GłównaKwiatyDzielimy dalie

Kwiaty na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Dzielimy dalie

 • niedziela, 21 sierpień 2016 05:50
 • Tekst:  "Działkowiec"

Najprostszym sposobem rozmnażania dalii jest podział całej karpy korzeniowej. Jest to metoda mało wydajna, ale za to stosunkowo prosta i niewymagająca specjalnych umiejętności czy odpowiednich przyrządów. Zabieg ten wykonujemy bezpośrednio przed sadzeniem roślin, gdy pąki odnawiające są wyraźnie widoczne.

Krok po kroku
• Do dzielenia wybieramy jedynie karpy zdrowe i dobrze rozrośnięte. Rozcinamy je na około cztery części.

• Dzielenie wykonujemy ostrym, zdezynfekowanym nożem w taki sposób, aby każda część zawierała przynajmniej 2 - 3 zdrowe pąki i 2 - 3 bulwiaste korzenie.

• Z oddzielonej części karpy posiadającej tylko jeden pąk odnawiający otrzymamy mniejsze i mniej dorodne rośliny.

• Przy podziale dalii musimy się upewnić, że każdy bulwiasty korzeń jest połączony z fragmentem łodygi. Tytko wtedy będą mogły powstać nowe rośliny.

• Miejsce cięcia zabezpieczamy niewielką ilością węgla drzewnego, dzięki czemu zredukujemy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

• Po obeschnięciu ran, karpy sadzimy do pojemników lub wprost do gruntu. Umieszczamy je około 5 cm pod powierzchnią. Jeśli posadzimy je zbyt głęboko, rośliny mogą się nie przyjąć, ponieważ zaczną gnić w warunkach dużej wilgotności i braku powietrza.

• Młode przyrosty są bardzo wrażliwe na nagle spadki temperatury, dlatego karpy sadzimy na miejsce stałe nie wcześniej niż pod koniec kwietnia. Jeśli w tym czasie prognozowane są niższe temperatury, rośliny należy okryć włókniną. Dzięki tym zabiegom dalie zdążą się do lata dobrze rozrosnąć i ozdobią nasz ogród cudownymi kwiatami aż do późnej jesieni.

 

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...