GłównaKwiatyCebule i bulwy kwiatowe - wykopywanie

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Cebule i bulwy kwiatowe - wykopywanie

 • niedziela, 21 sierpień 2016 15:33
 • Tekst:  "Działkowiec"

O konieczności wyjmowania cebul z ziemi decyduje kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest wrażliwość na niesprzyjające warunki glebowe w czasie letniego spoczynku. Pozostawienie cebul w nagrzanej i zbyt wilgotnej glebie sprzyja rozwojowi groźnych chorób, z których największe straty powoduje fuzarioza. Do bardzo wrażliwych pod tym względem roślin należą hiacynty, które powinno się wykopywać co roku, w końcu czerwca i dopiero jesienią sadzić na nowym miejscu.

Co roku warto też wykopywać cebule tulipanów, szczególnie tych odmian, które dają liczne cebule potomne. Na miejsce cebuli posadzonej jesienią tworzy się „klon" złożony z kilku nowych cebul. Pozostawiony w glebie nie znajdzie dobrych warunków do wzrostu. W następnym sezonie rośliny będą tworzyły gęste kępy liści, a kwiaty nie będą tak dorodne jak z cebul posadzonych w większych odstępach. Zasadą jest więc wykopywanie tulipanów co roku, a najrzadziej co 2 lata. Wyjątek stanowią gatunki botaniczne (Tulipa tarda, Tulipa urumiensis itd.), które mogą rosnąć na tym samym miejscu przez 3-4 lata, bez obawy o nadmierne drobnienie kwiatów i cebul. Podobnie jest z krokusami, szafirkami i innymi gatunkami roślin drobnocebulowych jak przebiśniegi, śnieżniki, czy cebulice.

Jak poznać dojrzałość do zbioru?
Nie zawsze można się kierować tylko wyglądem liści. Gdy wiosna jest bardzo sucha i ciepła, liście szybko zasychają, a cebule nie są jeszcze dojrzale do zbioru. Chłodna i wilgotna wiosna sprzyja natomiast powolnemu zamieraniu części nadziemnej roślin, liście pozostają dłużej zielone, ale cebule są już wcześniej dojrzałe do wykopywania. Zarówno zbyt wczesne, jak i za późne wykopywanie nie jest wskazane. Dlatego wykopuje się kilka roślin na próbę i jeżeli łuski okrywające cebul przybyszowych są już co najmniej w połowie typowo zabarwione, można przystąpić do zbioru. Kopanie niedojrzałych, białych cebul powoduje gorsze ich przechowywanie i nieukorzenianie w następnym sezonie. Wykopywanie cebul nadmiernie dojrzałych może być przyczyną strat spowodowanych łatwym rozdzielaniem się klonów, odpadaniem małych cebul i pozostawianiem ich w glebie. U narcyzów nie można opóźniać wykopywania cebul, gdyż korzenie na następny sezon wegetacji tworzą się wcześnie, już w lipcu. Raz zniszczonych korzeni roślina nie potrafi odbudować i takie cebule są bezwartościowe.

Wykopywanie i przygotowanie do przechowywania
Lepiej jest, gdy liście roślin podczas wykopywania nie są w pełni zaschnięte, gdyż nie ma obawy o przecięcie cebul łopatą. Ostrożnie wykopane cebule układa się cienką warstwą w ażurowej skrzynce i przenosi do dobrze wietrzonego pomieszczenia. Nie wolno pozostawiać ich na słońcu, gdyż suche łuski łatwo pękają i odpadają, a na mięsistych łuskach tworzą się duże ślady przypalenia. Po podsuszeniu trzeba cebule oczyścić z resztek ziemi oraz zaschniętych liści i pędów, a także korzeni. Wyjątek stanowią narcyzy, u których z piętki cebuli nie usuwa się korzeni.
Podczas czyszczenia oddziela się nowe cebule i bulwy, nie powinno się jednak odrywać cebul silnie zrośniętych z piętką cebuli matecznej. Usuwa się też cebule chore i uszkodzone. Warto też pamiętać o włożeniu do skrzynek etykietek z nazwami odmian, lub przynajmniej z oznaczeniem koloru kwiatów.

Przechowywanie
Najlepsze są pomieszczenia przewiewne i nienagrzewające się latem. Mogą to być szopy i altany, natomiast nie powinno się cebul umieszczać w wilgotnej piwnicy, na gorącym strychu, a także w garażu lub magazynku z owocami i warzywami. Cebule u większości roślin pozostawia się bez przykrycia. Niektóre jednak wymagają ochrony przed wysychaniem przez przysypanie trocinami lub piaskiem. Przykładem mogą być cebulki przebiśniegów, które mają delikatną, łatwo pękającą i odpadającą okrywę, a także cebule cesarskiej korony, które nie mają suchej tuniki, a ich mięsiste łuski łatwo wysychają i są wrażliwe na uszkodzenia. Optymalną temperaturą przechowywania cebul i bulw kwiatowych podczas letniego spoczynku jest 17 - 20° C.

 

Terminy wykopywania cebul kwiatowych 

 

krokus druga połowa czerwca
zafirek druga połowa czerwca
cesarska korona druga połowa czerwca - początek lipca
ulipan druga połowa czerwca - początek lipca
hiacynt druga połowa czerwca - początek lipca
narcyz trzecia dekada czerwca - pierwsza dekada lipca

  

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...