Drzewa i krzewy ozdobne

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Tniemy ozdobne

 • niedziela, 09 kwiecień 2017 12:06
 • Tekst:  "Działkowiec"

Cięcie i prześwietlanie krzewów i drzew jest ważnym wiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym. Sadząc kilka lat wcześniej małe i słabo rozkrzewione rośliny, zwykle nie przypuszczaliśmy, że tak szybko się rozrosną.

Dlaczego ciąć
Zabieg cięcia zapobiega nadmiernej ekspansji roślin i umożliwia utrzymanie ich w pożądanych rozmiarach. Często bywa tak, że nie zostawiliśmy odpowiedniej ilości miejsca dla danego krzewu, w takim wypadku, pozostaje nam zacząć go corocznie przycinać i formować. Niektóre gatunki roślin drzewiastych, aby były w dobrej kondycji i w pełni dekoracyjne, wręcz domagają się regularnego i corocznego cięcia lub prześwietlania. Zapewnia ono nie tylko atrakcyjny wygląd i pożądany kształt, ale przede wszystkim ma wpływ na obfite kwitnienie, formowanie większych kwiatów oraz lepsze owocowanie.

Cięcie pielęgnacyjne
Należy wykonywać je każdej wiosny i uzależnione jest od gatunku i odmiany. W ten sposób przycinamy np. wszystkie odmiany pięciornika krzewiastego, tawuły japońskiej, budlei Dawida, a także odmiany hortensji drzewiastej i bukietowej. Krzewy te kwitną latem na pędach tegorocznych, dlatego wczesną wiosną każdego roku przycinamy wszystkie pędy na wysokość 15 - 20 cm. Ten sam rodzaj cięcia zalecany jest także dla wierzb, zarówno krzaczastych, jak i piennych. Gatunki o ozdobnych liściach jak: wierzba całolistna, wierzba szara, lub wierzba purpurowa powinny być przycinane corocznie na długość 10 - 20 cm, ponieważ świeże, silne i zdrowe pędy mają lepiej wybarwione liście. Wierzby o dekoracyjnych kotkach lub odmiany zwisłopędowe jak np. wierzba iwa lub wierzba całolistna przycinamy tak samo, ale dopiero po kwitnieniu. Podobnie postępujemy z różami ogrodowymi. Odmiany wielo- i wielkokwiatowe przycinamy krótko, na 10 - 15 cm, odmiany parkowe i okrywowe - wyżej na 30 - 50 cm lub stosuje się cięcie prześwietlające.

Krzewy o ozdobnych liściach, jak np. dereń biały, niektóre ligustry, śnieguliczka koralowa, pęcherznica kalino-listna czy odmiany bzu czarnego i koralowego również przycinamy corocznie, ale niezbyt silnie. Cienkie pędy skracamy o połowę lub dwie trzecie, grube skracamy słabiej, część wycinając całkowicie. Po takim zabiegu rośliny wypuszczają silne, zdrowe i dobrze ulistnione pędy.

Cięcie żywopłotów
Wczesną wiosną możemy wykonać cięcie żywopłotów iglastych (np. żywotniki, cisy). W tym czasie możemy też przeprowadzić cięcie korekcyjne żywopłotów liściastych, np. z ligustru, gdy nadmiernie się rozrosną lub wykazują objawy starzenia (ogałacanie się od dołu, zasychanie pędów).

Cięcie prześwietlające
Berberysy, jaśminowce, krzewuszki, żylistki, ozdobne porzeczki, prześwietlamy nie częściej niż co 2 - 4 lata, usuwając w pierwszej kolejności pędy najstarsze, zaschnięte lub chore. Takiemu rodzajowi cięcia poddawane są zazwyczaj krzewy starsze, silnie rozrośnięte, a jego celem jest rozluźnienie pokroju i częściowe odmłodzenie. Rośliny pobudzane są do silniejszego wzrostu wegetatywnego, co w następnych latach zapewnia im obfite kwitnienie. Pędy, które chcemy usunąć całkowicie, należy wycinać jak najbliżej ziemi.

Cięcie formujące
Stosowane jest zazwyczaj u młodych drzew lub krzewów. Ma ono za zadanie nadać im odpowiedni kształt, uformować pień i koronę. Jest ono dość intensywne i np. w przypadku krzewów nie uwzględnia pory kwitnienia, gdyż jego nadrzędnym celem jest uzyskanie zdrowych, silnych i dobrze rozkrzewionych roślin. W przypadku krzewów przycinamy wszystkie pędy, skracając je o 1/2 do 2/3 długości.

Cięcie zachowawcze
Polega ono na zmniejszaniu objętości korony, poprzez skracanie lub wycinanie części konarów (nawet dość grubych), tak by jak najdłużej zachować roślinę w mniejszych rozmiarach (klony, lipy, buki, graby). Cięcie to możemy stosować także dla wysokich krzewów, jak bez czarny, kalina koralowa, sucho-drzew tatarski, bez lilak.

dr Adam Marosz, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach - "Działkowiec"

Artykuły powiązane

 • Wczesne cięcie drzew, krzewów, roślin ozdobnych
  Jest zima, zastanawiamy się czy już należy zacząć cięcie drzew i krzewów. Dla większości gatunków i odmian, zarówno ozdobnych jak i owocowych jest to najkorzystniejszy okres do wykonania tego zabiegu. Jednak nie…
  Czytaj dalej...
 • Przepisy dot. wycinki drzew
  W dniu 17 czerwca 2017 roku wchodzi w życie część przepisów nowelizujących ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, które zaostrzają warunki wycinki drzew. Zmianie ulegają również zasady usuwania…
  Czytaj dalej...