Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Gaura

 • niedziela, 21 sierpień 2016 05:51
 • Tekst:  "Działkowiec"

W ofercie rynkowej roślin ozdobnych ciągle pojawiają się nowe gatunki. Często do łask wracają rośliny stare i zapomniane, a czasem pojawiają się nowe jak gaura, która okazała się pod wieloma względami wyjątkowa. Gaura Lindheimera należy do rodziny wiesiotkowatych. Pochodzi z południowych rejonów Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Rośnie tam na prerii, a także nieużytkach i przydrożach. Wskazuje to na jej niewielkie wymagania. Jest byliną dorastającą do 50 - 150 cm. Na szczytach pędów znajdują się graniaste, różowe lub białe kwiatostany o długości 20 - 80 cm. Kwiaty osiągają wielkość do 3,5 cm, mają dwuboczną symetrię i charakterystyczne, długie pylniki.

Niezwykłe kwitnienie
Kwitnienie trwa nieprzerwanie od czerwca do jesieni. Jest to dość niezwykłe, że właściwie bez wyraźnej przerwy, jak to ma w zwyczaju wiele roślin ogrodowych, gaura stale tworzy nowe kwiatostany. Przez całe lato silnie również rozrasta się wszerz poprzez tworzenie wielu nowych pędów. W miarę przekwitania, jej kwiaty przebarwiają się na lekko różowo, co daje wrażenie dwubarwności. Jesienią jest już byliną o dorodnych kształtach.
Końcówki kwiatostanów zaczynają się ogołacać z przekwitłych kwiatów, a nowe już nie pojawiają się. Jednak przy sprzyjającej pogodzie może wyglądać atrakcyjnie, nawet w listopadzie.

Odmiany
Znanych jest kilka odmian gaury Lindheimera. Różnią się one głównie wysokością i barwą kwiatów. Jedne z niższych to 'Crimson Butterflies' czy 'Gaudi Rose'. Pierwsza dorasta do 30 cm i ma ciemnoczerwone liście, a druga do 40 cm i jej kwiaty są różowe. Nieco silniej rośnie 'Sunny Butterflies' (50 - 60 cm) o liściach z białym brzegiem, a kwiatach różowych, 'Whirling Butterflies' (50 - 80 cm) o kwiatach białych, czy 'Passionate Pink' (60 - 80 cm) o pędach czerwonobrązowych, kwiatach różowych z czerwonymi pylnikami. Bardzo popularna jest także dorastająca do 120 cm odmiana „Dauphine” o białych kwiatach.

Doskonała na rabaty
Ze względu na długi okres kwitnienia, gaura jest niezawodną rośliną rabatową. Kwitnie bardzo obficie, a pojedyncze kwiaty są dość drobne i delikatne. Dzięki temu dodają rabatom lekkości, a także naturalnego charakteru. Pięknie prezentuje się w towarzystwie równie lekkich i zwiewnych traw ozdobnych, zarówno niskich, jak i wysokich gatunków.

Wymagania
Gaurę najlepiej jest uprawiać na stanowisku słonecznym. Gleba powinna być lekka i dobrze zdrenowana, ponieważ gatunek ten jest wrażliwy na gromadzenie się wody u nasady, tuż przy gruncie. Dlatego podczas sadzenia, do dołka warto wsypać żwir, wymieszać go z glebą rodzimą i roślinę posadzić na powstałym w ten sposób lekkim podwyższeniu. Oczywiście na czas zimy gaury okrywamy ściółką z kory lub tworzymy chochoł. Nawożenie można wykonać wiosną oraz w lipcu, jednak stosując niezbyt duże dawki. Przycinanie starych pędów najlepiej wykonać wiosną.

Rozmnażanie
Gaurę najprościej można rozmnażać z siewu. Nasiona dostępne są w handlu w cenie 2,5 - 4,5 zł za opakowanie. W dobrych warunkach uprawy, dorosłe rośliny mogą tworzyć samosiewy. Dobrym sposobem jest też pobieranie sadzonek z roślin wiosną, kiedy pojawiają się nowe pędy. Ukorzenia się je w skrzyneczkach w podłożu z dodatkiem perlitu. Powinny być przykryte folią, nie stracą wówczas turgoru.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...