GłównaKwiatyEucharis czyli lilia amazońska

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Eucharis czyli lilia amazońska

 • niedziela, 21 sierpień 2016 06:09
 • Tekst:  "Działkowiec"

Oryginalny wygląd i atrakcyjny kształt kwiatów sprawiają, że gatunek ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Eucharis wielkokwiatowy
Nazywany jest także lilią amazońską, gdyż rośnie dziko w Peru i Ekwadorze. U nas uprawiany jest wyłącznie jako roślina doniczkowa. Jego cebule wyglądem przypominają duże cebule narcyza, okryte są suchą, brązową łuską i osiągają obwód 15 cm. Eucharis może być także kojarzony z narcyzem pod względem kształtu kwiatów, które w centralnej części również tworzą przykoronek. Kwiaty eucharisu są jednak znacznie bardziej atrakcyjne niż u narcyza. Są białe, mają bardzo przyjemny, delikatny zapach, a ich dodatkową atrakcją są pręciki zrośnięte z przykoronkiem. Kwiaty tworzą się najczęściej po 6 sztuk na bezlistnych szypułach o długości około 30 cm. Bardzo dekoracyjne są także ciemnozielone, błyszczące liście. Uroda kwiatów tego gatunku została zawarta w łacińskiej nazwie Eucharis oznaczającej piękno pobudzające miłość.

Uprawa
Cebule sadzi się do doniczek o średnicy około 15 cm do przepuszczalnego, ale dość żyznego podłoża. Ich wierzchołki powinny znajdować się na głębokości około 1 cm. Na początku uprawy rośliny podlewa się bardzo umiarkowanie, później nieco obficiej. Rośliny najlepiej rosną w miejscach jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Eucharis lubi temperatury w zakresie 20—22°C. W pierwszej kolejności wyrastają liście. Kwitnienie następuje mniej więcej po dwóch miesiącach. Urodę kwiatów można podziwiać przez 3 - 4 tygodnie. Kwiaty otwierają się kolejno - gdy rozwija się ostatni, pierwszy zaczyna zasychać. Po kwitnieniu jednak rośliny nadal są dekoracyjne dzięki niezasychającym (jak u innych roślin cebulowych) liściom.

Ponowne kwitnienie
Eucharis można sprowokować do ponownego kwitnienia jeszcze w tym samym sezonie wegetacyjnym. Pomimo trudności, niektórym miłośnikom eucharisu się to udaje. Dość skuteczną metodą jest ustawienie rośliny na jeden miesiąc w jasnym i ciepłym (około 27°C) miejscu. Sukces w postaci kwitnienia w tym przypadku jest gwarantowany w około 90 procent. Prostszą, choć dającą tylko 20 procent szans metodą jest stosowanie po kwitnieniu przez jeden miesiąc lekkiego podsuszenia, po którym zwiększa się podlewanie.

Rozmnażanie
Lilię amazońską można próbować rozmnożyć dzięki tworzącym się nowym cebulom przybyszowym. Odejmuje się je w marcu lub sierpniu co kilka lat. Rośliny wyjmuje się bardzo ostrożne z podłoża, oddziela cebule i sadzi osobno tak, aby jak najmniej uszkodzić korzenie. W przeciwnym razie zostanie zahamowany wzrost. Można też przy podziale przyciąć liście, ale rośliny trudno wtedy wytwarzają nowe.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...