GłównaKwiatyCebule kwiatowe

Kwiaty na działce

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Cebule kwiatowe

 • środa, 20 czerwiec 2012 04:14
 • Tekst:  "Działkowiec"

Byliny cebulowe nie mają zbyt wygórowanych wymagań. Lubią glebę lekką, piaszczysto-gliniastą, zasobną w próchnicę i składniki pokarmowe. Jeśli gleba w naszym ogrodzie jest piaszczysta, polepszy ją dodatek kompostu lub ziemi ogrodowej, a glebę ciężką, gliniastą można przekopać z gruboziarnistym piaskiem i ziemią kompostową. Rośliny cebulowe witają wiosnę w ogrodzie. Ale żeby cieszyć się tulipanami, krokusami czy hiacyntami po długiej zimie, powinniśmy je posadzić już teraz. Nie przegapmy tej szansy a wiosna w naszym ogrodzie przywita nas pięknymi barwami. Do sadzenia wybieramy tylko cebule duże, zdrowe , nieuszkodzone i jędrne. Te na których widać plamy, zacieki lub są miękkie należy wyrzucić. Nie mogą mieć też wyrośniętych liści i korzeni. Im większe i zdrowsze cebule posadzimy, tym ładniejsze będą kwiaty.

Przed posadzeniem warto je namoczyć na pół godziny w roztworze środka grzybobójczego, który kupujemy w sklepie ogrodniczym (np. Kaptan, Topsin). Jest to tzw. Zaprawianie cebul. Bez tego prostego zabiegu część cebul zostanie zniszczona przez choroby grzybowe.

Gdzie i kiedy sadzić
Rośliny cebulowe można sadzić na rabatach kwiatowych, w ogrodach skalnych, pod drzewami i krzewami, na trawniku i w pojemnikach. Wszędzie wyglądają tak samo pięknie. Nie powinny być jednak sadzone w miejscach, gdzie rosły poprzednio, a także po roślinach zapustnych, pomidorach, fasoli i ogórkach ze względu na ryzyko wystąpienia chorób, szkodników i wirusów. W połowie sierpnia sadzi się zimowity, pod koniec sierpnia narcyzy i szachownice, we wrześniu krokusy, cebulice, przebiśniegi, śnieżyce, a w październiku tulipany, szafirki, hiacynty, kosaćce cebulowe i czosnki ozdobne.

Jak sadzimy 
Gdy już wybierzemy dla nich miejsce należy je dobrze przygotować. Ziemię trzeba przekopać i rozdrobnić tak, aby bez trudy zgłębić w niej rękę. Wtedy na pewno nie zniszczymy delikatnych cebulek wciskając je na siłę do podłoża. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebuli. Przyjmuje się, że głębokość dołków, w których umieszcza się cebule powinna być równa ich trzykrotnej wysokości. W ciężkiej glebie cebule sadzimy nieco płyciej, na rabacie z ziemią lekką - głębiej. Rozstawa między cebulami zależy od ich wielkości, siły wzrostu i od tego ja często będą wykopywane. Sadzimy je w odstępach równych przynajmniej ich średnicy. Niezależnie od sposobu sadzenia - do bruzdy powstającej za szpadlem, rowków lub do pojedynczych dołków, cebulki kwiatowe trzeba sadzić starannie i najważniejsze - zawsze piętką do dołu.
Sadząc kilka cebul jednego gatunku lub różnych gatunków wymagających tej samej głębokości, najlepiej sadzić je w jednym dołku. W tym celu na powierzchni pola przeznaczonego pod sadzenie zdejmuje się górną warstwę gleby na pożądaną głębokość. Następnie lekko spulchnia się dno zagonu i delikatnie wciska cebule w ziemię. Całość przysypuje się ostrożnie wcześniej zdjętą ziemią. Jeśli gleba w naszym ogrodzie ma tendencję do zatrzymywania wilgoci, na dnie dołka układamy dodatkowo warstwę odsączającą grubości około trzech centymetrów ze żwiru lub gruboziarnistego piasku, która zabezpieczy cebule przed gniciem. Na koniec wyrównujemy powierzchnię dosyć mocno ją oklepując.

Na trawniku 
Sadząc cebule na trawniku najpierw wyznaczamy miejsce sadzenia i usuwamy część murawy, następnie ziemie pod nią spulchniamy na głębokość dwukrotnie większą od tej na jakiej sadzić będziemy cebule. Po posadzeniu powierzchnię zasypanego dołka przykrywamy odłożonym na bok kawałkiem darni, delikatnie go udeptując. Sadzenie większych cebul znacznie ułatwia sadzarka. Przy jej pomocy wycinamy w darni otwór, wkładamy do niego cebulę, zakrywamy czopem z wyjętej darni i przydeptujemy. Do upiększania trawnika nadają się tylko te gatunki, które kwitną bardzo wcześnie na wiosnę. Ich liście zdążą zżółknąć jeszcze przed pierwszym koszeniem trawy.
Cebule kwiatowe dobrze jest przed posadzeniem zaprawić przeciwko chorobom i szkodnikom. Rewelacyjnym środkiem do tego celu jest Dithane NeoTec 75 WG.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...