Drzewa i krzewy ozdobne

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Jarzębiny

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 14:08
 • Tekst:  "Działkowiec"

Urzekają pokrojem, ulistnieniem i przede wszystkim owocami, które mogą być również jadalne. Jarząb potocznie nazywany jarzębiną obejmuje gatunki małych i średnich rozmiarów drzew. Ich kwitnienie jest obfite i bardzo dekoracyjne. Kwiaty są białe, zebrane w baldachowate kwiatostany. Jednak największą ozdobą są owoce, które pojawiają się w dużej obfitości i różnej kolorystyce, od białych przez żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone, do purpurowych, niemal czarnych. Ogromną zaletą jarzębin jest to, że są odporne na mróz, niewybredne co do gleby (byle nie była zbyt sucha). Dobrze rosną na stanowiskach słonecznych lub lekko ocienionych.

Do ogrodu
Najpopularniejszy w uprawie jest jarząb pospolity, pospolicie występujący w całym kraju i chętnie sadzony w ogrodach, o małych wymaganiach glebowych, koralowoczerwonych owocach, które już w sierpniu są w pełni wybarwione i ładnie kontrastują z liśćmi. Utrzymują się na gałęziach prawie do zimy. Gatunek ten ma liczne odmiany np. o złotożółtym ulistnie-niu, o koronie zwisłopędowej i kolumnowej czy o owocach jadalnych.
Prawdziwą perełką na działce mogą być małych rozmiarów krzewy jarzębu kaszmirskiego i Koehnego nazywane jarzębinami białoowocowymi. Osiągają 1,5 do 3 m wysokości po około 15 latach uprawy. Często są szczepione w formie niskopiennej i wtedy gałęzie ładnie rozkładają się pod ciężarem owoców.
Z odmian o żółtych owocach polecana jest mieszańcowa 'Flanrock', a o różowych - 'Pink Veil'. Obie formy to małe drzewa o dość wąskich, owalnych koronach, osiągają 4 - 5 m wysokości i obficie owocują. W tym czasie stanowią prawdziwą atrakcję, ponieważ jarzębiny o takich kolorach owocu nie są jeszcze zbyt powszechne. Gatunkiem podobnym do rodzimej jarzębiny jest jarząb dalekowschodni ceniony ze względu na przepięknie przebarwiające się liście jesienią. Owocuje również bardzo obficie, a owoce są ciemno czerwone. Nieco silniej rosnącymi gatunkami są jarząb szwedzki o regularnej, zwartej koronie, oraz jarząb mączny wyróżniający się srebrzystoszarymi liśćmi pokrytymi białym kutnerem.
Owoce wielu jarzębin są cennym pokarmem dla ptaków.

Jak aranżować
Wiele jarzębów, ze względu na osiągane niewielkie rozmiary, nadaje się do małych ogrodów i na działki. Możemy sadzić je pojedynczo na trawniku, w pobliżu altan, ścieżek lub w kompozycjach z innymi drzewami o podobnych rozmiarach Najlepiej jednak jest tworzyć małe grupy 3 - 5 sztuk z różnych odmian jarzębin. Do sadzenia pojedynczo polecane są szczególnie formy pokrojowe, o koronach wąskich lub zwisłopędowych. Drzewa mogą być podsadzone niską roślinnością, taką jak np. barwinki, bodziszki, runianki, konwalie goździki, żurawki, szałwie, lawendy, wrzosy, tawuły japońskie, niskie odmiany berberysu, bukszpany i irgi.

Dla zdrowia
Owoce jarzębu pospolitego wykorzystywane są także w ziołolecznictwie, mają działanie moczopędne i stosowane są w leczeniu dolegliwości nerkowych (kamica, stany zapalne). Polecane są również w nieżycie żołądka i biegunkach. Owoce zawierają m.in. karotenoidy, pektyny, a także dużo witaminy C.

Artykuły powiązane

 • Rak bakteryjny drzew
  Rak bakteryjny drzew owocowych jest największym zagrożeniem dla drzew pestkowych owocowych i ozdobnych. Charakterystycznymi objawami są zrakowacenia wraz z wyciekami gumy, które pojawiają się na wszystkich częściach drzewa (na pędach jednorocznych, krótkopędach,…
  Czytaj dalej...
 • Czeremcha, jarzębina, tarnina, głóg
  Czeremcha zwyczajna Zadomowiła się w lasach liściastych i mieszanych, zwłaszcza nad brzegami wód. Jej wysmukły prosty pień okryty czarno-szarą korą, zakończony jest bardzo charakterystyczną piramidalną koroną. Białe, zebrane w grona kwiaty mają…
  Czytaj dalej...