GłównaKwiatyHortensje niebieskie

Kwiaty na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Hortensje niebieskie

 • niedziela, 21 sierpień 2016 15:23
 • Tekst:  "Działkowiec"

Gatunek ten należy do coraz chętniej sadzonych krzewów ozdobnych. Hortensje pochodzą z południowo-wschodniej Azji i jako rośliny niezbyt dobrze znoszące zimowe mrozy początkowo w naszym kraju wykorzystywane były jako kwity doniczkowe. Obecnie jednak istnieje już wiele odmian, które z powodzeniem można uprawiać w ogrodach w otwartym gruncie.

Wymagania roślin
Jednakże względu na średnią odporność na mróz, można napotkać pewne problemy z uprawą tych wspaniałych roślin. Do prawidłowego wzrostu hortensje wymagają podłoża kwaśnego, gleby zawsze wilgotnej i próchnicznej oraz półcienistego stanowiska. Posadzone na glebie ciężkiej i o nieodpowiednim pH źle rosną i chorują, a co za tym idzie - nie chcą kwitnąć, a przecież to kwiatostany są największą ozdobą tych roślin.

Jak zmienić kolor
Mimo iż w sprzedaży spotkać można odmiany o kwiatach koloru białego czy różowego, to pojawiają się także te o kwiatostanach niebieskich i zapewne wielu z nas chciałoby właśnie mieć takie niebiesko kwitnące okazy również i w swoim ogrodzie. W łatwy sposób można zmienić naturę, czyli kolor kwiatów hortensji za pomocą kilku zabiegów. Niezbędne jest kwaśne podłoże. To właśnie przy niskim pH uaktywniają się w glebie jony glinu, które są odpowiedzialne za wybarwianie się kwiatów. Aby więc pomóc hortensjom w zmianie koloru, należy, oprócz posadzenia w kwaśnym podłożu, stosować do nawożenia siarczan glinu lub siarczan glinowo-potasowy. Te sole (tak określa się te związki chemiczne) są zwykle niedostępne w handlu w czystej postaci ale wchodzą w skład łatwo dostępnych, specjalistycznych nawozów jak np. nawóz do hortensji niebieskiej firmy Biopon. Warto wiedzieć, że kolor kwiatów można zmienić tylko w przypadku hortensji o kwiatach różowych. U odmian o kwiatach białych kwiaty zawsze będą białe. Stosowanie soli glinu zalecam rozpocząć już od wiosny, od momentu pojawienia się pierwszych liści, w niewielkich dawkach co tydzień lub dwa tygodnie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu nawozu.

Białe odmiany hortensji nie zmienią kolom nawet przy stosowaniu odpowiednich zabiegów. Warto wiedzieć, że kolor kwiatów można zmienić tylko w przypadku hortensji o kwiatach różowych. U odmian o kwiatach białych kwiaty zawsze będą białe. Stosowanie soli glinu zalecam rozpocząć już od wiosny, od momentu pojawienia się pierwszych liści, w niewielkich dawkach co tydzień lub dwa tygodnie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu nawozu. Aby hortensje pięknie wybarwiały się na niebiesko, warto też każdego roku rośliny ściółkować kwaśnym torfem i dodatkowo zakwaszać podłoże siarczanem amonu - nawozem fizjologicznie kwaśnym. W handlu są dostępne bardzo dobre zakwaszacze do roślin lubiących kwaśne podłoże jak chociażby rododendrony czy borówki. Należy też wspomnieć o jednym, bardzo ważnym szczególe: hortensje kwitną na pędach dwuletnich, czyli tych, które pozostały od jesieni. Nie należy więc przycinać ich wiosną, gdyż wówczas nie zakwitną. Warto pamiętać też o starannym, jesiennym okrywaniu krzewów liśćmi i stroiszem w celu ograniczenia strat po surowej zimie. Niebieskie hortensje mogą nie tylko dostarczać nam wiele satysfakcji ale też stanowić wspaniałe uzupełnienie ogrodowej sceny w kolor niebieski, który na ogół rzadziej występuje wśród roślin ozdobnych.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...