GłównaKwiatySłonecznik

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Słonecznik

 • niedziela, 21 sierpień 2016 05:44
 • Tekst:  "Działkowiec"

Decydując się na uprawę słonecznika możemy być pewni, że jego widok wniesie na nasze grządki wiele słońca, radości i wspomnień z czasów beztroskiego dzieciństwa. Wszyscy kochamy słoneczniki, bo są symbolem lata, tylko jak je uprawiać, żeby nie zaszkodzić innym warzywom?

Ozdoba i pożytek
Pełna ciepła nazwa tych roślin pochodzi od faktu, że słoneczniki ustawiają swoje kwiaty zawsze w stronę słońca. Ich uprawa jest stosunkowo prosta. Gdy ryzyko przymrozków jest już niewielkie (połowa kwietnia, początek maja), to najlepszy czas do wysiewu słoneczników. Są to duże rośliny, dorastające nawet do 2,5 m, dlatego im wyższa odmiana, tym potrzebuje więcej przestrzeni. Siejemy po 2 - 3 nasiona na głębokość 5 - 8 cm, w rozstawie 50 x 75 cm, a nawet więcej. Aby uzyskać pewność, że z nasion coś wyrośnie, można je wysiać już podkiełkowane tydzień wcześniej (na wilgotnej ligninie). Po wschodach należy wykonać przerywkę, zostawiając jeden najsilniejszy okaz.

Słoneczniki źle znoszą przesadzanie. Wybierajmy miejsca dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru, a chcąc uzyskać dobry plon, bogate w składniki pokarmowe. W trakcie wzrostu rośliny te trzeba dokarmiać nawozem, dbając szczególnie o właściwą ilość potasu, boru i molibdenu. Słoneczniki mają długie i mocne korzenie, dlatego gleba powinna być głęboko uprawiona, mieć dobry drenaż, ale być na tyle mocna (ciężka), by je utrzymać. Słoneczniki kochają wodę, ale nie przesadźmy, bo mają tendencję do gnicia korzeni, a w poruszonej i luźnej glebie słonecznik z łatwością się przewróci. Pięknymi kwiatami będziemy mogli się cieszyć od lipca do września. Uprawa słoneczników to także pożytek dla pszczół. Miododajne słoneczniki będą dla nich doskonałym przystankiem w oblocie.

Zbiór
Najczęściej przypada na wrzesień, jednak gdy liście zaczną zasychać i opadną płatki kwiatowe, a tylna część słonecznika („głowa") zmieni kolor na żółty, następnie na brązowawy, to wówczas jest czas na zbiory. Pamiętajmy jednak, że nie tylko my lubimy nasiona słonecznika, ptaki także. Dlatego by ochronić ziarno przed zbiorem, można na tarcze słoneczników założyć gęstą, ale przewiewną siatkę, papierową torbę lub gazę.

Niewygodne sąsiedztwo
Nasze tradycyjne lato coraz bardziej przypomina klimat tropikalny, rośliny wysychają. W uprawie słoneczników bardzo ważna jest wilgotność gleby, o którą trzeba dbać regularnie, w przeciwnym razie cieszące oko, aczkolwiek wodochłonne słoneczniki mogą doprowadzić do jej przesuszenia. Jest to bardzo istotne, jeśli uprawiamy słoneczniki na grządkach z innymi warzywami. Przesuszenie gleby prowadzi do pogorszenia jej struktury, co zmniejszy plony innych warzyw. Słonecznik, również ze względu na swoje wysokie wymagania pokarmowe, ma tendencję do wyjaławiania gleby i „podjadania" tego, co miało służyć innym warzywom na grządce. Niezbędne jest dokarmianie rabaty ze słonecznikami, by inne rośliny miały się dobrze w ich towarzystwie. Ze względu na swoje właściwości allelopatyczne, czyli substancje wydzielane przez korzenie słonecznika jest on bardzo dobrym sąsiadem dla ogórka, ale niezbyt korzystnym dla wczesnych ziemniaków.

Źródło zdrowia
Nasiona słonecznika nadają się doskonale do sałatek lub wypieków, ale również stanowią smaczną przekąskę na surowo. Są cennym źródłem witamin A, D i E oraz tych z grupy B, białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, jak również soli mineralnych: cynku, wapnia, żelaza i potasu. Napary w formie herbaty z wysuszonych liści i kwiatków zebranych latem są polecane na problemy z układem trawiennym, na gorączkę, choroby płuc i reumatyzm.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...