też pamiętać, że łubiny gdy wytworzą piękny kwiatostan ich dolna część wyraźnie traci na urodzie, liście żółkną i opadają, dlatego dobrze jest dookoła łubinów posadzić niższe, zasłaniające rośliny, np. ozdobne trawy, wilczomlecze lub funkie.

Rozmnażanie
Łubin najlepiej rozmnażać przez wysiew nasion, pod koniec kwietnia lub na początku maja, wprost na miejsce stałe (wysiew punktowy po 2 – 3 nasiona). Ze względu na palowy system korzeniowy nie znosi przesadzania. Obecnie w sklepach występują nasiona pod nazwą łubin trwały (chociaż są to już formy mieszańcowe) określane jako mix kolorów. Miłośnicy roślin, którzy chcieliby posiadać określone, ciekawe gatunki, rasy i odmiany łubinów mogą szukać ich u innych kolekcjonerów.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...