Drzewa i krzewy ozdobne

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Mahonia

  • poniedziałek, 15 sierpień 2016 14:09
  • Tekst:  "Działkowiec"

Najpopularniejsza i najodporniejsza na mróz jest mahonia pospolita. Jest niewysokim krzewem (do 1,5 m) o wyprostowanych, słabo rozgałęzionych pędach. Młode liście są lekko miedzianoczerwone, potem błyszczące ciemnozielone. Jesienią i zimą, od niskich temperatur, ponownie przyjmują brunatnoczerwone zabarwienie. Obfite, żółte kwiaty rozwijają się już na początku maja i pokrywają całe krzewy. Są bardzo miododajne, a ich nektar i pyłek stanowi cenne pożywienie dla pszczół. Piękne granatowe owoce początkowo pokryte są jasnoniebieskim nalotem. Ich czerwony silnie brudzący sok zawiera cukry, kwasy organiczne, składniki mineralne i liczne witaminy (w tym C). Owoce te są chętnie zjadane przez ptaki. W niektórych krajach (np. USA, Niemcy) z owoców produkuje się wina. Stosuje się je jako dodatki barwiące do wyrobu galaretek lub kompotów.

1. Najlepiej rosną w półcienistym i osłoniętym miejscu w ogrodzie. O ile mahonia pospolita w przypadku zapewnienia dostatecznej wilgotności gleby dobrze rośnie także na słonecznych stanowiskach, to mahonia pośrednia potrzebuje zawsze miejsc półcienistych.

2. Mahonia pospolita nie ma większych wymagań glebowych, ale lepiej rośnie i zimuje na glebach dostatecznie wilgotnych. Mahonia pośrednia z kolei, preferuje gleby żyzne, lekko wilgotne i kwaśne.

3. Mahonia pospolita i płożąca są dobre jako rośliny okrywowe w miejscach cienistych, pod drzewami i jako żywopłoty, takie lepiej się jednak prezentują, jeśli rosną naturalnie i nie są formowane.

4. Krzewy źle znoszą przesadzanie, dlatego najlepiej jeśli kupowane rośliny pochodzą z uprawy w pojemnikach lub mają dobrze wykształconą i zabezpieczoną bryłę korzeniową. Po posadzeniu roślin wskazane jest obfite ich podlanie.

5. Przycinanie mahonii najlepiej jest ograniczyć do minimum, np. usuwania martwych pędów po mroźnych zimach.

Rarytasy
Mahonia pośrednia ma dużo większe (do 40 - 60 cm długości), bardzo atrakcyjne liście, złożone z 17 - 25 listków. Jej żółte, lekko pachnące kwiaty zebrane są w długie nawet na 30 cm kwiatostany sterczące wiosną ponad liśćmi. Dostępne są dwie odmiany - dorastająca do 2-3 m 'Charity' i niższa (do 1,5 m) 'Winter Sun'. Gatunek ten wymaga najcieplejszych, osłoniętych stanowisk i zabezpieczenia na zimę. Innym gatunkiem podobnym do mahonii pospolitej, ale niższym i wydającym rozłogi jest mahonia płożąca. Dorasta do 40 cm i tworzy gęste kobierce. Za jedną z najładniejszych liściastych roślin wiecznie zielonych uważana jest natomiast „M. bealei” - wyprostowany, słabo rozgałęziający się krzew o dużych, skórzastych liściach i jasnożółtych, pachnących kwiatach. Jest on bardzo wrażliwy na niskie temperatury i może być uprawiany jedynie w najcieplejszych rejonach kraju i to przy dodatkowym zabezpieczeniu na zimę.