GłównaKwiatySekrety storczyków

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Sekrety storczyków

 • niedziela, 21 sierpień 2016 05:47
 • Tekst:  "Działkowiec"

Bardzo popularne są storczyki o nazwie falenopsis. Cieszą się one dużym zainteresowaniem ponieważ mają oryginalne, piękne kwiaty, które utrzymują się nawet kilka miesięcy. Falenopsis jest najłatwiejszym storczykiem do uprawy w mieszkaniu i dlatego wszyscy chętnie go kupują. Jednak nawet one, aby corocznie i obficie kwitły, wymagają bezwzględnego przestrzegania kilku zasad.

Ważny jest zakup
Wybieramy egzemplarze zdrowe, o ciemnozielonych liściach bez żadnych plam. Nie wszystkie kwiaty na kwiatostanie powinny być rozwinięte, powinno być trochę pąków, które się później rozwiną i storczyk dłużej będzie cieszył nasze oczy. Gdy kupujemy storczyk zimą, musimy go dobrze zapakować, ponieważ jest bardzo wrażliwy na mróz. Jeżeli zmarznie, nie uda się go odratować.

Miejsce
W mieszkaniu wybieramy miejsce słoneczne, o świetle rozproszonym. Przeważnie jest to parapet okienny.

Podłoże
Storczyki powinny rosnąć w specjalnym, lekkim i przepuszczalnym podłożu dedykowanym dla tej grupy roślin. Można też spróbować zrobić je samemu. Powinna być to mieszanina kory sosnowej, perlitu, keramzytu, łupin z orzecha kokosowego, węgla drzewnego i czasami mchu. Niewskazane jest sadzenie storczyków w tradycyjną ziemię do roślin doniczkowych.

Woda
Storczyki lubią wysoką wilgotność w powietrzu, ale nie powinny stać w wodzie, bo wtedy gniją ich mięsiste korzenie i roślina więdnie, mimo że ma wodę. Co tydzień moczymy doniczkę w wodzie przez krótki czas - woda powinna mieć temperaturę pokojową, następnie jej nadmiar usuwamy z doniczki i dopiero wtedy stawiamy na podstawce lub wkładamy do osłonki - jest to najlepszy sposób na podlewanie storczyków. Dobrze jest też co 2 - 3 tygodnie roślinę wykąpać pod prysznicem. Usuniemy wtedy kurz z liści, zwiększymy wilgotność podłoża. Pamiętajmy, aby po kąpieli usunąć nadmiar wody z doniczki, oraz z rozetek liści, nie moczyć kwiatów, bo będą plamy. Mokrej rośliny nie należy stawiać od razu na silnym słońcu, bo poparzy liście.

Nawożenie
Storczyki nawozimy zwykle raz w miesiącu, najlepiej płynnymi nawozami do storczyków (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Możemy je podlewać lub spryskać dolistnie roztworem nawozu tylko nie na słońcu.

Kwiatostatny
Obficie kwitnące kwiatostany trzeba podwiązywać do podpór, ponieważ duże kwiaty są ciężkie i mogą się złamać. Po kwitnieniu nie wycinamy pędów kwiatostanowych, ponieważ są na nich pąki śpiące, które z czasem wydadzą nowe kwiatostany. Obcinamy pędy z góry tylko do pierwszego, nabrzmiałego pąka. Może być tak, że cały pęd po kwitnieniu zżółknie - wtedy wycinamy go u nasady.

Uwaga na korzenie
Storczyki wytwarzają dużo korzeni powietrznych, które wystają z doniczek, końcówki są koloru zielonego. Dzięki nim rośliny w warunkach naturalnych pobierają wodę, składniki odżywcze i oddychają. Nie należy tych korzeni obcinać ani chować w podłożu. Powinny one wystawać z doniczki.

Artykuły powiązane

 • Storczyki - sekrety uprawy
  Storczyki uważane są często za jedne z najpiękniejszych kwitnących roślin. Chętnie obdarowujemy nimi naszych najbliższych i sami otaczamy się nimi w mieszkaniach i miejscach pracy, zachwycając się ich egzotycznymi kwiatami o zdumiewających…
  Czytaj dalej...
 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...