GłównaKwiatyLwia paszcza

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Lwia paszcza

 • niedziela, 21 sierpień 2016 15:31
 • Tekst:  "Działkowiec"

Te piękne i wdzięczne rośliny znane są od dawna i ciągle cieszą się wielką popularnością. Wyżlin większy w Europie Południowej i w Azji Mniejszej, skąd pochodzi, jest byliną. W naszym klimacie jest gatunkiem jednorocznym, ale podczas łagodnych zim może przezimować i kwitnąć w kolejnym roku.

Pędy roślin dorastają do 80 cm wysokości, w dolnej części są silnie rozgałęzione, często nieco zdrewniałe, lancetowate liście gęsto pokrywają wzniesione pędy. Korona kwiatu wyżlinu zrośnięta od podstawy do połowy długości, tworzy rurkę, następnie rozdziela się na dwie wargi: górną - szeroką i dolną - rozdętą. Dzięki temu kwiat wygląda jak otwarta paszcza i stąd pochodzi potoczna nazwa - lwia paszcza. Dwuwargowe kwiaty mają długość 3-6 cm i zebrane są w okazałe grona, nawet długości 20 cm, na szczytach pędów. Rośliny kwitną obficie już od czerwca aż do jesieni.

Różnorodność odmian
Bogactwo odmian lwiej paszczy sprawia trudności z wyborem do własnego ogródka. Odmiany różnią się nie tylko wysokością roślin, ale także barwą i wielkością kwiatów oraz wczesnością kwitnienia. Pod względem wysokości odmiany dzielimy na trzy grupy: wysokie, średnio wysokie i niskie. Rośliny z pierwszej grupy dorastają do 80-100 cm wysokości. Odmiany średnio wysokie mają wysokość 40-50 cm, a niskie zaledwie 15-20 cm. Te ostatnie kwitną bardzo obficie, ale krócej niż poprzednie grupy. Nadal mało znane są odmiany wyżlinu o przewieszających się pędach. Rośliny te silnie rozgałęziają się, często dorastają do 40 cm długości, a latem obficie pokrywają je kwiaty. Barwa kwiatów może być biała, poprzez jaskrawe i pastelowe odcienie żółci, pomarańczy, czerwieni, różu, aż do koloru bordowego. Odmiany dwubarwne mają inaczej zabarwioną gardziel, a pstre wyglądają jakby ktoś pokropił je farbą w innym kolorze. W sprzedaży najczęściej spotyka się różnokolorowe mieszanki.

Rozmnażanie 
Lwią paszczę uprawia się z rozsady. W tym celu na przełomie lutego i marca nasiona wysiewa się do pojemników wypełnionych podłożem i ustawia w ciepłym miejscu. Nasiona kiełkują na świetle, dlatego nie przykrywa się ich podłożem, ale lekko w nie wciska. Siewki pojawiają się po mniej więcej 14 dniach. Kiedy wytworzą dwie pary liści właściwych, pikuje się je pojedynczo do doniczek. Warto wykonać ten zabieg, gdyż wzmacnia on rośliny i pobudza do wzrostu. Uszczykiwanie wierzchołka roślin powoduje tworzenie wielu pędów, a przez to bardziej krzaczasty pokrój. Po pikowaniu i uszczykiwaniu pojemniki z roślinami najlepiej przestawić w miejsce dobrze oświetlone. Rośliny sadzi się na miejsce stałe w maju. W zależności od siły wzrostu danej odmiany młode rośliny sadzi się co 20 lub 30 cm. Ponieważ produkcja roślin trwa 3 miesiące i jest dość pracochłonna, lepiej jest zakupić gotową rozsadę. Najczęściej centra i sklepy ogrodnicze proponują kwitnące rośliny już wczesną wiosną, dzięki czemu nawet od kwietnia możemy podziwiać te wspaniałe kwiaty. Jeśli po kwitnieniu nie zostaną usunięte owocujące pędy, zawiązane nasiona rozsieją się same, a kwitnące rośliny w następnym roku pojawią się w całym ogrodzie.

Co lubią iwie paszcze 
Na stanowisku słonecznym lub lekko ocienionym kwitnienie wyżlinu będzie obfite. Najbardziej odpowiednia jest gleba żyzna, piaszczysto-gliniasta, wilgotna. Niestety, lata chłodne i deszczowe powodują porażanie roślin przez choroby grzybowe, a w konsekwencji szybkie ich zamieranie. Usuwanie przekwitających kwiatostanów pozwoli roślinom kwitnąć nieprzerwanie.

Zastosowanie 
Niskie odmiany pięknie wyglądają kwietnikach w towarzystwie innych roślin jednorocznych, można je także posadzić na obwódkach, w ogrodach skalnych lub w doniczkach. Podobnie jak odmiany o pędach przewieszających, które doskonale będą wyglądały w zawieszanych pojemnikach. Wysokie odmiany oprócz zastosowania w grupach ogrodowych, nadają się także na kwiat cięty.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...