GłównaDrzewa i krzewy ozdobneŚwiąteczna choinka

Drzewa i krzewy ozdobne

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Świąteczna choinka

  • czwartek, 08 grudzień 2016 05:39
  • Tekst:  "Działkowiec"

Wśród choinkowych drzewek wciąż dużą popularnością cieszą się te cięte. Największą trwałością charakteryzują się jodły: kaukaska, koreańska, jednobarwna, Frasera. Choinki takie są jednak drogie i kosztują zwykle w zależności od wielkości i pochodzenia od 100 do 250 złotych.

Świerk klujący podobnej wielkości może być nawet o połowę tańszy, a pospolity - nawet trzykrotnie. Świerki wyróżniają się pięknym zapachem, nie mają jednak zbyt trwałych igieł, które po przesuszeniu stopniowo opadają. Szybkość ich opadania w mieszkaniu zależy od temperatury, wilgotności powietrza i dostępu wody, ale przede wszystkim związana jest z terminem cięcia drzewek. Im później ścięta choinka i przyniesiona do mieszkania - tym bardziej trwała i pachnąca.

Lepsze w pojemnikach
Najpopularniejszymi drzewkami choinkowymi są świerki: klujący i pospolity. Obydwa gatunki to wysokie drzewa, dlatego nie nadają się do późniejszego wysadzenia w małym ogrodzie lub na działce. Nieco słabszym wzrostem wyróżnia się świerk serbski, biały lub wschodni. Gatunki te po 20 - 30 latach osiągną po 7—10 m wysokości, więc do małych przestrzeni również nie za bardzo będą pasować.
Funkcję choinki, którą, posadzimy do małego ogrodu lub na działce, mogą natomiast pełnić karłowe odmiany świerków, np. większy okaz świerka białego. Rosną one wolno w kształcie regularnego I gęstego stożka. Pięknymi i „bezpiecznymi" pod względem późniejszego wzrostu, choinkami mogą być również stalowoniebieskie formy świerka klującego, lub bardzo zwarta odmiana świerka serbskiego o krótkich przyrostach i igłach.
Bardzo cenione choinki to oczywiście jodły. Gatunki rosną jednak bardzo silnie i osiągają duże rozmiary (jodła kaukaska, pospolita, jednobarwna). Można jednak w tym celu poszukiwać jodły koreańskiej lub balsamicznej. Efektowna będzie np. jodła górska, jodła jednobarwna bądź jodła koreańska. Srebrzysta kolorystyka igieł tych odmian, ładnie przybranych w dekoracje świąteczne podkreśli oryginalność wyboru drzewek, dodając wyjątkowe efekty przy świątecznym stole.

Uwaga przy zakupach
Poszukując choinki w pojemniku, która później zostanie posadzona wiosną do ogrodu, zwracamy uwagę na bryłę korzeniową i wielkość pojemnika.
Drzewka kopane z bryłą owiniętą jutą, są dość ciężkie, jeśli bryła korzeniowa jest proporcjonalna do donicy. Jeśli choinka jest duża, a donica podejrzanie mała - drzewko może mieć zbyt mocno przycięte korzenie, co zmniejsza jego szanse na dobre przyjęcie się wiosną. Oferowane są też drzewka, które są tylko zadoniczkowane przed sprzedażą, by zwiększyć trwałość choinki w domu - takie w ogóle nie nadają się do sadzenia w ogrodzie. Cena drzewek w doniczkach jest proporcjonalna do wielkości i sposobu rozmnażania, najdroższe są jodły, świerki i sosny wysokości około 1 - 1,2 m rozmnażane przez szczepienie, drzewka mogą kosztować od 150 do 300 zł w zależności od dostępności, lokalizacji i odmiany. Mniejsze okazy są tańsze, tak jak rozmnażane z sadzonek niektóre cyprysiki, lub jałowce.

Jak o nie zadbać?
• Nasadę pnia drzewka ciętego należy przyciąć na mniej więcej 5 cm, następnie usunąć kilka najniższych gałęzi tak, by można było wstawić drzewko do donicy z wilgotnym piaskiem lub do specjalnego pojemnika-stojaka napełnianego wodą. Pojemniki takie regularnie podlewamy, a szczególnie intensywnie w pierwszych dniach, gdy drzewka „ciągną" wyjątkowo dużo wody. Przedłużymy w ten sposób trwałość choinki i ograniczymy osypywanie się igieł.

• Zarówno choinki cięte, jak i te z bryłą korzeniową, powinny być stawiane w miarę możliwości w oddaleniu od kaloryfera lub kominka bądź innego źródła ciepła.

• Ważnym czynnikiem, mającym wpływ na kondycję drzewek w pojemnikach, jest czas przetrzymywania w domu. Najlepiej wnosić drzewko w Wigilię i kilka dni po Nowym Roku wystawić na działkę lub balkon, a jeżeli w tym czasie jest bardzo mroźno, przez kilka dni aklimatyzujemy je w garażu lub zimnej piwnicy. Możemy je posadzić w ogrodzie, jeszcze w styczniu lub lutym, np. w czasie odwilży.

• Zbyt długie trzymanie drzewka w domu powoduje jego rozhartowanie i pobudzenie do wzrostu, a kiedy wyniesiemy je po 3 - 4 tygodniach, rośliny najczęściej przemarzają. Takie choinki należy przetrzymać w widnym i chłodnym pomieszczeniu do wczesnej wiosny. Może to być np. działkowa altana. Pamiętajmy przy tym o zabezpieczeniu bryły korzeniowej i okresowym podlewaniu.