GłównaKwiatyRóże - jak ciąć

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Róże - jak ciąć

 • niedziela, 21 sierpień 2016 06:00
 • Tekst:  "Działkowiec"

Cięcie wykonuje się w celu pobudzenia krzewienia, wzmocnienia pędów i poprawy ich zdrowotności, a w konsekwencji obfitszego kwitnienia. Sposób cięcia pielęgnacyjnego róż zależy od charakteru ich wzrostu, pokroju, zastosowania oraz odporności na mróz.
Róże dzielimy na wielkokwiatowe, wielokwiatowe (rabatowe), pnące, parkowe, pienne, okrywowe oraz miniaturowe. Róże przycina się wiosną i latem. Nie należy ciąć róż jesienią, po zakończeniu wegetacji ponieważ pędy każdej zimy częściowo przemarzają i wiosną należy powtórzyć cięcie. Ponadto pędy ze świeżymi ranami są bardziej narażone na przemarzanie i infekcje.

Róże wielkokwiatowe
- wymagają corocznego cięcia zaraz po ustaniu mrozów i odkryciu krzewów. Róże te kwitną na tegorocznych pędach, a przez regularne cięcie stale się je odmładza i pobudza do obfitszego kwitnienia. Usunięcie wszystkich starych, słabych, przemarzniętych i uszkodzonych pędów umożliwia wzrost nowych, silnych i dobrze rozwiniętych. Róże przeznaczone na kwiaty cięte można ciąć silnie (na 3, 4 oczka), z których rozwijają się zdrowe, mocne pędy konstrukcyjne. Do każdego krzewu należy podchodzić indywidualnie i pędy słabe zawsze przycinać krócej, a mocne i zdrowe - dłużej.
Silne cięcie opóźnia wprawdzie kwitnienie o około 2 tygodnie, i wpływa na zmniejszenie liczby nowych pędów, ale te pędy będą wyjątkowo długie i silne z pięknie wykształconym dużym kwiatem.
Odmiany silnie rosnące o grubych pędach, a także krzewy starsze przycina się zwykle wyżej nad 5 - 8 oczkiem. Krzewy pozostawione do ozdoby działki mają zwykle rozbudowane korony i tnie się je umiarkowanie.

Róże wielokwiatowe
- zawiązują liczne kwiatostany i powtarzają kwitnienie, tnie się je znacznie oszczędniej, nad 5 - 7 oczkiem. Róże te rozgałęziają się silniej od wielkokwiatowych i przycina się je wyżej. Jednak po mroźnych zimach, gdy pędy są w dużym stopniu przemarznięte, przycina się krzewy mocniej pozostawiając 6 - 7 pędów. Pozostałe niepotrzebne pędy, nadmiernie zagęszczające, a także krzyżujące się lub skierowane do środka krzewu - wycinamy u podstawy. Krótkiego cięcia na 2 - 3 oczka wymagają też krzewy spóźniające się z rozpoczęciem wegetacji. Są to rośliny osłabione i jeśli nie podejmą wzrostu, należy je usunąć i zastąpić nowymi. Co kilka lat (4 - 5) można krzewy odmłodzić przez krótkie cięcie pędów.
Latem, do początku września, należy również usuwać zasychające kwiatostany szpecące krzewy, a także zawiązujące się owoce, które opóźniają powtórne kwitnienie. W tym celu przycina się wierzchołki przekwitłych pędów nad pierwszym pięciolistkowym liściem i wykształconym pąkiem.

Róże okrywowe
- ich cięcie zależy od grupy do jakiej należą krzewy. Starsze odmiany silniej rosnące można ciąć podobnie jak róże wielokwiatowe. Nowsze, ekspansywne odmiany nie wymagają corocznego cięcia, ale co kilka lat należy je odmłodzić przez silne skrócenie pędów.

Róże parkowe
- kwitną na pędach dwuletnich i starszych i nie wymagają corocznego cięcia. W przypadku odmian kwitnących raz w roku wystarczy co 2 - 3 lata przeprowadzić wiosną umiarkowane cięcie prześwietlające i formujące. Należy także usuwać pędy chore i zmarznięte, a co kilka lat także stare, słabo kwitnące. Odmiany powtarzające kwitnienie mają zwykle luźniejszy pokrój i są bardziej wrażliwe na mróz. Takie krzewy należy przycinać wiosną nieco mocniej i regularnie odmładzać, usuwając całkowicie pędy najsłabsze i stare, na których kwiaty drobnieją. Trzeba także usuwać przekwitnięte kwiaty, aby przyspieszyć kolejne kwitnienie.

Róże pienne
- należy ciąć ostrożnie, zachowując pokrój i kształt korony. Odmiany wielko- i wielokwiatowe oraz miniaturowe tnie się krótko na 3 - 4 oczka. Pienne róże o długich pędach, tnie się podobnie jak róże pnące, zależnie od kwitnienia na pędach wieloletnich czy jednorocznych, pozostawiając część pędów dwuletnich. Należy też usuwać odrosty podkładek.

Róże pnące (czepne)
- kwitną na pędach dwuletnich i starszych. Główne cięcie przeprowadza się wiosną. Sposób cięcia również zależy od tego, czy powtarzają kwitnienie, czy też nie.
Róże powtarzające kwitnienie, tnie się podobnie jak róże parkowe, ograniczając zabieg do niezbędnego minimum. Pędy ubiegłoroczne skraca się nieznacznie, a bardzo stare i chore usuwa. Latem, po pierwszym kwitnieniu można też usuwać przekwitnięte kwiatostany, aby przyspieszyć powtórne.
Róże pnące niepowtarzające kwitnienia mają sztywne pędy, luźny pokrój i wymagają nieco innego traktowania. W cieplejszych okolicach można je ciąć po kwitnieniu, latem, usuwając pędy, które przekwitły, oraz cienkie i słabe wyrastające od podstawy krzewu. Pozostawiając wszystkie silne pędy tegoroczne, bo na nich tylko pojawią się kwiaty w przyszłym roku. W rejonach chłodniejszych lepiej główne cięcie wykonać wiosną, usuwając pędy przemarznięte i chore.

Róże miniaturowe
- przycina się wczesną wiosną, zależnie od siły wzrostu na 4 - 8 oczek, podobnie jak róże wielokwiatowe. Należy także usunąć najsłabsze pędy zagęszczające krzewy.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...