GłównaDrzewa i krzewy ozdobneCięcie krzewów ozdobnych

Drzewa i krzewy ozdobne

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Cięcie krzewów ozdobnych

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 14:06
 • Tekst:  "Działkowiec"

Azalia (Rhododendron) nie wymaga cięcia formującego. Pielęgnacja polega na zrywaniu zwiędłych kwiatów lub uszczykiwaniu wierzchołków z przekwitłymi kwiatami. Usuwa się także pędy złamane i suche.

Forsycja (Forsythia) kwitnie najobficiej na dwuletnich, rozgałęzionych długopędach. Przycina się do połowy pędy z przekwitłymi kwiatami, nad młodym pędem bocznym rosnącym na zewnątrz. Jednocześnie wycina się u podstawy połowę pędów trzyletnich i starszych, a także słabe młode odrosty, nadmiernie zagęszczające krzew. Nie należy czekać z cięciem zbyt długo, ponieważ pędy wyrastające latem nie zawiążą pąków kwiatowych i nie zakwitną następnej wiosny.

Jaśminowiec (Philadelphus) należy ciąć, skracając pędy o 1 /3, nad młodą boczną gałązką skierowaną na zewnątrz. Co kilka lat można prześwietlić krzewy, wycinając u nasady kilka najstarszych pędów, pozostawiając jednoroczne długopędy.

Kalina (Viburnum) kwitnie na jednorocznych pędach. Przycinamy zaraz po kwitnieniu wierzchołki pędów, nad gałązką boczną wyrastającą poniżej. Nie należy skracać silnych pędów jednorocznych, zakończonych pąkiem kwiatowym.

Kolkwicja chińska (Kolkwitzia arnabilis) kwitnie na dwuletnich pędach. Po kwitnieniu, wycinamy tuż przy podstawie kilka najstarszych gałęzi, pozostawiając na ich miejsce silne przyrosty z szyjki korzeniowej.

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) kwitnie na jednorocznych i dwuletnich pędach, często powtarzając kwitnienie pod koniec lata. Cięcie, które ma pobudzić wzrost nowych pędów i kwitnienie w następnym roku, wykonuje się po kwitnieniu, w czerwcu. Należy skrócić przekwitłe gałęzie, do najniżej położonych nowo wyrastających pędów bocznych. Najstarsze pędy usuwa się całkowicie.

Lilak pospolity (Syringa vulgaris) kwitnie na wierzchołkach pędów jednorocznych. Usuwamy przekwitłe kwiatostany, nad młodymi pędami zaraz po kwitnieniu. Starsze pędy, ogałacające się i słabo kwitnące, należy wyciąć przy ziemi i zastąpić nowymi wybijającymi z szyjki korzeniowej. W przypadku odmian szczepionych, należy usuwać odrosty korzeniowe, aby roślina nie zdziczała.

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) kwitnie na jednorocznych długopędach. Po kwitnieniu skracamy przekwitłe gałęzie, by wyrastające pędy miały czas na zawiązanie pąków kwiatowych na przyszły sezon. Przycinamy nad oczkiem skierowanym na zewnątrz, aby krzew się nie zagęszczał. Co kilka lat można wykonać silniejsze cięcie odmładzające. Pamiętamy o usunięciu pędów wybijających z podkładki.

Szczodrzeniec (Cytisus) przycinamy także po kwitnieniu. Tniemy wierzchołki pędów wraz z zawiązanymi strąkami. Najstarsze ogałacające się pędy przycina się nisko, kilka centymetrów nad ziemią.

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamara tetrandra) kwitnie głównie na pędach dwuletnich. Cięcie polega na skróceniu o 2/3 gałęzi, zaraz po kwitnieniu. Co 2-3 lata usuwamy ogałacające się, starsze pędy.

Wierzby (Salix) znoszą dobrze silne cięcie, po którym tworzą mocne, efektownie kwitnące pędy. Cięcie należy wykonać wiosną, zaraz po przekwitnięciu, a przed rozwojem liści.

Złotlin japoński (Kenia japonica) kwitnie na pędach jednorocznych i krótkich bocznych odgałęzieniach, wyrastających na zeszłorocznych pędach. Pędy 3-letnie i starsze kwitną bardzo słabo. Cięcie krzewów najlepiej wykonać zaraz po pierwszym kwitnieniu, usuwając całkowicie najstarsze pędy.

 

Artykuły powiązane

 • Wczesne cięcie drzew, krzewów, roślin ozdobnych
  Jest zima, zastanawiamy się czy już należy zacząć cięcie drzew i krzewów. Dla większości gatunków i odmian, zarówno ozdobnych jak i owocowych jest to najkorzystniejszy okres do wykonania tego zabiegu. Jednak nie…
  Czytaj dalej...
 • Przepisy dot. wycinki drzew
  W dniu 17 czerwca 2017 roku wchodzi w życie część przepisów nowelizujących ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, które zaostrzają warunki wycinki drzew. Zmianie ulegają również zasady usuwania…
  Czytaj dalej...