GłównaKwiatyPelargonie bezobsługowe

Kwiaty na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Pelargonie bezobsługowe

 • niedziela, 21 sierpień 2016 05:45
 • Tekst:  "Działkowiec"

Nie każdy wie, że kupując pelargonie możemy wybrać też i takie, które nie wymagają żmudnych zabiegów oczyszczania z przekwitłych kwiatów czy owoców.

U pelargonii kwitnienie jest obfite, a kwiaty są delikatne, często pełne, o dużych płatkach, w dużych i gęstych kwiatostanach, które zwłaszcza w czasie wilgotnej pogody często rudzieją i łatwo zaczepiają się o owłosione liście pozostając na nich „przyklejone". Problem dotyczy zwłaszcza odmian o kwiatach pełnych i białych. Pozostawienie takich całych kwiatostanów na roślinie oszpeca je, ponadto u odmian wiążących owoce, osłabia to rośliny i opóźnia kwitnienie. W czasie wilgotnej pogody przekwitłe kwiaty opanowuje też nierzadko szara pleśń, która w dalszej kolejności może porażać również pojawiające się młode przyrosty. Jedną z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych przy pelargoniach jest zatem usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Usuwa się je często jeszcze w trakcie przekwitania, w pobliżu łodygi głównej, ścinając nożyczkami do kwiatów lub wyłamując u podstawy. Zabieg ten musi być wykonywany regularnie, co przy większej liczbie roślin może stać się uciążliwe. Dodatkowym utrudnieniem może być też oczyszczanie egzemplarzy ustawionych w mało dostępnym miejscu bądź posadzonych w większych grupach na rabatach.

Które są „bezobsługowe
Należy do nich z pewnością pelargonia bluszczolistna (R peltatum). Ma ona liczne odmiany o wielu długich i opadających pędach, tworzących kaskady. Niewielkie i zwłaszcza pojedyncze kwiaty po przekwitnięciu łatwo osypują płatki, więc usuwanie przekwitłych kwiatostanów staje się tu zbędne. Dostępne są liczne serie takich odmian np. Ville, Cascade (pojedyncze) i Blizzard (większe kwiaty). Jednak pełne kwiaty nawet u odmian tego gatunku mają tendencję do pozostawania na liściach.
W wyniku hodowli powstały również mieszańce międzygatunkowe pelargonii rabatowej (Rzonale) i bluszczolistnej. Ich liście przypominają te u pelargonii bluszczolistnej lub upodabniają się do obu gatunków. Pelargonie te są żywotne, stosunkowo tolerancyjne na niekorzystne warunki wzrostu. Pokrój roślin jest wzniesiony, jak u pelargonii rabatowej, lub lekko opadający, jak u bluszczolistnej.
Rozmnażane są z sadzonek. Nadają się do sadzenia na rabatach, nawet na większych powierzchniach i do pojemników. Do samoczyszczących się należą m.in. odmiany serii Cumbanita (Dark Red) i Sarita (Pink, Punch, Wild Salmon). Są to silnie rosnące pelargonie o pokroju wzniesionym i pojedynczych lub podwójnych kwiatach. Odmiany serii Caliente o dużych kwiatach i kwiatostanach, nadają się jako rośliny okrywowe na rabaty i do większych pojemników, szeroko rozrastające się, w późniejszym okresie wzrostu mają pędy lekko zwieszające się lub płożące.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...