GłównaKwiatyZimowity

Kwiaty na działce

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Zimowity

 • środa, 20 czerwiec 2012 04:12
 • Tekst:  "Działkowiec"

Można je sadzić na trawnikach i rabatach, w pobliżu krzewów by działka była atrakcyjna również jesienią, już latem należy pomyśleć o posezonowych nasadzeniach. Jedną z takich niezwykłych roślin zdobiących ogród od września do października jest kielichowato kwitnący zimowit jesienny Colchicum autumnale. Nazwa rodzajowa zimowit wskazuje, iż zamyka kalendarz kwitnienia - jako witający zimę. Bardzo często mylony z krokusami rozwijającymi kwiaty wiosną, dlatego też zwany jesiennym krokusem. Należy jednak pamiętać, że w odróżnieniu od krokusów (używanych jako przyprawa w kuchni) wszystkie części rośliny (głównie nasiona i bulwy zawierają trujący dla człowieka i zwierząt alkaloid kolchicynę.

Wykopywanie i rozmnażanie
Początek lata to najlepszy termin na rozmnażanie zimowitów. Niezbędne jest ono wówczas, gdy rośliny nadmiernie się rozrosną i znacznie słabiej kwitną. Najlepiej rozmnożyć je z bulw przybyszowych, które tworzą się u podstawy rośliny matecznej. Robimy to latem w okresie spoczynku zwykle w drugiej połowie czerwca lub na początku lipca. Każda potomna bulwa powinna posiadać wykształconą łuskę okrywającą. Po wykopaniu bulwy suszymy i czyścimy z resztek ziemi. Do chwili sadzenia przechowujemy je w suchym przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 20°C. Optymalnym terminem sadzenia młodych bulwek zimowitów jest sierpień. Wtedy to młode potomne bulwy sadzimy pojedynczo na głębokości 10-15 cm (w zależności od ich wielkości) w dobrze przygotowaną próchniczną i pulchną glebę. Jeśli spóźnimy się z sadzeniem, bulwy wypuszczą kwiaty jeszcze w czasie przechowywania w skrzynkach. W celu uniknięcia chorób grzybowych warto zamoczyć je w środku grzybobójczym. Im bulwy są większe i okazalsze, tym wytwarzają więcej liści i kwiatów. Możliwe jest także rozmnażanie tych roślin z nasion, które zbieramy w czerwcu i lipcu. Jest ono jednak długotrwałe i kłopotliwe, a siewki różnią się znacznie od rośliny matecznej.

Gdzie je sadzić
Zimowity najlepiej rosną na glebach żyznych, próchnicznych i przepuszczalnych, dostatecznie wilgotnych najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Lubią miejsca nasłonecznione lub lekki półcień, choć dość dobrze radzą sobie także w cieniu. Są długowieczne i mogą rosnąć na jednym miejscu przez kilka lal. Korzystnie na wzrost i kwitnienie zimowitów wpływa ściółkowanie podłoża korą, która chroni przed utratą wody oraz kiełkowaniem chwastów. Doskonale wyglądają posadzone w grupach na rabatach bylinowych i skalnych, w sąsiedztwie krzewów lub w dużych skupieniach pod drzewami. Są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Artykuły powiązane

 • Jak często wykopywać cebule kwiatów
  Czy wykopywać i przechowywać rośliny cebulowe i bulwiaste, które zakończyły już kwitnienie? A może jednak zostawić je w glebie? Jak postępować z wykopanymi cebulami, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i kwitnienie w…
  Czytaj dalej...
 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...