GłównaDrzewa i krzewy ozdobnePielęgnacja iglaków

Drzewa i krzewy ozdobne

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Pielęgnacja iglaków

 • środa, 18 lipiec 2012 09:56
 • Tekst:  "Działkowiec"

Drzewa i krzewy iglaste to w przeważającej większości rośliny zawsze zielone, ozdobne przez cały rok. Atrakcyjny pokrój utrzymują zwykle be specjalnego formowania i sprawiają wrażenie roślin odpornych i niezawodnych.

Podlewanie
Bardzo ważnym i istotnym zabiegiem, o którym nie można zapomnieć jest podlewanie roślin. Szczególnie ważne jest ono dla młodych roślin, których system korzeniowy jest słabo rozwinięty, przez co one wrażliwe na niedobory wody. Dłuższe okresy niedoboru sprawiają zahamowanie wzrostu i zasychanie pąków wierzchołkowych. Podlewać powinno się nie za często, ale obficie około 8-10 litrów wody na roślinę, co pozwoli zwilżyć głębszą warstwę gleby.

Odchwaszczanie i ściółkowanie
Glebę wokół roślin odchwaszczamy i ściółkujemy. Ściółka hamuje wzrost chwastów, utrzymuje wilgoć gleby i zwiększa przyswajalność składników pokarmowych oraz chroni system korzeniowy przed nadmiernym nagrzaniem wiosną i latem, a zimą przed nadmiernym przemarznięciem gleby. Do ściółkowania roślin iglastych najbardziej nadaje się przekompostowana kora z drzew iglastych - najlepiej z sosny. Ściółkować można też przekompostowanymi liśćmi, słomą zbożową i trocinami. Przy ściółkowaniu warto pamiętać o większym nawożeniu nawozami azotowymi, gdyż bakterie rozkładające ściółkę konkurują z roślinami o azot. Nie powinno się przekopywać gleby przy roślinach, gdyż może to uszkodzić system korzeniowy i osuszyć glebę.

Nawożenie
Składniki dostarczone przed sadzeniem na długo nie wystarczą, powinno się więc pamiętać o dokarmianiu roślin rozkładając nawozy organiczne lub rozsypując nawozy mineralne w zasięgu korony. Do nawożenia najlepiej nadaje się przekompostowały obornik lub kompost, który rozkłada się wokół roślin wiosną co 3-4 lata, a uzupełnia nawożenie nawozami mineralnymi, najlepiej wieloskładnikowymi, które zawierają mikro i makroelementy. Można stosować corocznie tylko nawozy mineralne w trzech terminach: wiosną w początku kwietnia, w połowie maja i w połowie czerwca. Z nawozów mineralnych można polecić Biopon do iglaków lub inne gotowe mieszanki. Przy nawożeniu mineralnym należy pamiętać, że nawozy zawierające azot stosuje się najpóźniej do połowy lipca. Późniejsze ich stosowanie może być przyczyną nieprzezimowania pędów jednorocznych ponieważ nie zdążą dostatecznie zdrewnieć przed zimą. Jeżeli gleba jest zasobna w składniki pokarmowe, można stosować tylko nawozy azotowe. Doskonałe nawozy do roślin iglastych oferuje nasz sklep

Zabezpieczenie przed zimą
Przed nadejściem zimy powinno się zabezpieczyć świeżo posadzone rośliny oraz większe i starsze rośliny gatunków wrażliwych. Za wrażliwe uważa się m.in. cyprysik Lawsonia, tępołuskowy i groszkowy. Małe krzewy okrywamy jedliną, większe chochołami chochołami papieru falistego, siatki stosowanej w szkółkarstwie oraz włókniny. Osłony te chronią rośliny przed chłodnymi, suchymi i wysuszającymi wiatrami. Uwaga! Do zabezpieczenia przed zima nie nadaje się folia z tworzywa sztucznego, która potęguje uszkodzenia mrozowe.

Cięcie
Cięcie drzew i krzewów iglastych wykonujemy w przypadkach, kiedy jest konieczne ograniczenie wzrostu lub kiedy świadomie formujemy nadając im określony kształt. Do roślin dobrze znoszących cięcia zalicza się: cis pospolity, żywotniki, cyprysiki i jałowce.

Ochrona
Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ochrona przed chorobami i szkodnikami. Jednym z najgroźniejszych szkodników iglaków są tarczniki i miseczniki, które zwalczamy w okresie wiosny i lata. Inną groźną grupę stanowią mszyce, które najlepiej jest zwalczać wczesną wiosną. Więcej na temat chorób i szkodników podajemy w oddzielnych artykułach.

Artykuły powiązane

 • Choroby drzew i krzewów ozdobnych
  Szara pleśńwystępuje na większości roślin ozdobnych powodując obumieranie liści, igieł, łusek i kwiatów. Porażone organy pokrywają się szarym, pylącym nalotem i obumierają. Chorobie sprzyja długotrwałe zwilżenie roślin i utrzymująca się wysoka wilgotność.…
  Czytaj dalej...
 • Brązowienie iglaków
  Deficyt lub nadmiar wody w glebie Niedobór wody występuje najczęściej po suchym i upalnym lecie, co objawia się zahamowaniem wzrostu roślin oraz żółknięciem igieł. Efekt tego zjawiska jest dobrze widoczny jesienią, na…
  Czytaj dalej...