GłównaKwiatyCantedeskie

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Cantedeskie

 • niedziela, 21 sierpień 2016 15:21
 • Tekst:  "Działkowiec"

Cantedeskie to rośliny z rodziny obrazkowatych określane też nazwą kalla lub kalijka, zapożyczoną od dziko w Polsce rosnącego gatunku - Calla palustris - czermień błotna.

Ta błędna, choć bardzo łatwa nazwa nie powinna być jednak używana, ale trudno zmienić wieloletnie przyzwyczajenia. Cantedeskie przywędrowały do nas z sawann afrykańskich, gdzie rosną na terenach bagiennych z wyraźnie zaznaczoną porą deszczową i suchą. Obfite deszcze wpływają na intensywny wzrost wegetatywny. Z kolei pora sucha zmusza rośliny do przejścia spoczynku, podczas którego część nadziemna zasycha, a w kłączach zachodzą istotne przemiany prowadzące do formowania nowych liści i kwiatów. Zachowanie powyższego rytmu gwarantuje coroczne, obfite kwitnienie. Cantedeskie mają duże, strzałkowate lub lancetowate liście, pokryte czasem białymi cętkami i piękne kwiatostany. Ozdobną częścią jest pochwa otaczająca kwiatostan - kolbę złożoną z bardzo gęsto ułożonych, niepozornych kwiatów. Sok znajdujący się w tkankach wszystkich części roślin może u osób wrażliwych powodować podrażnienia skóry, a ponadto trwale plami ubrania.

Białe i kolorowe
Cięte kwiaty białej cantedeskii etiopskiej (Zantedeschia aethiopica) od dawna stosowano do okolicznościowych wiązanek i kompozycji, natomiast dopiero w ostatnich latach popularne stały się cantedeskie o barwnych pochwach kwiatostanowych. Do uprawy w mieszkaniach, na balkonach, tarasach i w ogrodach nadają się liczne odmiany niskie i wysokie. Cantedeskie etiopską dawniej nazywano też bielikrasą dla podkreślenia piękna dużych, białych kwiatostanów. Ciemnozielone, strzałkowate liście wyrastają na długich ogonkach z soczystego, krótkiego, pionowego kłącza. Cenną odmianą cantedeskii etiopskiej jest 'Green Godes' - o zazielenionych pochwach kwiatostanowych. W naszych warunkach cantedeskia etiopska kwitnie zwykle w pierwszej połowie roku, natomiast latem przechodzi okres spoczynku. W związku z tym jest mało przydatna do uprawy gruntowej. Kolorowe cantedeskie wywodzą się przede wszystkim od dwóch gatunków: żółto kwitnącej cantedeskii Elliota (Zantedeschia elliottiana) i różowej cantedeskii Rehmana (Z. rehmannii). Obie również pochodzą z Afryki, a ich częścią podziemną są dyskowate kłącza. W porównaniu do cantedeskii etiopskiej mają one mniejsze pochwy kwiatostanowe i odznaczają się słabszym wzrostem. U niektórych odmian liście są nakrapiane. Cantedeskie te w naszych warunkach kwitną latem.

Sadzenie i wykopywanie
Po kwitnieniu cantedeskii etiopskiej, kiedy to następuje letni stan spoczynku, liście zasychają i pozostają tylko kłącza, które dzieli się w sierpniu, a otrzymane fragmenty sadzi się płytko do doniczek, w których mogą pozostać przez kolejne 2-3 lata. Aby coroczne kwitnienie było obfite, wybiera się dla nich obszerne pojemniki, gdyż rozrastające się kłącza potrzebują dużo miejsca. Podłoże dla cantedeskii etiopskiej powinno być dość ciężkie, żyzne o pH 6,3-7,4. Cantedeskie kolorowe można uprawiać zarówno w pojemnikach, jak i w gruncie. Optymalny termin sadzenia łączy do pojemników przypada od lutego do marca. W ogrodzie można je posadzić dopiero w maju (można też wysadzać całe rośliny posadzone wcześniej do pojemników). Kłącza cantedeskii kolorowych sadzi się nieco głębiej niż cantedeskii etiopskiej (5-10 cm w zależności od ich wielkości). Uprawiając kolorowe cantedeskie w pojemnikach powinno sadzić się je w podłoże lekkie i przewiewne. Sprawdzona jest mieszanka substratu torfowego z drobno zmieloną korą w proporcji objętościowej 3:1 o pH 5,8-6,2, wzbogacona 3 g/l nawozu o spowolnionym działaniu. Po miesiącu od zakończenia kwitnienia rośliny stopniowo zasusza się. Przy uprawie gruntowej kłącza wykopuje się i przez zimę przechowuje w skrzynkach, przykryte trocinami najlepiej w temperaturze 12-15 stopni C. Przechowywane w nadmiernie ciepłych pomieszczeniach kłącza wysychają i stają się bezużyteczne. Spoczynek jest niezbędny do inicjacji kwitnienia w kolejnym sezonie i powinien trwać przynajmniej 3 miesiące. Po tym czasie kłącza często z zawiązkami liści można sadzić ponownie. Przed sadzeniem można oddzielić kłącza potomne. Powstałe rany zasypuje się węglem drzewnym, co zabezpieczy kłącza przed infekcjami. Z najmniejszych kłączy rośliny zdolne do kwitnienia uzyskuje się po 2 latach uprawy.

Wymagania i pielęgnacja 
Cantedeskia etiopska ma niewysokie wymagania termiczne. W czasie intensywnego wzrostu rośliny wymagają regularnego i obfitego podlewania oraz nawożenia co 2-3 tygodnie wodnymi roztworami nawozów wieloskładnikowych o stężeniu 0,3-0,4%, gdyż gatunek ten ma wysokie wymagania pokarmowe. Barwne cantedeskie mają dość odmienne wymagania uprawowe niż ich biała krewniaczka. Po posadzeniu rośliny podlewa się bardzo umiarkowanie i dopiero po pojawieniu się pierwszych liści podlewanie nieco się zwiększa, jednak nadal jest ono umiarkowane, gdyż kolorowe cantedeskie nie mają tak wysokich wymagań wodnych jak cantedeskia etiopska. Jest to również dobry moment do jednokrotnego nawiezienia roślin saletrą wapniową. Później nawozi się rośliny dostępnymi na rynku nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej w formie płynnej. Wymagania pokarmowe kolorowych cantedeskii są mniejsze niż cantedeskii etiopskiej i stąd stężenie nawozów powinno zamykać się w przedziale 0,1-0,15%. Duże wymagania świetlne tych cantedeskii sprawiają, iż sadzone powinny być w jasnych partiach ogrodu lub działki. Kwitnienie rozpoczyna się po 2,5 - 3 miesiącach od posadzenia i trwa 4-6 tygodni, gdyż z kłączy stopniowo rozwijają się kwiatostany.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...