GłównaKwiatyLawenda - jak ciąć

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Lawenda - jak ciąć

 • niedziela, 21 sierpień 2016 05:49
 • Tekst:  "Działkowiec"

Częstym błędem jest zbyt wysokie lub zbyt niskie cięcie. Jak zatem powinno być? Moda na lawendę w ogrodzie nie ustaje. Ta wieloletnia krzewinka ceniona jest przede wszystkim za piękny zapach. Uwagę zwracają także liliowo-fioletowe kwiaty. Znane są również odmiany o białych i różowych kwiatach. Kwitnienie roślin przypada na przełomie czerwca i lipca. Wtedy należy ściąć kwiaty do zasuszania z przeznaczeniem do kompozycji kwiatowych lub do woreczków zapachowych.

Terminy
Cięcie kwiatów może być jednocześnie połączone ze skracaniem roślin, które zaleca się wykonywać w sierpniu. Jest to zabieg konieczny w celu uzyskania ładnego kształtu krzewinki, ponieważ nie przycinane pędy mocno się wydłużają, a nawet mają tendencję do pokładania się. Możliwe jest też cięcie wiosenne. Jednak przy opóźnieniu tego zabiegu łatwo jest wyciąć pędy z pąkami kwiatowymi.

Technika
Cięcie należy wykonywać koliście, starając się uformować roślinę w kulę. Wówczas pędy z kwiatami będą wyrastały także w dolnej części roślin. Ważne jest, aby przycinać pędy jednoroczne. Niżej wykonane cięcie - na odcinku, gdzie są już zdrewniałe pędy, jest niewłaściwe. Wtedy mogą w ogóle nie wyrosnąć młode pędy.

Formowanie
Warto pamiętać, aby formować już młode rośliny, po posadzeniu. Skraca się je o połowę. W efekcie wyrośnie wiele nowych pędów z kwiatami tuż przy ziemi, a na pięknie rozkrzewioną lawendę nie trzeba będzie długo czekać. Zabieg ten powtarza się corocznie, ale w kolejnych latach skracając nieco tylko pędy wyrosłe w tym samym roku.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...