GłównaKwiatyTechnika sadzenia cebulowych

Kwiaty na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Technika sadzenia cebulowych

 • niedziela, 21 sierpień 2016 15:40
 • Tekst:  "Działkowiec"

Ozdobne rośliny cebulowe kwitnące wiosną w większości zimują w gruncie. Planując więc na rabacie nowe grupy tulipanów, narcyzów czy innych gatunków, trzeba ich cebule posadzić jesienią do gruntu.

Termin sadzenia poszczególnych roślin cebulowych jest nieco zróżnicowany. Należy pamiętać, że zbyt wcześnie posadzone cebule przy ciepłej jesieni będą łatwo porażone przez choroby oraz zbyt szybko mogą rozpocząć wegetację (np. kosaćce). Opóźnianie terminu sadzenia także nie jest korzystne. Cebule nie zdążą się wystarczająco ukorzenić przed zimą i mogą wymarznąć. Warto zatem przestrzegać terminów sadzenia. Najwcześniejszego sadzenia od końca sierpnia do początku, ewentualnie połowy września wymagają narcyzy i szachownice. Dla tych gatunków temperatura gleby w czasie sadzenia powinna być nieco wyższa niż dla innych roślin cebulowych. Od początku do końca września sadzi się puszkinię, psiząb, przebiśnieg, kamasję. W drugiej połowie września do ziemi powinny trafić cebule hiacynta, cebulicy, śnieżnika, śnieżycy, śniedka baldaszkowatego, bulwy rannika. Najpóźniej, od połowy września do połowy października przeprowadza się sadzenie tulipanów, krokusów, szafirków, czosnków, kosaćców.

Przygotowanie gleby 
Trzeba pamiętać, aby przed sadzeniem oczyścić ziemię z chwastów trwałych. Jeżeli wcześniej fragment rabaty przeznaczonej pod rośliny cebulowe został przekopany, wystarczająca do sadzenia będzie mała łopatka. Natomiast, gdy ziemia nie została spulchniona potrzebny będzie szpadel.

Przygotowanie cebul 
W ostatnich latach u roślin cebulowych obserwuje się nasilenie chorób grzybowych. Zatem cebule przeznaczone do sadzenia warto zaprawić. Stosuje się w tym celu najczęściej mieszankę Topsinu M 500 oraz Kaptanu zawiesinowego 50 WP. Moczenie w tym roztworze powinno trwać dla większych cebul 15 minut a dla mniejszych 10.

Technika sadzenia
Cebule gatunków tworzących duże cebule – tulipanów, narcyzów, hiacyntów sadzi się najczęściej umieszczając je bezpośrednio w ziemi. Dla roślin drobnocebulowych korzystniejsze jest stosowanie plastikowych koszyczków. Pojemniki te posiadaj ażurowe dno oraz ścianki dlatego posadzone w nich cebule będą miały dobre warunki uprawy. Koszyczki napełnia się ziemią z wykopanego otworu. Następnie cebule lekko wciska się do pojemników. Koszyczki umieszcza się w wykopanych otworach i przysypuje ziemią. Taki sposób uprawy pozwala łatwo cebule wykopać w kolejnych sezonach. W koszyczka można także sadzić duże cebule. Jednak lepiej wtedy wybierać większe rozmiary pojemników i zastosować głębsze sadzenie. Trzeba bowiem przestrzegać odpowiedniej głębokości sadzenia. Pietka cebuli powinna znaleźć się w ziemi na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli. Ważna jest także odległość między cebulami. Rośliny muszą mieć miejsce w czasie wzrostu. Dla tulipanów, hiacyntów, kamasji stosuje się rozstawę 10 x 15 cm. Ozdobne czosnki o dużych cebulach oraz szachownicę cesarską umieszcza się co 20 – 25 cm. Mniejsze cebule pozostałych gatunków sadzimy co 5 cm.

Po posadzeniu 
Powierzchnię ziemi można wyściółkować np. korą sosnową. Okrywa ograniczy wzrost chwastów, zabezpieczy przed utratą wilgoci z gleby oraz przed przemarzaniem cebul. Szczególne ważne jest stosowanie ściółki dla gatunków wrażliwych na mróz – narcyzów, hiacyntów, kosaćców.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...