Drzewa i krzewy ozdobne

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Sadzenie iglaków

 • środa, 18 lipiec 2012 10:04
 • Tekst:  "Działkowiec"

Duże znaczenie ma wybór odpowiedniego stanowiska. Dotyczy to szczególnie gatunków wrażliwych, które wymagają miejsca osłoniętego od zimnego wiatru i silnych promieni słonecznych. Drzewa i krzewy pozostająca jednym miejscu przez wiele lat, dlatego bardzo ważne jest staranne przygotowanie gleby przed sadzeniem roślin, co zapewni ich dobre przyjęcie i ochroni nas przed rozczarowaniem.

Przygotowanie gleby
Konieczne jest usunięcie chwastów, szczególnie wieloletnich, gdyż po posadzeniu roślin walka z nimi będzie utrudniona lub wręcz niemożliwa. Chwasty najlepiej usuwać ręcznie wybierając wszystkie części podziemne. Przy bardzo dużym zachwaszczeniu można stosować herbicydy. Oprócz odchwaszczania ważne jest wzbogacanie gleby w składniki pokarmowe. Najlepsze są nawozy organiczne. Na gleby piaszczyste, ubogie w próchnicę stosuje się kompost. Na gleby ciężkie dodaje się torf lub dobrze rozłożony kompost. Przy wiosennym sadzeniu roślin można też stosować nawozy mineralne.

Terminy sadzenia
Krzewy i drzewa iglaste kupowane w pojemnikach można sadzić przez cały okres wegetacyjny, nie później jednak niż do końca września, gdyż muszą dobrze ukorzenić się przed zimą. Rośliny tradycyjnie uprawiane w szkółkach można sadzić w dwóch terminach: od końca marca do początku maja lub od połowy sierpnia do końca września. Lepiej przyjmują się one sadzone jesienią i wtedy jest też większy wybór roślin dostępnych w sprzedaży. Wiosenny termin jest lepszy dla gatunków mało odpornych na mróz.

Technika sadzenia
Rośliny najlepiej sadzić w pochmurny dzień. Roślinę z bryłą korzeniową wkładamy dowody na tak długo, aż przestaną się wydobywać pęcherzyki powietrza lub obficie ją podlewamy. Następnie bardzo delikatnie wyjmujemy z pojemnika, by nie uszkodzić korzeni. Korzonki nadgniłe lub uszkodzone usuwamy sekatorem. Dołek, w którym posadzimy roślinę powinien być dostatecznie głęboki, tak aby przestrzeń między bryłą korzeniową a ścianą można było wypełnić dobrą, próchniczną ziemią. Na jego dno sypiemy żyzną ziemię i wstawiamy roślinę. Dobrze jest dodać torf nieodkwaszony lub kompostowaną korę z drzew iglastych. Przy sadzeniu roślin kupowanych bez pojemnika należy uważać, aby korzenie nie zwijały się do góry. Jeśli są za długie lepiej je skrócić. Następnie zasypujemy dołek do połowy głębokości, podlewamy i delikatnie ubijamy. Dosypujemy pozostałą ziemię, najlepiej wymieszaną z kompostem, podlewamy i ostrożnie udeptujemy. Przy sadzeniu wiosennym wokół rośliny formujemy misę czyli zagłębienie, aby zbierała się tam woda. Przy sadzeniu jesiennym wokół pnia należy uformować kopczyk na wysokość około 10 centymetrów, by chronił zimą szyjkę przed przemarznięciem. Rośliny sadzi się na takiej głębokości na jakiej rosły w szkółce.

Artykuły powiązane

 • Robimy sadzonki bylin
  Sadzonkowanie jest dość mało znanym, choć zwykle łatwym do wykonania sposobem rozmnażania bylin. Jedną z najprostszych metod, którą możemy wykonywać właśnie w czerwcu, jest sporządzanie sadzonek pędowych.
  Czytaj dalej...
 • Terminarz siewu i sadzenia
  Samodzielne wyprodukowanie dobrej zdrowej rozsady dla jednych czasem jest trudne, innym nie sprawia to większych trudności. Od czego to zależy?
  Czytaj dalej...