GłównaKwiatyLawenda - jak ciąć

Kwiaty na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Lawenda - jak ciąć

 • niedziela, 21 sierpień 2016 05:49
 • Tekst:  "Działkowiec"

Częstym błędem jest zbyt wysokie lub zbyt niskie cięcie. Jak zatem powinno być? Moda na lawendę w ogrodzie nie ustaje. Ta wieloletnia krzewinka ceniona jest przede wszystkim za piękny zapach. Uwagę zwracają także liliowo-fioletowe kwiaty. Znane są również odmiany o białych i różowych kwiatach. Kwitnienie roślin przypada na przełomie czerwca i lipca. Wtedy należy ściąć kwiaty do zasuszania z przeznaczeniem do kompozycji kwiatowych lub do woreczków zapachowych.

Terminy
Cięcie kwiatów może być jednocześnie połączone ze skracaniem roślin, które zaleca się wykonywać w sierpniu. Jest to zabieg konieczny w celu uzyskania ładnego kształtu krzewinki, ponieważ nie przycinane pędy mocno się wydłużają, a nawet mają tendencję do pokładania się. Możliwe jest też cięcie wiosenne. Jednak przy opóźnieniu tego zabiegu łatwo jest wyciąć pędy z pąkami kwiatowymi.

Technika
Cięcie należy wykonywać koliście, starając się uformować roślinę w kulę. Wówczas pędy z kwiatami będą wyrastały także w dolnej części roślin. Ważne jest, aby przycinać pędy jednoroczne. Niżej wykonane cięcie - na odcinku, gdzie są już zdrewniałe pędy, jest niewłaściwe. Wtedy mogą w ogóle nie wyrosnąć młode pędy.

Formowanie
Warto pamiętać, aby formować już młode rośliny, po posadzeniu. Skraca się je o połowę. W efekcie wyrośnie wiele nowych pędów z kwiatami tuż przy ziemi, a na pięknie rozkrzewioną lawendę nie trzeba będzie długo czekać. Zabieg ten powtarza się corocznie, ale w kolejnych latach skracając nieco tylko pędy wyrosłe w tym samym roku.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...